21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
MEZARLIKTAN GEÇERKEN ISLIK ÇAL(DIR)MAK
Mezarlıktan geçerken ıslık çalmak, mezarlık korkusu olanların başvurdukları, korkuyu hafifletmeye yarayan bir eylem türü olarak bilinir. 
 
Mezarlıktan geçerken çalınan ıslığın, oradan geçerken korkanı rahatlatmak dışında hiçbir işlevi de yoktur.
 
Bugün turizm sektörünün içinden geçmekte olduğu zor ve sancılı süreci, bu örnekteki mezarlık yolu olarak alalım. 
 
Evet, bugün daha öncekilere benzemeyen farklı bir kriz sürecinden geçiyor turizm sektörü. 
 
Rusya pazarı tamamen bitme noktasına gelmiştir. Avrupa pazarlarında ise tur operatörleri Türkiye talebinin önemli oranlarda azaldığını belirtiyorlar. TUI gibi pazarın en büyüğü olan bir tur operatörü Türkiye satışlarının yüzde 40 düştüğünü açıklıyorsa, pazarın ikincisi Thomas Cook Türkiye kapasitesini yüzde 30’a yakın oranda azalttığını söylüyorsa, durum gerçekten vahim demektir. 
 
Durumun vahim olması, hiçbir şey yapılmayacağı, hiçbir çözüm olmadığı anlamına gelmez. Zaten sektör kendi dinamikleri içinde bu dönemden de bir biçimiyle geçecektir. 
 
Bu noktada üzerinde durulması gereken bir diğer nokta daha var ki… O da başlıktaki benzetmede belirttiğimiz “ıslık çalma” durumudur. 
 
Kriz artık iyiden iyiye kendini göstermeye başladığından beri, ne yazık ki Türkiye’de bu durumlarda sıkça yaşanan bu “ıslık çalma” durumu yine yaşanmaya başlandı. 
 
Krizin gerçek nedenleri ve çözüm yollarını tartışmanın da önüne geçebilen afaki, elle tutulur hiçbir yanı olmayan, veriye, bilgiye, olguya dayanmayan, tuhaf, sözüm ona sebepler, çözüm önerileri havada uçuşmaya başladı. 
 
Kimi çıkıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli otel sayısı 3 bini geçmeyen Türkiye’de 1.300 otelin satılığa çıkarıldığını üfürdü. Bakan dahil kimileri bunu son zamanların moda yaklaşımıyla “paralel yapı”nın oyunları olarak yorumladı. 
 
Bir diğeri, bütün büyük önde gelen kruvaziyer firmalarının Türkiye programlarını iptal ettikleri bir dönemde bir bölgeye kruvaziyer turları ile milyonlarca turist çekilebileceğini söyler oldu. Koskoca meslek örgütü TÜRSAB bile böyle bir dönemde kruvaziyere bağımlı Amerika pazarından turist sayısını 1 milyona çıkarmayı önerdi. 
 
Kimileri de 4,5-5 milyonluk bir ziyaretçi kaybının otellerin kendi internet siteleri üzerinden alacakları bireysel rezervasyonlarla aşılacağı türünden parmak hesabına bile uymayan yaklaşımlar sergilediler. 
 
Bütün bunlar, ne yazık ki, sorunun boyutlarını göstermek şöyle dursun, mevcut durumun da önüne bir tür perde çekiyor. 
 
Oysa, bugün yaşanan krizin geçmiş yıllardakine göre en önemli farkı, sektörel nedenler dışında siyasal nedenler ve bu siyasal nedenlere bağlı olarak ülkenin genel ekonomik durumundan kaynaklanan bir kriz oluşudur. 
 
Dolayısıyla, kalıcı çözümler de ancak, bu siyasal durum ya da durumların nasıl ve ne zaman değişeceği ile doğrudan ilintilidir. 
 
Turizm sektörü de, sorunlarına sektörel çözümler ararken, bir yandan da bu genel tabloyu iyi okumak ve tercihlerini de gözden geçirerek iyi belirlemek durumundadır. 
 
Bu basit nesnel gerçeği görmeden afaki üfürmelere dayanan açıklamalar ya da çaresizlikten derdini mahkeme kapısındaki mübaşire yanan mahkum örneğinde olduğu gibi yabancı tur operatörlerine parmak sallayıp efelenmelerse yaraya merhem olamaz.
 
Bu tür yöntemlere başvuranlar ya kendi çıkarları uğruna kasıtlı olarak gerçeğin üstünü örtmeye çalışıyordur ya da bu coğrafyada yaygın olduğu üzere, sorunlara mistik bir örtü örterek kendini kandırma yoluna gidiyordur. 
 
Yani mezarlıktan geçerken ıslık çalıyor ya da geçecek olanlara ıslık çaldırıyordur. 
 
Bunun ise ıslık çaldıranları bilemeyiz ama, ıslık çalanlara sonuçta hiçbir yararı olmayacaktır.
 
“Medya maymunları” bir yana, aklı başında insanlar bu türden abuk sabuk açıklamalar yerine önce durumun ne olduğunu anlamaya çalışsalar, o zaman hem kendilerine hem de eğer olabiliyorsa sektöre bir yararları olur.
 
Sonuçta, mezarlıktan geçerken ıslık çalanlar yalnızca kendilerini kandırıyor!
 
 

12-02-2016 06:18
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar