21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
1 Yorum | Yorumlar
"BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK" MU?
“Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” Alman yazar  Erich Maria Remarque’ın ilk kez Almanya’da 1929’da yayımlandıktan sonra günümüze dek 50 dile çevrilmiş, romandan uyarlanarak 1930 yılında Lewis Milestone'ın aynı adla bir de film yaptığı ünlü romanının adı. 
 
Almanya'nın Nazi döneminde 1933 yılında gerçekleşen "kitap yakma" eylemlerinde bu roman da kurban kitaplar arasında yer aldı. 
Roman, I. Dünya Savaşı'na, bağnaz öğretmenlerinin kışkırttığı vatanseverlik duygularıyla gönüllü olarak katılan Alman gençlerinin, savaşın gerçekliği altında nasıl ezildiklerini anlatır. 
 
Yaşama bağlılığını, yaşama sevincini yitiren romanın kahramanı genç adam, önünde yaşanacak daha uzun yıllar olmasına karşın, "Varsın aylar, yıllar geçsin. Nasılsa bana getirecekleri bir şeyleri kalmadı" diyebilmektedir. 
 
“Yazının girişini ‘Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’ ile yapmak nereden aklına geldi” derseniz, onu da şöyle açıklamaya çalışayım: 
2016 bitip 2017’ye girilirken, gerek genel olarak Türkiye, gerekse turizm sektörü olağanüstü bir dönemden geçiyor. Bundan daha önemlisi ve kötüsü de hiç kimsenin gelecekle ilgili kesin ve doyurucu bir kestirmesi ya da öngörüsünün olmaması. 
 
Turizm açısından bakıldığında, bu durumun çok da şaşırtıcı olmadığı bile söylenebilir. Çünkü, artık herkesin teslim ettiği bir gerçek var ki, o da; Turizmdeki sorunun ekonomik ya da sektörel değil, siyasal olduğu gerçeği. 
 
Bu durum en son 24-25 Kasım’da Antalya’da düzenlenen 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde de gerek Türk, gerekse yurtdışından gelen önemli sektör temsilcilerince dile getirildi, altı kalın çizgilerle de çizildi. 
 
Sorunun siyasal olduğu gerçeği, özellikle turizm sektörü için belirleyici konuma sahip iki büyük pazar olan Rusya ve Almanya pazarındaki gelişmelerde kendisini somut bir biçimde göstermeyi sürdürüyor.  
 
Şöyle ki; Suriye sorunu ve uçak düşürme krizi ile tamamen bitme noktasına gelen ve Rusya’nın uyguladığı yasaklarla duran Rusya pazarı, ancak atılan siyasal adımlarla yeniden açılabildi. Şimdi Rusya pazarı için 2017’ye ilişkin mantıklı ya da afaki pek çok yorum, spekülasyon, öngörü havada uçuşuyor. Bunların hiçbirinin dayanağı da sorun sektörel olmadığı için doğal olarak sektörel değil. 
 
Buna karşılık, yüzde 40 civarında küçülen Almanya pazarında ise siyasal gerginlik sürdüğü için 2017 ve sonrası için öngörü ya da tahminde bulunmak neredeyse olanaksız hale gelmiş görünüyor. 
 
Üstelik Almanya pazarı ve genelde de buradaki tur operatörü gruplar Avrupa pazarının genelini de kontrol ettikleri için Avrupa’da bu döneme özgü yeni bir durum olmasına karşın… 
 
Avrupa pazarında bu kriz döneminde diğer kriz dönemlerine göre farklı olan yeni durum ise; Avrupalı tur operatörlerinin bu kez aslında Türkiye’yi pazarlamak isterken, bunu yapmakta zorlanmaları.
 
1990’lardaki Körfez Savaşı krizi ya da izleyen yıllardaki diğer benzeri kriz durumlarında Avrupalı tur operatörleri Türkiye’yi satmaktan kaçınırken, o dönemler güçlü olan Avrupa’daki Türk tur operatörleri kurtarıcı olmuştu. 
 
Bu kez durum daha farklı. Avrupalı tur operatörleri Türkiye’yi pazarlamak istiyor, bunun için gerek Türkiye’de sektörle gerekse hükümet ile üst düzey görüşmeler bile yapıyorlar. Ancak, her defasında Türkiye’nin Avrupa’daki imaj sorununu aşamadıklarını belirtiyorlar. 
 
Avrupalı tur operatörlerinin bu kez farklı tutum içinde olmalarında her ne kadar belirtildiği gibi yıllar içinde ticari ilişki yürütülürken edinilen dostlukların payı olsa da, burada asıl belirleyici olan Türkiye’nin turizmde yıllar içinde ulaştığı noktada yerinin kolay kolay doldurulamayacağıdır. Nitekim, Avrupalı turizm sektör temsilcileri de bunu zaten her fırsatta dile getiriyorlar. 
 
Burada gözden uzak tutulmaması gereken asıl önemli sorun, ülkede artık ekonominin tek başına belirleyici olmaktan çıkmış olmasıdır. Buysa, kapitalist ekonomilerdeki “normal seyre” tamamen zıt bir durum. 
 
Yani bir anlamda siyasetin ekonomiyi frenlediği bir tablo ile karşı karşıyayız. 
 
Rusya’yı bilemeyiz (çünkü oradaki iyileşmeyi siyasal gelişmeler belirliyor) ama Avrupa’da bu anlamda 2017 ve sonrası ne yazık ki hâlâ flu görünüyor. Çünkü Avrupa açısından henüz siyasal olarak bir “belirleyici” gelişme ufukta görünmüyor. 
 
Yazının girişinde sözünü ettiğimiz Alman yazar  Erich Maria Remarque’ın “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” romanına dönersek… “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” (Almanca adıyla “Im Westen nichts Neues”) umutsuzluk içeren bir roman gibi gözükse de, aslında bir dönemi gerçekçi olarak anlattığı için önemli bir yapıttır. 
 
Yazının girişinde bu romanı anarak başlamamızdaki amaç ise “umutsuzluk” vurgusu yapmak değildi. 
 
Dahası, sorunlara yaklaşırken ayrıntılar ne denli önemliyse, bazen fotoğrafın bütününe bakmak ve ona göre değerlendirmede bulunmak da bir o kadar önemli ve gereklidir. 
 
Turizm de bugün gelinen noktada ancak fotoğrafın bütünü içinde bakılarak okunabilir. 
 
En önemlisi de, yaşam, hiçbir zaman insanoğlu olarak bizim için uzun ama yaşamın genel akışı içinde kısa sayılabilecek dönemlerde sanıldığı gibi statik ve durağan değildir. Aksine hep akışkan ve devinim içindedir. 
 
Buradan hareketle, 2017 yeni güzel gelişmelere vesile olsun diyerek noktalayalım. 
 

30-12-2016 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Hamburglu
13-01-2017 18:57
YOK GIBI GÖRÜNÜYOR
Sayin Ismail Toksoy beyin yazisina yorum yapmaya gerek yok.Her sey yazinin icinde. Ismail beyin yazisini okumamis olan okurlara,okumalarini tavsiye ediyorum.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar