22.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
TURİSTİ İKNA EDEBİLİRİZ

 

 
Ülkemizde yaşanan güvenlik sorunları ve bu sorunların dış pazarda algılanma biçimi turizm sektörünü önemli ölçüde etkilemektedir. 
Etkilerin sonuçları olarak otellerin müşteri hareketlerinde olumsuzlukların yaşandığı, rezervasyonlarda iptallerin arttığı ve bu trendin devam ettiği görülmektedir. 
 
Bu durum sektörde kriz olgusunun varlığını ve derinleşmesi yönelimi ile özdeşleşmekte olduğunu göstermektedir. 
Krizden büyük yaralar almadan çıkış yolları aramak, bunun için stratejiler yaratmak turizmde çalışan her sorumlunun görevi olmalıdır.                                                                                                                                     
 
Krizin kökeninde yatan birinci olgu ülke güvenliğinin genelinin turistin beklediği huzur ortamını yansıtmadığı şeklindedir. Bu durum rakip ülkelerce yaratılan ve hem ticareti hem de turizmi etkileyen bir algı operasyonudur. Ülkemizin bir güvenlik sorunu vardır ancak bu sorun dış pazarda yaratılan algı kadar değildir. 
 
Özellikle yaratılan bu negatif algı Akdeniz bölgesi için geçerli değildir.
 
Konaklama işletmecilerinin negatif algı olarak resmedilen bu durumu pozitife çevirecek gücü vardır. Bu da elde mevcut halkla ilişkiler arşiv bilgilerini olumlu stratejiye dönüştürmektir.                                                                                                                                
Bunun için işletmelerin yapması gereken ilk iş Pazar müşterilerini zorlamayla değil ilgisini çekerek amacına ve hedeflerine yönlendirmek olmalıdır. Yani negatif algıyı ortadan kaldırma yöntemi olan ikna yöntemiyle Pazar müşterisinin etkilenmesidir. 
 
Çünkü ikna kavramı algı operasyonlarını kıran, stratejik etkisi olan bir kavram olup kişiyi ve toplumu en kolay etkileme biçimidir. 
Pazar müşterisine, özellikle otelden memnun ayrılan eski müşterilere akılcı ve simgesel yollarla ulaşmak ve yaklaşmak çok önemlidir. 
 
Örneğin işletmeden memnun ayrılan müşteriler ile teması devam ettirerek onları işletmenin birer tanıtım, reklam, propaganda aracı olarak kullanmak yapılacak en kolay işlemdir. İşletmeden memnun ayrılan bir kişinin bu memnuniyetini en az 5-8 kişiye aktardığı/aktaracağı bilimsel istatistiği asla unutulmamalıdır.                                                                                                                      
Bu işlemi yaparken elimizde ikna gibi çok etkili bir yöntemin alt değerlerini silah olarak kullanmaktan da çekinmemeliyiz. Bu değerleri kısaca hatırlayacak olursak “karşılıklılık” değeri önemli bir silahtır. İnsan naturası iyiliğe iyilikle karşılık vermek üzere programlıdır. İşletmeden memnun ayrılan müşterilere bu olgu kullanılabilir.                                                                                                                                       
“Söz vermek ve bağlılık” değerinin özünde “otele yine geleceğiz” diyen müşterilere ulaşmak önemlidir. İnsan naturasında söz veren insanların çok büyük bölümünün bu sözlerine sadık kaldıkları ispatlanmıştır.                                           
 
“Toplumsal kanıtı gerçekleştirmek” değerinin içeriğinde insanların diğer insanların yaptığını gördükleri şeyi yapma eğiliminde olmaları halidir. Bu etkiyi müşteri üzerinde pozitife çevirmek için Pazar müşterisinin gözünde bölgenin güvenli olduğunu, tesislerin güven içinde çalıştığını büyük resim olarak göstermek onların tatilleri için bölgeye gelmelerini sağlamak için çeşitli kolaylıklar sağlanmalıdır. Bu değeri gerçekleştirmek için işletmeler, birlikler, dernekler ve federasyonların eşgüdümlü hareket etmesi önemlidir.                                
“Otoriteye uymak” değeri de önemli bir değerdir. Bu değerin açılımında insanların otoriteye uyma eğiliminin varlığı ortaya çıkar. Algı operasyonları gerçekler üzerine olduğu gibi gerçek, mantıklı olmayan konular için de yapılır. Bireyin seyahat özgürlüğünü yanlış algılar yaratarak kısıtlamak durumunu Pazar müşterisine ve işletmeden ayrılan memnun müşteriye anlatmak ve onları ikna etmek için çalışmalar yapılmalıdır.                                                                          
 
Bir önemli değer de “beğenmek” tir. İkna kavramının etkilisi insanın beğendiği insan tarafından yapılan olanıdır. İşletmenin sahibi, işletmenin yönetim kadrosu veya bir çalışan bile müşterinin beğendiği kişi olabilir. Müşterilere yapılan anketlerin sonuçlarında bu kişiler belirlenmiş ve arşivlenmiş olmalıdır. Bu değer de pazarın canlanması açısından değerlendire bilinir. 
 
 “Sınırlılık” değeri de çok önemli bir Pazar canlandırma silahıdır. Örneğin “çok kısa bir süre için” fiyatlar indirimdedir, bu dönemde satın alanlara bedava ürün ve hizmetler verilecektir, armağanlarımız vardır gibi promosyonlarla satışlar yükseltilecektir.                                                                                                                              
Bu zor dönemde küçükte olsa duruma fayda getirecek her şeyi değerlendirmemiz öncelik olmalıdır. İşçi çıkararak, maliyetleri düşürerek, satın almayı azaltarak yani hayati konularımızı daraltarak hem kendimizi hem de çalışanlarımızı strese sokmamalıyız. 
 

19-01-2016 14:09
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar