23.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İBRAHİM ARAT
TÜRKİYE'NİN PAZAR GELİŞTİRME İMTİHANI: KÖRFEZ PAZARI (3)
 
Körfez ülkelerinde yüksek gelir düzeyinin vermiş olduğu imkanların yanısıra, özellikle doğa şartlarının izin vermemesinden dolayı yapılacak aktivitelerin eksikliği, insanları sıkça yurt dışı tatillerine itmektedir.
 
Daha önceki yazılarda bahsettiğim üzere körfez ülkelerinde, ülke vatandaşlarının yanı sıra azımsanmayacak oranda, hatta bazı ülkelerde ülke vatandaşlarına oranla çok dahafazla ‘’expat’’ yaşamaktadır.
 
Körfez ülkelerinden gerçekleşen yurt dışı çıkışlarının yüzde 60’ını o ülkenin vatandaşları gerçekeştirirken, yüzde 40’ını ise expatların seyahatleri oluşturuyor. 
 
Körfez ülkeleri turizm pazarının potansiyeli hakkında yapılan en detaylı çalışmalardan birisi olan Amadeus’un çalışması pazar hakkında detaylı bilgi içeriyor.
 
Bu çalışmadan derlenen bilgilere göre, seyahate çıkma konusunda ağırlık aile gezileri. Bu aile gezileri genelde 4 ila 8 kişi arasında oluyor.
 
Tatil bölgesinde konaklamalar ise kişi sayısı ve yaşam tarzı alışkınları nedeniyle yüzde 33 oranında özel daire veya apartlarda gerçekleşiyor.
 
Körfez ülkelerindeki acenta ziyaretlerisırasında bizlere otel hakkında sorulan ilk soru iki, üç yatak odalı daireler ve özel villaların olup olmadığı hakkında oluyor.
 
Bu durum da belirtilen istatistiki rakamları destekler nitelikte. 
 
Lüks  ve birinci sınıf konaklama tesislerinde gerçekleşen konaklamaların oranı da yüzde 33 iken, orta sınıf konaklama tesislerinde yüzde 6 ve düşük sınıf konaklama tesislerinde konaklama oranı sadece yüzde 3.
 
Dünya turizm trendinin deniz, kum, güneş turizmi ağırlıklı olmasının aksine, körfez ülkeleri pazarı için tatilde ana aktivite alış veriş.
 
Bu konuda bölgeye en yakın çekim merkezi olan Dubai,en fazla payı alan destinasyon konumunda. 
 
Alışveriş merkezlerinin kalitesi ve konforu ile dünyanın ‘’en’’ lerine sahip olması, ayrıca pazara coğrafi yakınlık Dubai’yi bir numaralı kısa süreli tatil destinasyonu yapıyor.
 
Dubai haricinde diğer ülkelerin de çeşitli çekim merkezlerine sahip olması sayesinde bölge içerisinde de bir turizm hareketi mevcut. 
 
Bölge içerisi seyahatlarde gerçekleşen kişi başı harcama 4.980 USD iken, bölge dışında gerçekleşen seyahatlerde kişi başı harcama 9.920 USD civarında gerçekleşiyor.
 
Kişisel tatillerin yanısıra iş seyahatleri ve MICE aktiviteleri de azımsanmayacak oranda. Bölgede gerçekleşen seyahatlerin üçte birini MICE aktiviteleri oluşturuyor. 
 
Bu aktivitelerin yüzde 27’si ise bölge içerisinde gerçekleşiyor. 
 
Bölgedeki en önemli pazarlar Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri.
 
Bölge içerisinde en fazla seyahat edilen şehir Dubai iken, bölge dışında en fazla tercih edilen şehirler Londra ve son zamanlarda talepte bir düşüş görülse de Paris.
 
Terör ve mülteci sorunları nedeniyle Avrupa’da, genel olarak Arap ve diğer Orta Doğulu toplumlara karşı takınılan tavır nedeniyle bu sene Avrupa’ya olan talepte bir düşüş gözlemlendi. 
 
Avrupa yerine bu sene revaçta olan destinasyon Uzak Doğu. 
 
Paris, İstanbul ve diğer Avrupa şehirlerine olan talepte bir düşüş görülse de, Londra bundan pek etkilenmemiş görünüyor.
 
Özellikle Dubai ve Doha’nın bir transit merkezi olmasından dolayı birçok tatil destinasyonuna uygun uçak alternatifleri bulunabiliyor.
 
Bölgede yaşayan herkes, her tatil fırsatını değerlendiriyor ve kısa turlar her zaman çok uygun fiyatlarla bulunabiliyor. 
 
Bunda bölgenin coğrafi olarak tatil destinasyonlarına yakınlığı da bir avantaj oluşturuyor.
 
Bu kısa tatil destinasyonlarının en popüler olanları Maldivler, Şeysel adaları, Sri Lanka iken, son zamanlarda yapmış olduğu pazarlama çalışmaları ile Gürcistan da popüler olmaya başladı. 
 
Türkiye’de ise, Trabzon ağırlıkta olmak üzere Karadeniz kıyıları keşfedilmiş durumda. 
 
Ancak Türkiye’ye olan bu talep, diziler, kültürel  ve diğer ortak noktalarımız sayesinde doğal seyrinde gelişirken, Gürcistan’ın bu şekilde tanıtım çalışmalarına devam etmesi durumunda bu payımızı da kaybetmekle karşı karşıya kalabiliriz.
 
Genel olarak tatil tercihleri bu şekilde özetlenebilir. Son yazımda ise satın alma tercihleri ve satın alma kanalları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.
 

24-10-2016 06:31

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.