22.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
BİR SEZON DÜŞÜK FİYAT STRATEJİSİ

 

 
Konaklama sektörü turizmin lokomotifidir. Bu sektörde amaç her dönemde işletmelerin açık olması ve karlılıkla çalışır halde bulunmasını sağlamak ve bunu sürdürmektir. Ülkenin güvenlik durumu bu sürdürmeye etki eden önemli faktörlerden biridir. Ülkemizin pozitif güvenlik algısı rakip ülkelerce uygulanan saldırgan stratejilerle pozitiften negatife çevirme çalışmaları başarı göstermiş, bunun sonucu olarak 2016 yılının turizmin geneli açısından zor geçeceği turizm ve ekonomi yetkilileri tarafından belirtilmektedir. Bu zorluğun konaklama sektörüne yansıması ise dolulukların azalması yönünde olacaktır. Bu nedenle konaklama işletmelerince yapılacak stratejik planlamalarda olağan dışı durumlara göre stratejilerin planlanması, uygulanması düşünülmelidir. Bunun için hem işletme yöneticilerinin hem de yöneticilere yön verebilecek her kişinin bu sorunu çözecek fikirler üretmesi ve paylaşması faydalı olacaktır.                                                                                                                        
 
Çözümü sağlayacak stratejilerden biri de doluluk parametresi üzerinden stratejiler üretmek olmalıdır. Ülke ve işletmeler için yapılan tanıtımlar, reklamlar, fuarlar bu parametreyi etkileyen çalışmalardır. Bu parametreyi etkileyen bir önemli unsur da satış fiyatıdır. Doluluk ve satış fiyatı parametreleri beraber derinliğine incelendiğinde iki parametrenin biri birileriyle bağlarının sıkı sıkıya ve iç içe geçmiş olduğu görülecektir.                                                              
                                                                                     
Doluluk kavramı turizm piyasasında yüksek, makul ve düşük doluluk olarak çeşitlenmektedir. Oda satış fiyat kavramı da aynı piyasada yüksek, makul (ortalama veya piyasa fiyatı) ve düşük fiyat olarak tanımlanır.                                                                        
 
İşletmeler stratejilerini planlarken bu altı çeşit kavram içinde çaprazlama bağlantılar yaparak hareket ederler. Örneğin normal zamanda en iyi strateji olarak yüksek doluluk ve yüksek fiyat stratejileri tercih edilir. Doluluğun yüksek veya makul, fiyatın da makulden aşağı planlanması stratejik olarak düşünülmez. Olağan durumlarda düşük fiyat stratejisi akla bile getirilmez.
 
Ancak mevcut veriler 2016 yılının doluluk açısından verimsiz bir yıl olacağını, kazançta ve karlılıkta düşük profil yaşanacağını göstermektedir. Bu sorunu çözmek için doluluk artırıcı stratejiler, yani bir farklılık yaratmak, statükonun dışına çıkmak gerekmektedir. Halen uygulanan erken rezervasyon yani erken al az öde kampanyasına benzer bir uygulamanın sezonun tümü için yapılması düşünebilinir ve bu uygulama düşük fiyat stratejisi olarak isimlendirebilinir. 
 
Bu strateji birçok patron ve yöneticinin aklına hemen zararına satış, işletmenin zarar etmesi ve ülke imajının düşürülmesi durumunu getirecektir. Ancak bu stratejiyi çok iyi inceleyecek olursak görülecektir ki strateji başarılı olduğu takdirde bu zor dönemde rakiplerle baş etme, normalin yani düşük profilin biraz da olsa üzerinde kar etme ve imajda bir olumsuzluğun olmayacağı durumunun sağlanacağı görülecektir.                                                                                                                                                
 
 İşletmeler arasında ürün ve hizmet rekabetinin en önemli belki de tek aracının satış fiyatı olduğunu hem yatırımcı, hem yönetici hem de müşteri çok iyi bilmektedir.  Müşteri bir ürün veya hizmet satın alırken genel olarak ülkeyi ve firmayı değil ürün veya hizmeti satın alır. Ve düşük fiyat müşteriyi daima cezbeder ve satın alma iştahını artırır. Bu durum müşterinin pazarlık davranışının piyasaya genel bir yansımasıdır. Düşük fiyat stratejisi bu zor dönemde işletmelerin düşük doluluklarına büyük bir ivme kazandıracaktır. Yalnız bu stratejinin uygulanması bir uzlaşma ve eşgüdüm işidir. Tüm işletmeler bu uzlaşmaya katılmalı ve eşgüdümle hareket etmelidir. Bireysel davranışlar bu stratejinin belirlenen fiyat ortalamasına zarar verir. Bu durum sağlandıktan sonra hem işletme hem de bakanlık bazında bu stratejinin geniş tanıtımlarla Pazar müşterisine ulaşması önemlidir. Ne kadar çok müşteriye ulaşılırsa doluluk artımı bu oranda yüksek olacaktır.                                                                                                                                    
 
Düşük fiyat stratejisinin başarıyla yürütülmesinde pozitif ikinci adım da ürün ve hizmetin beğeni standardıdır. Türkiye de turizm sektörünün ürün ve hizmetleri sunma durumu büyük ölçüde standartlaşmış ve müşterinin beğeni onayını almıştır. Türkiye de tatil yapan müşterilerin büyük bölümü ülkelerine memnun dönmektedir. Düşük fiyat stratejisi ile ürün ve hizmet sunumunda oturmuş standartların kesinlikle bozulmaması gerekmektedir. Bu stratejide maliyetleri ayarlayarak ürün farklılaştırmak ve hizmetleri çeşitlendirmek tabi ki mümkündür. Bir önceki yıllara göre ürün ve hizmet sunumu algısında değişen fazla bir şey olmamalıdır. Bu durum düşük fiyat stratejisinin önemli bir sürecidir. Uygulanan stratejide önceki senelerde kazanılmış ve müşteri tarafından kabul edilmiş standartlardan geri dönüş veya bir negatif algının oluşması durumu bu stratejiyi riske sokacak durumdur. Bu nedenle bu stratejide dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu algıyı oluşturmamaktır.
 
Bu stratejinin iyi çalışması için belirlenen fiyatların aşırıya kaçılmadan(çok düşürülmeden) makul seviyelerde oluşturulması, müşterinin değer verdiği bazı ürün ve hizmet özelliklerinin kaybedilmemesi önemlidir. Bu durum veya böyle bir algı işletmeye Pazar kaybettirir. Bu gibi durumlar stratejinin riskleridir.                                                                                                             
 
Bu strateji işletmeler için zamanın ve mevcut durumun zorladığı bir değişim stratejisidir. İşletmenin değişimlere karşı esnek olması hali de stratejinin başarı ile uygulanmasını sağlayacaktır. Olağan dışı kısa bir süreci zararsız veya çok az zararla atlatmak için ticaretin gerektirdiği uygulamaları yapmak her işletmenin hakkıdır.
 
Düşük fiyat stratejisi doluluk artışını artıran bir strateji modeli olduğu için işletme yöneticilerinin bu stratejiyi uygularken doluluk- çalışan sayısı dengesini de çok iyi ön görmesi, müşteriye sunulan standart hizmetin bozulmamasına dikkat edilmesi başarı için gereken çalışmalardır. Psikolojik açıdan rahatsız etse bile düşük fiyat stratejisi bir çözüm aracıdır. Perakende sektörü için sürümden kazanma stratejisinde ürün fiyatları geçici olarak nasıl düşürülüyorsa konaklama sektörü için fiyatların sadece bir sezon için aşağıya çekilmesi normal kabul edilmelidir.
 

01-02-2016 07:00
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar