19.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
SAĞLIK TURİZMİNDE KAVRAM KARGAŞASI

 

 
Sağlık, artık sadece hastalıklı olmama hali ile değildir, aynı zamanda yaşam kalitesi ile de özdeşleştirilmektedir. Yaşam kalitesine ulaşabilmek için yurtiçine ya da yurtdışına, kıtalar arası da dahil, seyahatlere çıkılmaktadır. Sağlık artık satın alınabilir bir ürüne dönüşüyor. Çıkılan seyahatlerin amacı sadece sağlığı tekrar kazanma değil, aynı zamanda sağlığı koruma ve geliştirme şeklinde anlaşılıyor. Bu bağlamda sağlık turizmini şekillendirirken ve planlarken talep kitlesinin anlayacağı bir lisanı kullanma zorunluluğu doğuyor. 
 
Ülkemizde sağlık turizmi dediğimizde, 30 Mayıs 2016 (http://saglikturizmi.gov.tr) tarihi itibarı ile Sağlık Bakanlığı’nın sınıflandırmasına göre; Medikal Turizm, Termal Turizm ve Geriatri ve Engelli Turizmi çeşitleri anlaşılıyor. Bu sınıflandırma yapılırken Türkiye’deki yaşam şartlarından ve turizm gelişiminin bir sonucu olarak bu sınıflandırmanın yapıldığı kanısında değilim. Yapılan bu sınıflandırma, daha çok uluslararası turizme yönelik bir sınıflandırma olduğu izlenimi uyandırıyor. Medikal turizm denilince daha çok tıbbi ve doktor kontrolünde gerçekleştirilen işlemler öne çıkıyor. Diğer taraftan, örneğin geriatri gibi kavramlarda, bunların ne anlama geldiğinin bilinmesi için alanın uzmanı olunması gerekiyor. Örneğin “geriatri” yaşlı tıbbı ya da yaşlılık bilimi olarak adlandırılıyor. Bunun özellikle tanıtım ve pazarlama açısından isabetli bir seçim olmadığını düşünüyorum. Böyle olunca sağlık turizmine, hastalığın karşıtı olan sağlık ağırlıklı bakıldığı hissediliyor.
 
SPA ve Wellness gibi kavramlar ise turizm çeşitleri arasından tamamen çıkartılmış gibi görünüyor. Yurtdışında ise sağlığı geliştirilme ve arttırma boyutları öne çıkartılıyor ve bu bağlamda SPA ve özellikle de wellness turizmine yaygın bir şekilde vurgu yapılıyor. Örneğin Macaristan, Avrupa’da sağlık turizminde öne çıkan destinasyonlardan biri olarak bir taraftan medikal turizmde, özellikle diş tedavilerinde, diğer taraftan ise SPA ve wellness kültürüne vurgu yaparak sağlık turizmindeki pazar payını arttırmaya çalışıyor. Coğrafya olarak Türkiye’ye uzak da olsa, sağlık turizminde önemli bir rakip destinasyon olan Hindistan’ın sağlık turizminde tanıtım yaparken “Health and Wellness in India” (Hindistan’da Sağlık ve Wellness) şeklinde bir sloganla pazarda kendisini konumlandırmaya gittiği görülüyor. Termal ise örneğin Almanca konuşulan ülkelerde “Terme” olarak bilinse dahi, bir turistik ürün olarak ya kür ya da SPA ve/veya wellness tercih ediliyor.
 
Özetle, SPA ve Wellness terimleri bir taraftan birçok otelin adını tamamlayıcı olarak kullanılıyor, diğer taraftan da sağlık turizminin temel taşlarından birini oluşturduğu için SPA ve/veya Wellness bölümü olmayan bir tane dahi beş yıldızlı bir konaklama işletmesi görmek mümkün görünmüyor. Eğer hedef uluslararası sağlık turizmi ise bunlar gibi, pazarın yakından tanıdığı ve aşina olduğu kavramların kullanılmasının işimizi kolaylaştıracağı düşünüyorum. 
 

01-06-2016 10:25
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar