19.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
2016'NIN WELLNESS TRENDİ:ORMAN BANYOSU VE ISTRANCALAR

 

Alman Gelecek ve Boş Zaman araştırmacısı Horst Opaschowski Alman toplumunu „iki saatlik“ toplum olarak tanımlıyor.
 
Opaschowski, insanların sürekli değişiklik istemelerine ve yaptıkları şeylerden çabuk sıkıldıklarına vurgu yapıyor.
 
Örneğin, bir fitness merkezinde spor yaparken dahi bir taraftan müzik dinleyen, bir taraftan oradaki televizyona ara sıra göz atan ve bir taraftan da akıllı telefonunda WhatsApp’ta mesajlaşan bireylerle karşılaşmak bize gayet normal geliyor.
 
Diğer taraftan ise iki katlı bir fitness merkezinde alt kattan üst kata çıkarken dahi asansörü kullanıyoruz.
 
Hatta yürüyüş yapabilmek için bile son model arabalarımızla spor salonlarına gidiyoruz.
 
Yukarıda bir kısmını özetlediğim yaşam tarzının, insanları çoğunlukla hem iş hem de boş zamanlarda büyük şehirlerde kutu kutu tasarlanmış mekânların içerisine hapsettiği görülüyor. İnsanlar da bir süre sonra yaşamın “bu” olduğunu düşünmeye başlıyor.
 
Hava kirliliği, gürültü kirliliği, stres, trafik vb. nedenlerden dolayı birçok insan yavaş yavaş hasta olmaya başlıyor ve bunun farkına bile varmıyor.
 
İşte bu bağlamda karşımıza Japonların 1980’lerde geliştirdiği ve devlet tarafından desteklenen Shinrin-yoku adı verdikleri Orman Banyosu çıkıyor.
 
Buradaki önemli etken, bitkilerin salgıladığı ve onları çürüme ve böceklere karşı koruyan Phytoncide adı verilen ahşap özü maddesidir.
 
Ormanda bulunduğumuzda soluduğumuz havanın içerisinde bu maddeyi de teneffüs ediyoruz.
 
Özellikle binlerce yıllık ağaçların yaşayabilmeleri için kendilerini korumaları gerekiyor. Ne de olsa binlerce yıl boyunca hiç yerini değiştirmeden aynı mekânda yaşamak, gerçekten üstün bir uyum ve korunma yeteneği gerektiriyor. 
 
Bitkilerden esinlenerek belki de Opaschowski’nin bahsettiği iki saatlik toplum olmaktan 24 saatlik bir topluma geçmek gerekiyor.
 
Diğer taraftan da kutu kutu mekânlardan uzaklaşıp toprağı hissedecek, koklayacak, dokunacak, tadacak ve duyacak bir deneyime geçmek gerekiyor. İşte tam bu bağlamda, ormanı beş duyu organı ile deneyimlemek ve yaşamak prensibinden yola çıkan Shinrin-yoku karşımıza çıkıyor.
 
Bu geçişin yaygınlaşması ya da wellness yaşam tarzı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde farkına varılması için 35-40 yıllık bir zamanın geçmesi gerekmiş. 
 
Japonları örnek alacak olursak, özellikle İstanbul’a yakın mesafede bulunan Istranca veya Yıldız Dağları’ndaki ormanlar, bir orman banyosu için yeterli hale getirilebilir diye düşünüyorum.
 
Yıldız Dağları, Bulgaristan’dan İstanbul’a kadar Karadeniz kıyı şeridini takip eden 300 kilometrelik bir dağ zinciridir.
 
Halihazırda burada alan kılavuzluğu eğitimi almış bir ekip de bulunduğundan, bunların eşliğinde ormanda doğa yürüyüşleri ve ileriki dönemlerde orman banyoları neden gerçekleştirilmesin?
 
Tabi ki buradaki konsept sadece orman banyosu ile sınırlı kalırsa çok cılız olacağından; beslenme, sauna, aroma terapi gibi diğer hizmetlerle tamamlanabilir. 
 

16-06-2016 11:17
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar