21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İBRAHİM ARAT
TÜRKİYE'NİN PAZAR GELİŞTİRME İMTİHANI: KÖRFEZ PAZARI (4)

 

 
 
Serinin dördüncü ve son yazısında satın alma kanallarını inceleyelim. Bu bilgilerin pazara ulaşma konusunda faydalı olacağı kanısındayım.
 
Körfez ülkelerinde klasik satın alma kanalları artık payını kaybetmeye başlamış durumda. 
İnternet ve özellikle mobil cihazlar, yurt dışı satın alma tercihlerinde ana kaynaklar. Klasik anlamda seyahat acentalarının payı yüzde 20 seviyelerine kadar gerilemiş durumda.
 
Seyahate çıkanların yarıdan fazlası uçak ve otel rezervasyonlarını kendileri yapıyor.
 
Yine Amadeus’un araştırmasına göre; yurt dışına çıkanların yüzde 25’ibir online seyahat acentası aracılığı ile, yüzde 33 ise online servis sağlayıcılar aracılığıyla rezervasyonlarını yapıyor.
 
Online kaynakların kullanımı ise ağırlıklı olarak telefonlar aracılığıyla gerçekleşiyor. 
 
Yani, Körfez pazarında klasik anlamda fuarlara katılma, road showlar düzenlemenin aksine direkt son kullanıcıya ulaşmanın yolları bulunmalı ve bu yönde çalışmalar yapılmalıdır. 
 
Aynı zamanda pazarda ağızdan ağıza konuşma en önemli pazarlama yöntemi. Moda olan destinasyonlar genelde insanların birbirlerine tavsiyeleri sayesinde olmaktadır.
 
Mesela, Kuveyt’te ileri gelen aileler her Perşembe bir araya geliyor ve bu toplantılar ‘’Divan’’ olarak adlandırılıyor. Burada hangi bölgeler konuşulur ise Kuveyt’te o sene o bölge en popüler tatil destinasyonu oluyor.
 
Satın alma alışkanlıklarına bağlı olarak, pazarda pay almak isteniyorsa, bir takım esneklikler de gösterilmelidir. 
 
Pazarda satın alma tamamen son dakikada gerçekleşiyor. Bir örnek vermek gerekirse, Abu Dhabi’de ziyaret ettiğim bir acentancı arkadaş misafir uçakta iken Madrid’te otel rezervasyonu yapmakla meşgüldü. 
 
Neden daha önce yapmadığını sorduğumda ise misafirin havaalanında iken aradığını belirtmişti.
 
Satın alma esnasında yoğunlukla mobil cihazların kullanılması da son dakika alışkanlığından kaynaklanmakta. 
 
İnsanlar genelde sadece gidecekleri destinasyona karar verip uçak rezervasyonu yaparken, otel rezervasyolarını son ana bırakmakta ve genelde yolda iken otel rezervasyonlarını yapmaktalar.
 
Bu duruma da örnek vermek gerekirse, bölge içerisinde en önemli yaz tatil destinasyonu olan Salalah gösterilebilir. Doğal özellikleri bakımından en popüler tatil destinasyonu olan Salalah’ı üç aylık yaz döneminde yaklaşık 650 bin kişi ziyaret etmekte. 
 
Ancak otel dolulukları son bir kaç güne kadar düşük iken son anda bütün oteller doluyor ve genelde de yılın en yüksek dolulukları görülüyor. 
 
Seyahatlerin en yoğun olduğu dönem okul tatillerine de bağlı olarak Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları.
 
Ancak yaz aylarına denk gelmesine rağmen deniz, kum, güneş turizmine olan talep düşük ölçekte olmaktadır. 
 
Üç yazıda biraz araştırma ve biraz da tecrübelerime dayanarak pazarın fotoğrafını çekmeye çalıştım.
 
Tekrar belirtmekte fayda var ki, Körfez pazarı turizm gelirlerini arttırmak ve pazar çeşitliliği oluşturmak bakımından çok önemli olmakla beraber, Dünya ve Akdeniz turizminin itici gücü Almanya, İngiltere pazarları başta olmak üzere, Avrupa pazarına alternatif olamayacak kadar değişken ve sürdürülebilirliği zordur.
 
Pazarda halen iyi bir imajımız olmasına rağmen son zamanlarda buradan bakıldığında Türkiye, medyada devamlı sorunlarla yer almasına bağlı olarak cazibesini kaybetmektedir.
 
Arap Baharı, Irak savaşı, Suriye iç savaşı, Türkiye’deki terör olayları ve darbe girişimleri ne yazık ki artık bize doğal gelirken, bu bölgenin bir parçası olan Körfez ülkeleri bütün bu sorunların çok uzağındalar.
 
Avrupalı bir turistin verdiği doğal tepkiler burada da görülüyor.
İnsanların tatil tercihlerini belirleyen en önemli faktör güvenlik. Özellikle bu bölgedeki ülkelerin Dünya’nın en güvenli ülkelerinin başında gelmesi, gidilecek ülkenin güvenliğini daha önemli hale getiriyor.
 
Pazar payını arttırma konusunda gerçekten istekli isek, bu yönde çalışmalara vakit kaybetmeden  başlanmalıdır.
 
Bunun için ilk yapılması gereken, pazarın iyi analiz edilmesidir. 
 
Klasik kanalları kullanarak Körfez pazarından bir başarı beklemek, kaynakların ve zamanın boşa kullanılması anlamına gelecektir.
 

01-11-2016 14:20

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar