23.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - JALE ÖZGENTÜRK
2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE BAROMETRE ÇOK KÖTÜYÜ GÖSTERİYOR

 

Turizm sektörünün her yıl merakla beklediği fuarlar vardır. Yıllardır, o senenin barometresi Londra WTM, Madrid FİTUR, Hollanda Utrecht, ITB Berlin ve Moskova Intourmarket ile MITT Fuarları’ndaki duruma göre belli olur.
 
Turizmciler yatırımlarını, hedeflerini buradan çıkan öngörülere göre belirler. En son Rusya’da yapılan fuarlarla fuar sezonu kapandı. Türkiye bu fuarlara hem bakanlık hem de sektör bazında yoğun biçimde katıldı. Hatta fuarların en önemlilerinden ITB’ye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu bile katıldı.
 
RUSYA PAZARI 2017 İÇİN UMUT VERİYOR
 
Turizmcilerin dediğine göre öngörülerin yüzde 80-85’inin tuttuğu bu fuarlardan nasıl bir sonuç çıktı?
 
Fuarlara katılanlarla konuştum. Ortaya çıkan durum tahmin etmekte zorlanmayacağımız gibi çok kötü. Çünkü Türkiye’nin referandum sürecindeki sert siyaseti fuarlara yansıdı. En büyük pazarlardan biri olan Almanya ve Hollanda ile kopma noktasına gelen ilişkiler, 2017 turizmi için bütün umutları bitirdi.
 
Fuarları ve fuar sonrası yayınlanan raporları yakından izleyen Ekin Grubu Editörü Fehmi Köfteoğlu, fuarlarda turizmde 2017 için tek umut veren pazarın Rusya olduğunu söylüyor. Ancak bu pazarla turizmin kurtulmasının mümkün olmadığını ekliyor.
 
Gerekçesini de Rusya’nın Sovyetler Birliği döneminden beri faaliyet gösteren tur operatörü Intourist’in Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı’nın şu sözlerine dayandırıyor: “Rusya’da Türkiye satışları iyi gidiyor. Rusya’daki büyüme iyi ama bu, Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden uğradığı kaybın yerini tutmaz.”
 
ÇÖZÜM ÜRETEN EYLEMLER BEKLENİYOR
 
Rusya’dan umut verici bir haber de Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’dan. ATOR, çocuklu Rus aileler için en ideal rota olarak Belek ve Side ve Antalya’yı önermiş. 
 
Ancak geçen yıl 866 bin kişinin geldiği Rusya’dan beklenen turist sayısını ise Bölükbaşı 3.2-3.5 milyon civarında tahmin ediyor. Yani batının kaybını kapatması mümkün görünmüyor. 
 
Üstelik Rusya ile bir dargın bir barışık ilişkiler düşünülürse, bu pazara da güven az. 
 
Fuarlardan izlenimler böyle
Görünen şu: 
 
Turizmciyi 2017’de ikinci bir “dip” korkusu sarmış. Ve işin boyutları çok büyük... 
 
Sözün bittiği yerde artık çözüm üreten eylemler bekleniyor! (Hürriyet)
 

26-03-2017 01:41
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ALPSEYREKOĞLU
06-04-2017 18:38
İŞLERİN İYİ GİTMEMESİNİ İSTEYEN KİM?
Şeytan sizi fakirlikle korkutur, sizi görünür görünmez çirkinliklere sürükler, Allah ise size kendisinden bir bağışlanma ve lütuf vaat eder. Allah, Vâsidir, Alîmdir. Turizm,tarım,sanayi vb. tüm iş kolları kötü olacak ki oralardan geçimini sağlayanlar zora düşsün ve onun bunun - bunların kim oldukları belli - vaadleriyle onlara oy versinler.Diyeceğim tek şey;ALLAHın adaleti her an onların üzerine olsun!
ahishavi
28-03-2017 10:23
KORKUNÇ
Attığınız BAŞLIK süper. Buna kimse inamak istemiyor ama maalesef bu sene de hüzün ve göz yaşı dolu bir yıl olacak. İşlerin iyi olabilmesi için Antalya ya en az 11 Milyon Misafirin yurtdışından gelmesi gerekiyor. Bu sayının altındaki her rakam KRİZin büyüklüğünün göstergesidir. Almanya , Hollanda , Belçika , Avusturya , İngiltere Hepsi bitik... Hepsini DÜŞMAN ilan ettik.. Düşman ilan ettiğin kişi neden ülkemize gelip tatil tapsın ki ???? Hele bir de 16 Nisandan sonra SİZ GÖRÜRSÜNÜZ diye harika bir açıklama gelirse .... Bu Bizim Sonumuzdur. Turizm BARIŞTIR , HUZURDUR ................
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.