19.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
SELFNESS=BİR BEN VARDIR BENDE, BENDEN İÇERİ...

 

 
Selfness; bireyselliği, sağlığı, zinde olmayı ve daha çok gümüş tabir edilen üst yaş grubu toplumu ilgilendiren bir “öze dönüş”tür.  Bu bakımdan çok geniş kitlelere hitap eden devasa trendin bir parçasıdır.
 
Toplumsal kriz durumlarında, wellness’ın kendini iyi hissetme öğretisi yeterli olmamakta, sadece dinlenmek için kendini soyutlama ve şımartma ile sorun çözülememektedir. Bu bağlamda Avrupa’da insanlar, kendilerini daha fazla geliştirme ihtiyacı hissetmektedir. Matthias Horx da bu ortak arayış ve talep üzerine 2002 yılında “Selfness” kavramını ortaya atmıştır. Google’a 16.01.2016 tarihinde “selfness” yazıldığında küresel ağda 0,42 saniyede 310.000 sonuca ulaşılmaktadır. Bu durum, selfness kavramının sağlam adımlarla yaşamımıza girdiğinin bir göstergesidir. Bazı otelciler geliştirdikleri konseptlerle, selfness akımına şimdiden katılmış bulunmaktadır. 
 
Küresel dünyada, kişisel gelişime duyulan ihtiyaç, sadece burnu havada olanlara ve eğitimlilere özgü bir hobi değildir. Aynı zamanda toplumsal dönüşümün bir baskısı olarak bireyin özüne dönmesi, kendi kişiliği ve kendi kaynakları ile olan ilişkisinin değişmesi anlamına gelmektedir.
 
Geleceğin “bilgi ekonomilerinde” hepimiz birer “Ben İşletmesi” yani bir “Ben A.Ş.” ya da bir “Ben Ltd. Şti.“ olacağız ve/veya “ömür boyu stajyerlere” dönüşeceğiz. Erasmus programının da sloganı olan Lifelong Learning Programme aslında bu gelişmeyi özetler niteliktedir.
 
Diğer taraftan postmodern değerlerin yaşamımıza girdiği dönemden ve aynı zamanda „sahiplenme“ döneminden artık çıkmaya başladığımız söylenebilir. Dinlenmek için kendimizi başkalarının ellerine bıraktığımız wellness, gevşeme kültürü anlamına gelirken, selfness kendi içimizdeki bir dönüşümü ifade etmektedir. Selfness’ın temelinde kendimizi keşfetme/tanıma ve kendi içimizde kişisel büyüme/gelişme ile sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşma motivasyonu vardır. 
 
Alman fütürist ve gelecek araştırmacısı Matthias Horx 1990 yılında,  bireyin iş ve özel yaşamı arasında dengenin sadece hafta sonlarında dünya ile bağlantısını kesmesi ile sağlanamayacağını belirtmiştir. Horx, bunun arzulanan bir durum olmasına rağmen uzun vadede tükenmişliği önleme için yeterli olmadığını vurgulamaktadır. Her insanın özel ve iş yaşamı arasında dengeyi sağlamada kendisinin sorumlu olduğunu vurgulamaktadır. Fakat herkesin bu bilgiye ulaşma yolu farklı olsa da bu aslında insanın psikolojik ve sosyal bakımdan kendini iyi hissetme durumuna ulaşmasının bir yoludur.  Bu eğitim dışarıdan içeriye doğru bir çalışma, kişisel gelişme, yaşam boyu öğrenme şeklindedir. 
 
Selfness şu anlamlara gelmektedir:
 
İş ve özel yaşam arasında bir denge kurmak,
 
Madde ve mana arasında bir denge kurmak,
 
Sağlık, kendini iyi hissetme ve ilişkiler bağlamında çözümler bulabilmek,
 
Kişinin kendisini ilgilendiren kararlar ile ilgili kontrole sahip olması– Ben kimim? Ben ne istiyorum?
 
Hayatı ve sağlığını başkalarına emanet etmek yerine kendi ellerine alması,
 
Sağlığı geliştirmek ve önleyici tıpla korumak,
 
İçsel bir tatmin ve kendini gerçekleştirmek.
 
Almanya Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2011 yılında hazırlamış olduğu „Yenilikçi Sağlık Turizmi“ sektör raporunda artık sağlığın bir yaşam tarzına dönüştüğü vurgulanmaktadır. Bu bağlamda giderek Alman toplumuna kendi sağlığından kendisinin sorumlu olduğu bilinci kazandırıldığı ve buna da değdiği belirtilmektedir. Bu sadece, sağlık sigortalarının kendilerini sağlık hizmetlerinden çekmeleriyle ilgili bir konu değildir. Tatil de dahil olmak üzere, giderek daha çok Alman inisiyatif alarak sağlıklarını arttırmaya çalışmaktadır. „Yumuşak sağlık“ da denilen bu anlayış, turizm de dahil, neredeyse ekonominin ve yaşamın bütün alanlarına girmiş durumdadır. Bedensel ve ruhsal dayanıklılık, örneğin turistik ürün olarak ruhsal sağlık, selfness ve içsel denge ya da spiritüel tatiller ile desteklenmek istenmektedir. Bu bağlamda yürüyüş ve bisiklete binmek gibi gözlemlenebilir etkisi olan klasik dinlenme şekilleri de artarak talep edilmektedir. 
 
Selfness’ın turizme yansıması var mıdır?
 
Avusturya’nın Sautens şehrinde bulunan Hotel Ritzlerhof’un web safyasında, ileriki yıllarda wellness kavramının geliştirilmeye ihtiyaç duyulacağı ve bu nedenle Matthias Horx tarafından selfness kavramının geliştirildiği ayrıca belirtilmiş ve “Selfness, kendim için wellness!” şeklinde bir slogan da geliştirilmiştir. Selfness, bireyin öz yetkinliğini arttırması ve kendisi hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için bedeni, ruhu ve zihni ile olan bir yüzleşmesidir. Wellness, “Bu bana iyi geliyor” ile sınırlanırken, selfness “Bu beni daha ileriye götürüyor” anlamına gelmektedir. 
 
Belki de Matthias Horx’un 1990 yılında keşfettiği selfness, 13. yüzyılda Anadolu’da yaşayan Yunus Emre’nin “Bir ben vardır bende, benden içeri” deyişini postmodern dönemde insanların aramaya başlamasıdır.  
 

19-01-2016 14:50
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar