23.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - EMİN DEMİR
5 Yorum | Yorumlar
KAYBOLAN TÜRK TUR OPERATÖRLERİ

 

 
1990’lı yılların başlarıydı.
 
Körfez savaşı oldu, Antalya’da bombalar patladı.
 
O zamanlar turist akışı bıçak gibi kesildi.
 
Çünkü Avrupa’nın büyük tur operatörleri Türkiye’yi riskli görüp anında turist göndermeyi durdurdu.
 
Türk turizmcisinin yapacak bir şeyi yoktu. Çünkü Türk turizmine sahip çıkacak Türk tur operatörü yok denecek düzeydeydi.
 
İşte Türkiye’nin krizler sırasında düştüğü durumu gören Vural Öger sahibi olduğu ama çok büyük faaliyette olmadığı Öger Tour’u canlandırma kararı aldı.
 
Öger Tour büyüdü, güçlendi. Ardından Kayı Tur piyasaya çıktı.
 
İskandinav ülkelerinde ise Tursem Pazar payını ele geçirdi.
 
Türk turizmcisi Avrupa’da kendi büyük tur operatörlerini yaratarak turizmde eksik olan en önemli bir ayağını daha sağlama aldı.
 
Türk turizminin büyümesi bana göre Türk tur operatörlerinin sahne almasıyla başladı ve bugünlere kadar geldi.
 
Türk tur operatörleri önce ‘’Türkiye’’ dedi. Krizde bile Türkiye’ye turist getirdi.
 
Daha önce krizlerde Türkiye’ye turist göndermeyen büyük tur operatörleri, Türk tur operatörlerine Pazar payını kaptıracağını anlayınca kriz demeden turist göndermeye başladı.
 
Turist ondan sonraki krizlerde dahi gelmeye başlayınca her kes ‘’Turist krizlere alıştı’’ dedi.
 
Halbuki turist krizlere değil gittiği ülkenin kendisine verdiği olanaklara bakıyor. Bugün bölgemizdeki savaş ortamına, ülkemizdeki terör olaylarına rağmen turist geliyorsa bunun nedeni de budur.
 
Turist cebine göre hesaplı bir yer bulursa tatile gidiyor.
 
Çünkü Türkiye’deki tatil destinasyonlarını tanıyor.
 
Türkiye’de ucuz otel, kaliteli servis ve yiyecek içecek var.
 
Bir de uçak bulduğunda gelmek istiyor.
 
Bu olanakların bir çoğunu Türk tur operatörleri sağladı.
 
Ancak Avrupa’da Türk tur operatörleri bir bir yok oldu. Ayakta kalan, yaşam mücadelesi veren birkaç küçük tur operatörü kaldı.
 
Bunun sonucunu bu yıl gördük. Avrupalı tur operatörleri krizleri bahane ederek Türkiye uçuşlarını azalttılar.
 
MTS Globe Türkiye Genel Müdürü Münci Karakaya, İngiltere pazarında Türkiye’ye gelmek isteyen turistlerin olduğunu ama Türkiye’ye uçak koltuğu bulunamadığını söylüyor. Uçöak koltuğu yok. Çünkü büyük tur operatörleri Türkiye’ye uçuşları kısıtladı.
 
İngiltere’de Türk tur operatörleri olsaydı durum böyle mi olurdu. Ne yapar eder Türkiye’ye uçaklar koyarlardı.
 
Bugün Rusya’da turizmde büyük başarı yakalandıysa kuşkusuz bunda en büyük pay Türk tur operatörlerindedir.
 
Gelinen nokta gösteriyor ki Türk turizmi büyümek istiyorsa mutlaka pazarlarda kendi tur operatörlerini yaratmak ve onları büyütmek zorunda.
 
Bu durumu fark eden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Avrupa’da bulunan az sayıdaki Türk tur operatörü sahibi ve yetkilileri ile Avrupa’da bir araya geldi.
 
Bakan Avcı, Türk tur operatörlerine destek vaadinde bulundu.
 
Türk tur operatörlerinin güçlü finans alt yapılarını oluşturmalarında, karşılaştıkları sorunların giderilmesinde hükümet mutlaka destek olmalı.
 
Bu sadece Avrupa için değil, Rusya, BDT ülkeleri, Balkanlar, Orta Doğu ve İran pazarlarında da uygulanmalı.
 
Güçlü bir Türk turizmi bu pazarlarda faaliyet gösterecek yeni Türk tur operatörlerinin oluşmasına neden olur.
 
Güçlü bir turizm için güçlü Türk tur operatörlerine ihtiyaç var.
 
Aklın yolu bir…

19-09-2016 11:13

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Ex-Hotelier
05-10-2016 21:51
Game Over
Malesef artık yanlış politikaların çok uzun sürmesi, bireysel hatalar, siyasal gelişme(me)ler, terör, olumsuz imaj ve bilumum şartlar herşeyi bitirdi. En akılcı ve başarılı politika ve uygulamalarla bile en azından 4-5 yılda ancak biryerlere gelebileceğimize inanmaktayım. Yanılıyor olmayı isterdim.
Yalniz
25-09-2016 06:38
Umut
Yapilcak hic birsey yok. Turk turizimci kendini yirtsa bile destek alamaz bu memleket te. Kanun bile oyle isliyor ki tam tamina bir engel turizimci karsisinda. Kanun oyle yazilmis ki 5-10 operator tikirinda calisiyor,basta Basaran Ulusoy sirketi dir. Bu memleket te turizim yapilmaz
YaralıOtelci
22-09-2016 13:33
Teorik Olarak Doğru
Teorik olarak doğru bir önerme. Ama şöyle geçmişte yaşanan operatör iflaslarını hatırlarsak, analizinize katılamıyacağım. Turk operatörlerin güya iflasları nedeniyle batan bir sürü işletme ve gerçek kişiler de bana katılırlar. En son Kayı iflası(!) ile otelcilerin milyonlar tutan alacakları hakkında ne yapıldı? Yıllarca Türk operatör, hava yolu şirketi diye çok sayıda otelcinin destek verdiği bu grup nerede , ne yapar, alacaklarını ödeyecek mi? Bu kadar olumsuz örnek ortada dururken, Türk operatör kavramı anlamlı değil. Sıkı denetim ile birlikte destek verilirse, ticaret ahlak ve mevzuatına uygun faaliyet ortamı gerçekleştirilirse, ülke turizmine katkı sağlanır. Aksi halde yine otellerin sırtından sıfır maliyetli kredi elde ederler ve kayıplara karışırlar.
ahishavi
22-09-2016 09:55
Batan Türk Tur Operatörleri
Uzun yıllar belirli dönemlerde ortaya çıkan TÜrk Tur Operatörleri - Rusyadakiler hariç - fazla uzun ömürlü olmadılar. Kuruldukları ülkelerde güçlü firmalara rakip oldular. Ama yaşamalarına izin verilmedi. Bir şekilde battılar veya batırıldılar. Rusya da bu durum farklı oldu. Tez Tour dışındakiler ayakta durmayı başardılar. Tez hızlı çıkışın cazibesi ile KİLİTlendi , Batanlar kazançlarının hep devam edeceği hayalini kurdular. Batırılanlar ise devler tarafından yutuldu. Devlet desteği , uçak desteği , çalışma koşullarına özel avantajlar sağlanmadıkça Türk Tur operatörlerinin yurt dışı mücadelelerinin sonucu hep hüsranla bitecektir. Yalnız kalmak zor ....
Allahtanbulunihsallah
20-09-2016 13:46
Destek
Türk turizmi yaşamak için kendi operatörlerini yaratmak ve yaşatmak zorundadır. bunu yaparsak turizm dahada gelisecek. avrupada daha imaj sahibi olcaz. türkiyeye güven artacaktir. emin beye çok tskler... Erkan Ari
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.