19.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
SAĞLIĞIN TURİZMİ Mİ SAĞLIK TURİZMİ Mİ?

 

“Para var, huzur var”… Bu, günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız cümlelerden biridir.  
 
Sağlık turizminde de para var. Ama huzur var mı? diye sorma ihtiyacı hissediyorum.
 
Hızla gelişen sağlık turizmi birçok girişimciyi bu yeni turizm ürün çeşidine çekiyor.
 
Aynı zamanda sektöre yabancı birçok işgörenin de özellikle yabancı dile hakim olmalarından dolayı sağlık turizmi sektörüne girdiği görülüyor.
 
Tanıtım için hazırlanan videolarda; hastayı havaalanında karşılarken, hasta sağlık işletmesine giriş yaparken, hasta doktor tarafından muayene edilirken ya da hasta hemşire ile konuşurken yapılan “sağlığın turizmi” sürecinin, bir tercüman eşliğinde gerçekleştiği görülüyor.
 
Bu bağlamda sağlığın turizmine alan olarak yabancı olan birçok işgörenin, özellikle tercüman olarak çapraz giriş yaptıkları görülüyor.
 
Bu aşamada sağlığın turizminde, alan dışı işgörenlerin önemli oldukları gözlemleniyor.
 
Bu aslında sağlığın turizminin biraz da onlara bağımlılığı anlamına geliyor.
 
Bu bağımlığı sadece hasta ile gerçekleştirilen iletişim süreci ile sınırlamak biraz kolaya kaçmak şeklinde algılanabilir.
 
Çünkü sağlığın turizmini tanıtırken ve pazarlarken sektöre yine çapraz giriş yapanların aslında sağlığın turizmini omuzladıkları görülüyor. Bunların, özellikle uluslararası pazarda büyük sorumluluklar yüklendikleri aşikârdır.
 
Bu bağlamda sağlığın turizmi sektöründe aktif olarak sürecin içerisinde olan değerli bir tanıdığımla Atatürk Havalimanı’nda ayaküstü yapmış olduğumuz kısa bir sohbet, aslında beni bu yazıyı hazırlamaya itti.
 
Çünkü “Dışı eli, içi beni yakar!” şeklinde geliştiğini düşündüğüm sağlığın turizmi, henüz yapı taşları yerine oturmadığı için sektöre heyecanla giren birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattığını gösteriyor.
 
Bunlar hızlı bir şekilde sağlığın turizmi sektörüne geldikleri gibi, tatmin düzeyi düşük olduğu için, tekrar sektörü terk ederek bilgi ve becerilerini başka sektörlerde değerlendirme yoluna gidiyorlar. 
 
Bu alanda insan kaynaklarında eksiklikler olduğu görülüyor.
 
Çünkü özellikle son yıllarda sağlık kurumlarının modern bir anlayış ile işletilmesinden hareketle yükseköğretim kurumlarında açılan “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” ya da yeni adı olan “Sağlık Yönetimi” gibi bölümlerin, sağlığın turizmine yönelik işgörenlerin yetiştirilmesine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.
 
Buna rağmen bunların, kısa vadede (1-2 yıl) ihtiyacı karşılayacakları düşünülmemekle birlikte, orta vadede, (5-6 yıl) bu boşluğu dolduracakları varsayılmaktadır.
 
Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı’nın “’Sağlık Turizmi’ Sertifikalı Sağlıkçılar” projesinin sektörün ihtiyacını karşılamak bağlamında önemli bir boşluğu dolduracağı ümit edilmekle birlikte sağlığın turizminden sağlık turizmine geçişi belirleyici bir etken olacaktır. 
 
Not: Bu yazıda sağlık turizminin sadece “Medikal Turizm” boyutu ele alınmaya çalışılmıştır. 
 

22-05-2016 11:51
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar