23.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İBRAHİM ARAT
BENZERLİK VE FARKLILIKLARIYLA MISIR TURİZMİ

 

 
Mısır’a gidiş yıllarım Mısır’ın turizmde yaptığı o büyük atılımlarla aynı döneme denk gelmektedir. 
 
Mısır turizminin 2005 – 2010 yılları arasında göstermiş olduğu sıçrama döneminda İspanya ve Yunanistan rakamlarının gerilemesi ya da aynı seviyede kalması rüzgarın artık Doğu Akdeniz’e doğru estiğini düşündürtmeye başlamıştı. 
 
2005 yılında Mısır’a gelen turist sayısı 8 milyon 244 bin iken bu rakam 2009 yılında 11 milyon 914 bin’e 2010 yılında ise 14 milyon 51 bin’e ulaşarak beş yıllık dönemde yüzde 70 gibi inanılmaz bir artış göstermişti.
 
Aynı dönemde İspanya’ya gelen turist sayısı 55 milyon 914 bin’den 52 milyon 677 bin’e gerilemiş Yunanistan’da 14 milyon 765 bin’den sadece 15 milyon’a yükselmişti.  
 
2009 yılı Eylül ayında Hurghada’ya gittiğim yıllarda Mısır sadece Türkiye’nin değil Akdeniz çanağındaki bütün ülkelerin rakibi olma yolunda tam gaz ilerlemekteydi. Öyle ki tur operatörleri hedeflerini iki katına çıkarmakta hatta 1 milyon turiste ulaşma hedefleri konuşulmaya başlanmış, planlar o yönde yapılmıştı. 
 
Aksiyonsuz (aksiyon olarak otellerden kontrat fiyatları üzerinden 2 usd indirimler gelmekteydi.) geçmesine rağmen  overbooking’siz gün geçmemekteydi. Çözüm yolları da yine Ortadoğu insanına özgü yöntemlerdi. Bunlardan bir tanesi ve ilginç olanı ise yatları otelin iskelesine demirletip gelen misafirleri bu yatlarda konaklatıp bunu da misafire bir jest gibi sunmaktı. 
 
Turizmde yükseliş tam gaz ilerlerken Arap Baharı 25 Ocak 2011’de Mısır’da etkisin igöstermeye başlamaktaydı.
 
Bir anda karışan ülkede bir milyon hedefleri yapılırken artk kriz yönetimi ve ülkedeki yabancıların tahliye planları yapılmaya başlanmıştı.
 
Ülkedeki belirsizlikler, diğer devletler tarafından koyulan uçuş yasakları, Hosni Mubarak’inistifası darken 2011 yılında rakamlar yıllar öncesine dönerek 9 milyon 497 bin’e gerilemekteydi ve düşüş gelen turist sayısında yüzde 35 iken gelirlerde bundan çok fazlası idi.
 
2012 yılında bir toparlanma görülüp gelen turist sayısı 11 milyona ulaşsa da ikinci devrim olarak adlandırılan Haziran 2013 olaylarından sonra bu rakam 2013 yılında tekrar 9 milyona gerilemiş ve ilerleyen yıllarda aynı istikrarla  9 milyon civarında devam etmiştir.  
 
Gelen turist sayısındaki düşüş belirli bir seviyede dursa da düşen otel fiyatlarına bir çözüm bulunamamış ve fiyatlar dip seviyeleri görmüştür.
 
Halen bugünlerde ekonomi 5 yıldızlı bir otelin fiyatı herşey dahil 20 – 25 usd bandında iken 2009 yılında 45 - 55 usd civarında idi. 
 
Bu düşüşün en büyük sebeplerinden bir tanesi en kolay rekabet yöntemi olarak görülen fiyatları düşürerek turist çekmeye çalışmak,
hiçbir kalıcı önlem almamak olmuştur. 
 
Ülkenin Hurghada ile birlikte bir diğer ve daha popüler turizm merkezi iseSharm El Sheikh. 
 
Sharm El Sheikh'e gelen misafirler arasında; Almanlar, İngilizler, Ruslar ve İtalyanla rağırlıktayken, ülkedeki istikrarın bozulmasının ardından, önce Alman tur operatörleri Sharm El Sheikh’e olan operasyonları durdururken İtalyan tur operatörleri büyük ölçüde kapasitelerini düşürdüler. 
 
Rus ve İngiliztur operatörleri mümkün olduğunca kapasitelerini korumaya çabalarken, en son yolcu uçağının düşmesi (havada patlatılması?) olayının ardından, onlar da operasyonlarını durdurmak zorunda kaldılar. 
 
Rusya tarafından gelen en son haberler uçuş yasaklarının en azından ülkedeki tek bir havaalanı için olsa da kaldırılacağı yönünde. 
Almanya’dan Hurghada için hiç durmamış olan uçuşların Sharm El Sheikh için de kış sezonunda başlatılması planlanmaktadır.
 
Mısır şu an için turizmde dip noktasını görmüş durumda ve bir nevi küllerinden tekrar doğma savaşı vermektedir. 
 
Mısır’da son beş altı senede gördüğüm ülke turizminin atlatmış olduğu badirelerden sonra her zaman çok çabuk toparlamasını bilmesi ve eski günlerine hızlıca dönebilmesidir.
 
Elbetteki eski rakamlarına dönmesi belli bir süreyi alacaktır ve bu zaman diliminde özellikle Rusya’daki ekonomik durumlar göz önüne alındığındaTürkiye’yi en zorlayan rakibi olacaktır.

28-08-2016 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.