19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - EMİN DEMİR
1 Yorum | Yorumlar
YATAK BAŞINA 1 AVRO
 
Türkiye turizmde büyüdükçe sorunları da artıyor.
 
Büyük başın sorunu da büyük olur.
 
Özellikle turizmle yatıp turizmle kalkan turistik bölgelerin çözmesi gereken sorunları ancak merkezi hükümetler çözebiliyor.
 
Bu noktada turizm bölgeleri merkezi hükümetin inisiyatifinde kalıyorlar.
 
Başta Amsterdam olmak üzere Avrupa’daki birçok büyük turizm şehri şehir vergisi adı altında her yataktan geceleme vergisi alıyor.
 
Bu vergi geceleme başına 1 Avro ile 4 Avro arasında değişiyor. Bu paralarda şehrin güzelleşmesi, turizmle ilgili ihtiyaçların giderilmesi için harcanıyor.
 
Birkaç yıl önce şehir vergisinin Antalya’da da uygulanması gerektiğini, yatak başına 1 Avro alınmasını, elde edilecek paraların da turizm için harcanabileceğini yazmıştım.
 
O zaman bu öneriye hem otelci hem de acenteci tepki göstermişti. Acenteciler ve otelciler bu vergiyi müşteriye yansıtamayacaklarını, bu paranın kendi gelirlerinden karşılamak zorunda kalacaklarını ifade etmişlerdi.
 
Bunda da haksız değillerdi. Çünkü Antalya’da kitlesel turizm var. Avrupa şehirlerinde olduğu gibi ağırlıklı olarak bireysel turizm hareketleri çok az.
 
Yani turistimizin yüzde 80’ininden fazlası paket turlarla geliyorlar. Paket turla gelen müşteriden gecelik 1 Avro nasıl alınacak?
 
Gelen turistlerin profiline baktığımızda turistlerin büyük bölümü paket turlarda 5-10 Avro’nun hesabını yapıyorlar. Bu kişilere ‘kaldığın gece başına 1 Avro ödeyeceksiniz’ dersek tepkileri ne olur siz düşünün.
 
Ama bu tip bir vergi gerekli mi derseniz bana göre gerekli.
 
Şimdi de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı benzer bir öneri sunuyor.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Turizm ajansı ile  ilgili kanun çıkarılmasını istediklerini belirtiyor.
 
'Turizm Ajansı " ile ilgili konuşan Türel, bir fon kurulmasını, bu fonun tanıtım ve turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabileceğini ifade etti.  
 
Bunun özel sektör, kamu, yerel yönetim, sivil toplumun bir arada olacağı bir sistem olacağının altını çizen Türel, ‘’Destinasyonların sektörden aldıkları katkı kadar hükümetin desteğiyle bir fon oluşacak. Bu fon tanıtım ve turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak. Satılan yatak başına 1 Avro toplanabilir. Türkiye'ye gelen turistin 3'te 1'i Antalya'da konaklıyor. Türkiye'deki gecelemenin yüzde 66'sı Antalya'da gerçekleşiyor. Fondan havayolu şirketlerine koltuk garantisi de verilebilir” dedi.
 
Bu öneriye hayır denebilir mi?
 
Yapılması gerekende bu. Antalya gibi bir şehirden yararlanmak isteyen geceleme başına 1 Avro ödemeli.
 
Fonda toplanacak paralar gerek tanıtımda gerekse Antalya’nın acil ihtiyacı olacak alt ve üst yapı eksikliklerin tamamlanmasında harcanabilir.
 
Ancak Avrupa gibi geceleme başına 3-4 Avro değil 1 Avro yeter…
 
 

06-02-2017 12:13

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ahishavi
06-02-2017 13:25
TALANA DEWAM
Ya akıl Tutulması buna denir. Gerçekten siz Uzayda mı yaşıyorsunuz.... Vergi, Vergi ... Kalite dibe vurmuş . Kimse kapıyı çalmayacak yakında. Turizmi ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK yaptınız. Kesin boynunu altınların hepsini alın . Sizin gibi aydın ve bilge bir kişinin bu saçmalığa inanarak yazması gerçekten çok şaşırtıcı. Gelenler Ücretini Ödüyor , Herkes de vergisini veriyor. Belediye için mendil açmayın artık !!
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.