19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - İBRAHİM ARAT
4 Yorum | Yorumlar
2017'NİN GELİŞİ 2016'DAN BELLİ....

 

Türkiye’de kayıp bir yılın ardından sektördeki herkes umudunu artık 2017 yazına ertelemiş durumda.
 
Genel kanı, Rusya ile normale dönmeye başlayan ilişkiler sayesinde,herşeyin unutulup 2015’te nerede bıraktı isek 2017 yılında da aynı yerden devam edeceğimiz yönünde.
 
Ancak unutulmamalıdır ki turizmdeki bu kayıp yılın tek nedeni, Rusya ile yaşanan uçak olayı değildir. 
 
Rakamlara baktığımız zaman herhangi bir sorunumuz olmayan Almanya ve İngiltere pazarı başta olmak üzere, hemen hemen her pazarda bir gerileme var. 
 
Ne yazık ki bu gerilemenin en önemli sebeplerinden biri, bölgede baş gösteren kaos ve güvenlik problemleri.  
 
İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Telegraph’ta Mayıs sonunda Hugh Morris imzalı yayınlanan ‘’Terör ve Turizm:Artık gitmediğimiz ülkeler (yerine gittiklerimiz)’’ başlıklı makalede, Türkiye, Mısır ve Tunus aynı gruba dahil edilerek bir numaralı sorunun terör olduğuna vurgu yapılmaktadır.
 
Yine aynı makalede kaybeden ülkeler arasında Yunanistan da yer almakta ve Yunanistan’daki gerilemenin sebebi olarak mülteci sorunu gösterilmektedir.
 
Bu yıl içerisinde gerçekleşen rakamlar ve yapılan araştırmalardan çıkarılacak sonuçlara göre, Almanya’da da durum pek farklı değil.
 
Rus pazarı hakkında Türkiye’de yine nedensizce bir iyimserlik söz konusu. 
 
Kasım ayında yaşanan uçak krizinden sonra bir çok turizmci tarafından kriz yeterince iyi analiz edilememiş olmalı.
 
Hatta yaz aylarına kadar henüz uzun bir zaman olduğu ve kriz atlatılarak tekrar normale dönüleceğini düşünenlerin sayısı da bir hayli fazla idi...
 
Rus pazarında artık kriz aşılmış ve 2017 yılından itibaren tekrar normale dönüleceği düşünülse de 2015 rakamlarına ulaşmak için daha bir kaç seneye ihtiyaç var.
 
Rus turistlerin Türkiye’ye olan ilgisi aşikar, ancak Rus pazarında olumsuzluklar sadece Türkiye tarafından kaynaklanmıyor.
 
Rusya’da halen bir ekonomik kriz var ve insanların seyahat tercihlerini belirleyen en önemli etken de ekonomi.
 
ATOR Başkanı Maya Laomidze’nin geçtiğimiz hafta içerisinde yapmış olduğu açıklama, aslında Türk turizmcisine açık bir mesaj niteliğindeydi. 
 
ATOR Başkanı“Rus turist 600-700 $ harcamaya hazır” derken, önümüzdeki dönemde de fiyatın başlıca tercih sebebi olacağını ve ucuz turların talep göreceğine vurgu yapıyordu. 
 
Bu açıdan baktığımız zaman 2017’de rakiplerimiz Tunus ve Mısır olacak gibi görünüyor. 
Türkiye-Rusya arasındaki kriz ve Mısır’da süregelen uçuş yasağının Tunus turizmine büyük etki ettiği görülüyor. 
 
Tunus, belki de en az beş yılda içinden çıkamayacağı bir krizi Türkiye ve Mısır’daki sorunlar nedeniyle bir yılda atlatmış durumda.
 
Tunus’taki bu iyimser hava ve bu gelişmenin ne kadar devam edeceği konusunda önümüzdeki yıl belirleyici olacaktır. 
 
Bir diğer rakip ülke ise Mısır...
 
Mısır, yıllardan beri bir kış destinasyonu olarak pazarlansa da aslında yaz destinasyonu olarak da pazarlanabilecek bir destinasyon.
 
En son gelişmelere bakılırsa, Rusya’dan Mısır’a olan uçuş yasağı yakın gelecekte kaldırılacak ve uçuşlar tekrar başlayacaktır.
 
Rusya’daki ekonomik krize bağlı olarak, insanların artık yıl içerisindeki tatile çıkma sayılarını düşürdüklerini ve yaz aylarında Mısır’dan gelebilecek aksyion fiyatlarını göz önüne alırsak Mısır, Türkiye’yi en çok zorlayacak destinasyon olacaktır.
 
2017 yılında Akdeniz çanağındaki ülkelerin analizi yapılırken maaleasef İspanya, Yunanistan, Italya, Fransa bir grupta ve Türkiye, Tunus, Mısır ayrı bir grupta ele alınıyor.
 
Maalesef diyorum çünkü bizim de içerisinde bulunduğumuz grup, ülke imajlarının gördüğü zararlar ve iç meseleler yüzünden rekabete 1-0 geriden başlamaktadır. 
 
Türkiye için tek sorun sadece pax yaratmada değil. 
 
Artık ve daha da önemli olan sorun, marka değerinin hızla düşüyor olmasıdır.
 
İncelenmesi durumunda 2011 Ocak ayında başlayan ayklanmalar, devrimler, olaylar öncesi ve sonrası Mısır turizmi bize bu konuda çok açık mesajlar vermektedir. 
 
Mısır turizminin altın yıllarından bugünlere nasıl geldiğini bir sonraki yazıda anlatmaya çalışacağım... 
 

26-08-2016 04:13

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Blueblue
27-08-2016 19:15
Çözüm üretmek
Yorumlarınıza katılmamakla birlikte yazarın düşüncelerine kesinlikle katılıyorum . Her zaman pozitif düşünceyi savunan bir kişiliğe sahibimdir. Bu gereksiz pozitifliği anlayamadım . İnsanların bu tip durumlardan ders çıkartıp çözümler araması gerekir ,diyelim ki dediğiniz gibi olsa bile ; kazanılması gereken turizm gelirlerinin oldukça altındayız bunu pozitif düşüncelerinizle telafi edebiliceğinize , inanmadığınızı varsaymak istiyorum ki eğer öyleyse bu çok ciddi bir sorundur. Gündeme bir kez göz atmanız ve bir kaos ortamına sahip olduğumuzu görmenizde bir o kadar kolay bir eylemdir. Yorumlarınızı pozitif enerjinizle göndermediğinizde ap açık ortadadır. Herşeyin güzel olmasını isteme inancı çok güzeldir fakat gerçekleri göz ardı etmek işsiz kalan ve işsiz kalıcak insanların karını doyurmamaktır. Düşünmek ve çözüm üretmek ve üretilenleri harekete geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
Blueblue
27-08-2016 19:13
Çözüm üretmek
Her zaman pozitif düşünceyi savunan bir kişiliğe sahibimdir. Bu gereksiz pozitifliği anlayamadım . İnsanların bu tip durumlardan ders çıkartıp çözümler araması gerekir ,diyelim ki dediğiniz gibi olsa bile ; kazanılması gereken turizm gelirlerinin oldukça altındayız bunu pozitif düşüncelerinizle telafi edebiliceğinize , inanmadığınızı varsaymak istiyorum ki eğer öyleyse bu çok ciddi bir sorundur. Gündeme bir kez göz atmanız ve bir kaos ortamına sahip olduğumuzu görmenizde bir o kadar kolay bir eylemdir. Yorumlarınızı pozitif enerjinizle göndermediğinizde ap açık ortadadır. Herşeyin güzel olmasını isteme inancı çok güzeldir fakat gerçekleri göz ardı etmek işsiz kalan ve işsiz kalıcak insanların karnını doyurmamaktadır. Düşünmek ve çözüm üretmek ve üretilenleri harekete geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
27-08-2016 10:19
kime ne faydası var karamsarlığın
Bu yazının karamsarlık dışında bir mesajı yoktur .O kadar her an her şey değişiyorken ,şimdiden ahkam kesmek doğru mudur ? Geçimini ,hayallerini turizme bağlayan insanlar ne yapsın şimdi ?! bu yazıya istinaden ??? Doğrudur turizm pamuk ipliğine bağlı ,doğrudur konum itibariyle son derece riskli bir bölgedeyiz .Fakat objektif olarak bakarsak ,hiç kimse 2017 için şimdiden yorum yapamaz.Ne Rusyanın ekonomisini ,ne Avrupayla ilişkilerimizin durumunu ,ne de Müslüman ülkelere olan tavırları tespit kimse şimdiden yapamaz ! Yazmış olmak için bir şeyler yazmayalım lütfen .
ramses2
26-08-2016 16:25
yanlış. karamsar tablo çizerken sanırım başka bir hesap var
yanlış. karamsar tablo çizerken sanırım başka bir hesap var. Biraz pozitif olun.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.