19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
DUALI TURİZM – DUALI FUTBOL
Son Dünya Futbol Şampiyonası’nda “Bir Futbol Maçı Aslında Çok Şey Anlatır” başlıklı bir yazı yazmış ve ülkelerin sosyo-ekonomik yapılarının, günümüzde endüstri haline dönüşmüş ayak topu oyunu ile de anlaşılabilip irdelenebileceğini ve ardından turizminin de bu çerçevede pek ala ele alınabileceğini söylemiştik. 
 
Bir yıl aradan sonra yeniden bir ayak topu karşılaşması ve sosyo-ekonomik ve hatta sosyo-kültürel çözümlemelere ışık tutacak nitelikte olaylar... 
 
Bir yıl önceki yazı Brezilya ile Almanya arasındaki, Brezilya'nın 7-1’lik tarihsel yenilgisi ile sonuçlanan karşılaşmasından yola çıkılarak yazılmıştı. (Meraklısı buraya tıklayarak o yazıyı da okuyabilir
 
Bugünkü ise Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Türkiye ile İspanya arasında olan ve İspanya’nın 3-0 yendiği karşılaşmadan, daha doğrusu karşılaşma sırasında ve sonrasında yaşananlardan yola çıkılarak yazıldı. 
 
İspanya karşılaşması aslında “malumun ilanı” oldu. Turnuvanın favori takımı, turnuvaya zar zor gelmiş bir takımı yendi. İşin özü ve aslı buydu. Durum böyle iken önce “mehter marşı” ile güya takımı ateşleyeceğini sanan taraftar, en sonunda futbolcuyu, takımı yuhalamaya başladı. Daha kötüsü de karşılaşma sonrasında sosyal medyada futbolcuların, teknik direktörün özel hayatları, ailelerine yönelik seviyesiz, hatta iğrenç mesajlar yazıldı. 
 
Bu küfürlü, ağza alınmayacak mesajların bol “elhamdülillah” ve “amin”li olduğu da dikkat çeken bir diğer nokta idi (tabii hangi lobinin bu işi yaptırdığını biz bilemeyiz).
 
Türk milli takımının aslında içinde bulunduğu koşullar gereği aldığı çok normal sonuçları böyle hezeyanla karşılayanlar, yüksek paralar alan futbolcuların neden “milli şuur” ile hareket edip oynamadıklarına kızdılar. Ancak aynı kesim, işin özünün zaten o yüksek paralarda yattığını anlamaktan ne yazık ki uzak. Pek çoğu da, en azından o çek sevdiklerini sandıkları futbolda, Türkiye’de neden neredeyse sınırsız yabancı futbolcu oynatıldığını, bunun da ülke futbolunun gelişimini nasıl engellediğini anlayacak durumda da değil. 
Duayla, üfürükle hakkı olmayan başarıların gelebileceğini sanıyor. 
 
Bu, işin futbol yanı…
 
Ancak, “Bir Futbol Maçı Aslında Çok Şey Anlatır” başlıklı yazımızda da değindiğimiz gibi futbol gibi artık endüstri haline gelmiş, pek çok ülkede siyasetin yanında en önemli gündem maddesi olabilen bir spor dalı. Bu yönüyle de kendi sınırları ötesinde bir ülkenin içinde bulunduğu toplumsal, kültürel, siyasal, ekonomik durumu da pek alâ yansıtabilmekte. 
 
Dolayısıyla, Türkiye’deki sosyal, kültürel, siyasal, ekonomik durum bu tür futbol karşılaşmalarından da okunabilir. 
 
12 Eylül 1980’le birlikte oluşturulmaya çalışılan ve büyük ölçüde de başarılı olunan apolitik kuşakların üzerine son 14 yıldır yaratılmaya çalışılan “dindar-kindar” kuşaklarla toplumun önemli bir kesimi ne yazık ki, bırakın okuduğunu; duyduğunu, dinlediğini bile anlayamayacak duruma gelmiştir. 
 
Hırsızlığın artık Müslüman çalıyorsa mübah sayıldığı böyle bir toplumsal iklimden de ne yazık ki çıka çıka işte böyle “elhamdülillah”lı “amin”li küfürler eden ucube kuşaklar çıkmaktadır. 
 
Eh böyle bir iklimden de turizmin payına düşen de olsa olsa; “milyonlarca turist kaybının okyanus ötesi pazarlardan kapatılmaya çalışılması”, “rotasını çoktan başka yerlere çevirmiş kruvaziyer gemilerinden milyonlarca turist beklemek”, “şu turist şu turistten 8 kat fazla harcar” benzeri akıl ve bilim dışı abuk subukluklar olur. 
 
Bu ortamda da ahalinin ellerini açıp turist duasına çıkmaktan başka çaresi kalmaz. 
 
Ki, AKP iktidarının da “Müslüman dostu turizm” politikası ile hedeflediği budur. 
 
“Dualı turizm” bundan doğrudan ya da dolaylı payı olan herkese hayırlı olsun!
 
 

20-06-2016 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.