25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - EMİN DEMİR
2 Yorum | Yorumlar
FİYAT KALİTE DENGESİ KORUNABİLECEK Mİ?

 

 
2017 yılı 2016 yılının adeta devamı oluyor.
 
2016 yılında Rusya yoktu, 2017 yılında başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden gelecek turist sayısında önemli azalma görülüyor.
 
Rusya ve BDT ülkelerinden gelecek turist rakamları ise yüz güldürüyor.
 
Yüz güldürüyor diyorum çünkü turizmci adeta sayıya oynuyor.
 
Turizmci için sanki ne kadar çok turist gelirse o kadar iyi olur düşüncesi hakim.
 
Halbuki Rusya ve BDT ülkelerinden görülen bu yüksek artış tamamen fiyata endeksli.
 
Fiyatlar adeta yerlerde sürünüyor. Avrupa fiyatlarının çok altında tatil yapabilecek olan Rus ve BDT ülkeleri vatandaşları, bu
yıl Avrupa fiyatlarının yüzde 30 altında tatil yapabilme olanağı bulabiliyorlar.
 
Antalya’ya gelecek turist sayısı belki 2016 yılına göre artış gösterecek ama elde edilecek gelir 2016’nında altında kalacak.
 
Otellerin Nisan ve Mayıs ayı için verdikleri fiyat inanılacak gibi değil. Oteller bu uygulama ile adeta kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar.
 
Çünkü verdikleri fiyat ile turiste kaliteli hizmet sunmanın imkanı yok.
 
Bu fiyat karşısında oteller daha az personel ile hizmet verecek. Yiyecek ve içeceklerde kısıtlamaya gidecekler. Hizmet kalitesi de düşecek.
 
İşte o zaman Türk turizminin geleceği de tehlikeye düşecektir. Çünkü Türk turizminin en büyük kozu kaliteli hizmettir. Bu kozu kaybedersek Türk turizminin de geleceğini kaybedeceğiz.
 
Devletimiz ve turizmin ileri gelenleri bu tehlikeyi görüp tedbirler almalı.
 
Ne gibi tedbirler derseniz turizmciler kaliteli servisi devam ettirmeli. Devlet ise otellerin kaliteli hizmeti sürdürebilmeleri için otellere teşvikler vermeli.
 
Bu teşvikler neler olmalı derseniz personelin vergi ve sigorta primlerinde indirim. Otellerde tüketilen yiyecek ve içeceklerin
KDV’sinde indirim. Özellikle yüksek vergilerin alındığı ve en çok tüketilen alkolün otellerdeki KDV oranı mutlaka düşürülmeli.
 
Çünkü otellerin en büyük gider kalemini personel ve yiyecek içecek oluşturuyor.
 
Oteller hizmet verir. Hizmeti ise personel ile sağlar. Ama geliri azalan oteller ilk önce personel indirimine gidiyor. Personel azaldıkça da verilen hizmet azalıyor.
 
Müşteriler otellerde en çok yiyecek ve içecek kalitesinden memnun. Ama oteller sattıkları bu fiyatlarla kaliteli yiyecek ve içecek veremezler.
 
işte bu nedenle hükümet yetkilileri bu durumu görüp oteller için acil teşvikler getirmeli.
 
Bu konuda da en büyük görev Kültür ve Turizm Bakanlığı’na düşüyor. Bakanlık öncelikle Başbakan olmak üzere ilgili bakanlıklara işin vahametini anlatarak teşviklerin bir önce verilmesini sağlamalıdır.
 
Şu anki şartlarla turizmde fiyat kalite dengesinin sağlanması mümkün değil.
 
Benden de söylemesi…
 

27-03-2017 12:36

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ahishavi
28-03-2017 10:34
TURİST YOK Kİ
Yazdığınız her şey doğru ama hükümetten olmayan misafirler için destek beklemek HAYAL.... Turizme sıcak bakan bir Hkümet yapısı olsa bu kadar sıkıntı yaşanmaz dı. Irak , Suriye gibi Orta Doğu kafası ile giden ülkelerde TURİZM HÜSRANDIR. Elhamdürillah bu hüsranı bizde yaşıyoruz. Turizmin Ruhuna EL FATİHA okumak dışında bir şey kalmadı.
TEVFİKYANARIŞIK
27-03-2017 18:36
ÇOK ÖNEMLİ
Emin bey çok haklısınız . Şu anda devletimiz Personel SGK desteğini vermiştir. Diğer leri için de ne yapılabilir in yanında Asıl görev Otelcilere düşüyor bence gelecek Turist sayısı 3 aşağı 3 yukarı belli iken Aşırı fiyat kırarak kendi boğazımızı da sıkmamamız gerekmektedir . Sizin de söylediğiniz gibi aşırı fiyat kırmak hizmet ve kalitenin de aşırı düşmesi ve Turizmimize zarar vermesi, gelenleri pişman etmesi ve gelecek olanları ve önümüzdeki yılları da olumsuz etkilemesi demektir.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar