19.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara




Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri





Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
48 SAATLİK TURİZM

 

 
Neden 24 saat değil de 48 saat?
 
Sık sık yapılan ve kısa süreli tatiller günümüzün turizm trendlerinden biri haline geldi. Özellikle yoğun bir iş temposu altında ezilen modern iş yaşamında çalışan kesim, iki haftalık yaz tatillerini bekleyinceye kadar tükenmişlik sendromuna girmemek için kısa kısa da olsa sık sık “kara bağlantısı” olan yerlere kaçmayı, enerji depolamak ve soluklanmak için birer fırsat olarak görmektedir.
 
Bu bağlamda özellikle büyük şehirlere 1-2 saatte ulaşılabilecek destinasyonlar oldukça cazip hale gelmektedir. 
 
İnsanlar, Cuma akşamı mesai biter bitmez yola çıkıp sabahleyin gözlerini doğal bir ortamda şehirden uzakta açmayı artık bir lüks değil, bir ihtiyaç gibi algılamaktadır.
 
Bu bağlamda büyük şehirde yaşayan insanlar hafta sonu için plan yaparken çevrede gidebilecekleri yerleri tercih etmektedir.
 
Bu duruma biraz yakından bakılmasında yarar vardır. Hızlı yaşanan günümüzde zaman, insanın en önemli değeri haline gelmiştir.
 
48 saatlik bir zaman dilimi, iş dışında geçirilmesi bakımından oldukça önemlidir. Buna ikinci önemli bir unsur olarak para da eklenince bu 48 saati geçirmek için gidilen yer, daha da önem kazanmaktadır. İşte bu bağlamda birçok destinasyon kendini hafta sonu çekim merkezi olarak konumlandırırken bazen hatalara düşebilmektedir. 
 
Burada olaya biraz destinasyon tarafından detaylı bakmak gerekmektedir.
 
İsterseniz bu işin içine biraz da matematiği katalım.
 
48 saatin 8+8= 16 saatini uyuyarak geçirdiğinizi düşünün.
 
Günde üçer öğünden üç saat de kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için ayırdınız ve iki gün için 6 saat buna gitti.
 
16 + 6 = 22 saat. Geri kalan 26 saatte misafirlerin geldikleri destinasyonda sıkılmadan ve deneyim yaşayarak aynı zamanda onlara artı değer kazandırarak nasıl zaman geçireceği sorusuna çok net ve açık cevaplar verebilmelisiniz.
 
Gelen misafirler, zamanlarını başka yerde ve paralarını başka şekilde harcama özgürlüğüne sahipken, sizi tercih etmiş ve gelmişler. Onlara neler sunacağınızı, 48 saatlerini dolu dolu geçirmelerini sağlayacak neler yapacağınızı düşünmeniz, planlamanız ve bilmeniz gerekiyor.
 
Aynı zamanda, sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesinin de en azından onların geldikleri (günlük yaşadıkları) yerdeki standartlarda olması ise beklenilen bir durumdur. 
 
48 saatlik iyi planlanmış ve kaliteli bir zaman diliminde sunacağınız turistik ürün ve hizmetleri geniş bir yelpaze şeklinde hazırlamanız ve misafire ayrılırken, “daha şunu, şunu da yapabilirdiniz” şeklinde bir açıklama yapmanız da merak uyandırıp hem onun tekrar gelmesini hem de sizden çevresine iyi bir şekilde bahsetmesini sağlayabilir. 
 

31-10-2015 10:20
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar