21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - OKTAY KÖYLÜ
SOSYAL MEDYA VE TURİZMDE YENİ İŞ MODELLERİ

 

 
Sosyal medyadan sonra hayatımız değişti... Yaratıcılık önem kazanmaya başladı...
Medya'nın içeriğini üreten ve medyayı izleyen arasındaki fark kalmadı...  Değişim her gün hem daha kapsamlı hem de daha hızlı oluyor.
 
Gerçekler değil fikirler önem kazandı, objektif olmak değil içten olmak önemli hale geldi...
 
Buna paralel olarak veya Tatil bütçesi az olan veya zengin fark etmiyor tüm Seyahat edenlerin davranışları,istekleri de çok değişti ve çoğaldı.
 
Satın aldıkları yer ve hizmet için daha seçiciler,daha  iyisini talep ediyorlar.Oteller ve acenteler ve uçak şirketleri bunları dikkate alıp ,buna ayak uydurmak zorundalar.
 
Aksi takdirde bakın neler olabiliyor:
 
Okumuş olanınız vardır:YouTube’da hit olmuştu.
 
United Airlines ile uçmuş ve bagajda Kırılan gitarı için bir yıl boyunca hasarın bedelini almaya çalışmıştı Dave Carroll...  “United Gitar Kırar” adlı parçayı,  yer ekiplerinin bavulları hoyratça fırlattığı görüntülerin de yer aldığı bir klip ile birlikte YouTube’a koymuştu.Video kısa zamanda izlenme rekorları kırınca,  Carroll ve grubu, yaptıkları şarkı ile bir anda kahraman olurken , ABD’nin en çok izlenen talk show programlarından Oprah Winfrey Show’a çıkarak da seslerini daha geniş kitlelere duyurmuştu.
 
Bunların üzerine United Airlines şirketi ise, bir yıl boyunca , caz müziğe destek veren Thelenius Institute adlı derneğe 30 bin dolar bağışta bulunmuş ayrıca, Carroll’a da iki adet Taylor marka gitar hediye etmiş ayrıca United Airlines için övgü içeren  toplam 100.000 dolar ödeyerek 10 şarkı siparişi vermişti.
 
Şu anda Ülkemizin Turizminde her şey hala kitle merkezli. Ama "Gelişen Trend "bizi bu işin daha da  kişiselleşmeye gittiğini söylüyor:
 
Bundan sonra Turizmde ve Tatilcide ön planda hep kişiselleşme olacak.
 
Bunu KLM in yaptığı uygulama örneği çok güzel anlatıyor:
 
Okyanus-aşırı uçuşlarda yan koltuktaki kişiye göre koltuk seçme uygulaması:
 
Bu uygulamada ,  yanınızda oturacak kişinin  hangi dilleri biliyor ? Mesleği ne ?,Nasıl bir görünüşe ve karaktere sahip? gibi özelliklerini (ki yanınızda oturan da aynısını yapabiliyor) ek bir ücretle  öğrenip,seçerek buna göre okyanus üzerindeki 8-10 saati keyifli geçirmek için işinizi şansa bırakmıyorsunuz.
 
Ancak yaratıcılıkla oluşturulan "farklı olmak" en başta geliyor.
Ne satarsanız satın (uçak koltuğu veya Otel yatağı) iyi bir Görünürlüğü ve hızlı Erişebilirliği sağlamak  şart...Artık Otel logolarında otelin ismi ile aynı büyüklükte call center telefonları var.  
 
Artık günümüzde sosyal medya reklamları ,GoogleAdwords ve SMS gibi paylaşım platformları sayesinde tatilciye en hızlı şekilde ulaşılıyor ve dahası call center merkezleri aracılığı ile de tatilciler ile  doğrudan temasa geçilebiliyor....
 
 

22-11-2016 11:22
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar