22.05.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
2 Yorum | Yorumlar
İRLANDALI TURİSTE KENDİMİZİ NASIL DÖVDÜRDÜK?
Durum aslında internet geyiği olmanın ötesinde ciddi bir durumdu.
 
Turizmi de bal gibi ilgilendiriyordu. 
 
Sağolsun Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) bu ciddi yanını es geçmedi, kınadı, hatta mağdur turisti turistik bölgelerin birinde misafir etmeye bile hazır olduğunu açıkladı. 

Geçtiğimiz günlerde İrlanda vatandaşı bir turistin İstanbul Aksaray’da esnaf ile “meydan muharebesi”nden söz ediyoruz. 

Olay nasıl gelişmişti? 

Görüntülerden anlaşıldığı ve medyaya yansıdığı kadarıyla Aksaray Muratpaşa Sokak’ta esnaf ile kavga eden Kuveyt asıllı İrlandalı turist Mohammed Fadel Dobbous, su almak istediği dükkânın buzdolabının kapağını açtığında su şişeleri dışarıya dökülünce dükkân sahibi başta olmak üzere esnafın sopalı, yumruklu saldırısına maruz kalmış, iri yarı olan ve boksör olduğu söylenen Dobbous tek başına 10-15 kişiye karşı koymuştu. 

Yaygın medyanın konuya yaklaşımı ise içler acısıydı. 

Gazete ve televizyonlar işi “kim kimi dövdü”ye indirgeyerek gördüler. 
 
Yaygın medya daha çok boksör olduğu söylenen turistin “tek başına esnafı dövdüğü”, “boksör olup olmadığı” ya da payına en okkalı yumruk düşen esnaf vatandaşın “iki mi yoksa dokuz dişinin mi kırıldığı” konularına odaklandı.

İrlandalı turist olayında, yaygın medyanın ebleh tavrı bir yana, sosyal medyada özellikle iri kıyım boksör turiste ısrarla saldırıp, sonrasında da dayak yiyen esnaf “cahil cesareti” ile açıklanan bu tutumları ile alaya alındı, esnafın neden ısrarla İrlandalı turiste kendisini dövdürdüğü soruldu. 

Şimdi, “terör olaylarının tırmanmasından dolayı rezervasyon iptalleri yaşanan bir dönemde bir sokak kavgasının lafı mı olur” da denebilir. 
 
Bu türden bir değerlendirme yanlış da değildir. 

Ancak, olayları “yüksek derecede magazinleştirme hastalığı”ndan muzdarip Türk medyasının gör(e)meyeceği bazı noktalarına dokunmadan geçmek de olmayacak. 

Birincisi, bu olayda kendisini gösteren, özellikle büyük kentlerde ve metropollerde (en başta  da İstanbul’da) insanların birer barut fıçısına dönmüş halleridir, ki bu çok derin siyasal, toplumsal, ekonomik çözümlemeler de gerektirmektedir. 
 
İkincisi, böylesi bir olay, bir Avrupa metropolü olarak kabul edilen İstanbul’da toplumun hâlâ kabile ya da aşiret mantığı ile hareket ettiği ve bu tür davranış kalıplarını terk edemediğini göstermektedir. Aynı olayı, turizmde İstanbul ile kıyaslamaktan pek hoşlandığımız Paris, Barselona, Berlin ya da başka bir Avrupa büyük kentinde düşünün. Böyle “sudan” bir sebepten bütün ahalinin bir turiste çullanması olasılığı ne kadardır acaba? 

Üçüncü bir nokta da, su şişeleri buz dolabından dışarıya düştü diye sopaya sarılan dükkân sahibi esnafın, biraz da günümüzde “geçer akçe” olan alkol düşmanlığına sığınıp, “turistin aslında önce alkol sorduğu” gerekçesine sarılması… (Bu arada, insanımızın “ortama uyma”da hakkını teslim etmek gerekir gerçekten de…)
 
Bu alkol gerekçesi de neresinden tutulsa elde kalan bir gerekçe olmaya mahkumdur. Alkol sormak suç olmadığına göre, turistin gerçekten alkol sormuş olması ya da olmamasının hiçbir önemi ya da anlamı yoktur. Ancak burada, AKP’nin son 13 yılda topluma dayattığı alkol düşmanlığını da kapsayan zihniyetin vatandaşta bulduğu karşılık olarak kendisini göstermiştir. 
 
“Elin cıbıllarını memlekete mi getireceğiz?” anlayışı ile turizme yaklaşan bir zihniyetin “aslında olmasaydı daha iyi olurdu” diye baktığı turizm ise bugün bu koşullarda hep dayak yiyen konumuna düşmüştür. 

Eh, esnafıyla, sektörüyle, aydınıyla, işçisiyle, köylüsüyle kendisini bu kadar dövdürmeye meraklı bir toplumun, iri kıyım İrlandalı turiste kendini nasıl ve niye dövdürdüğünü sormaya gerek var mı? 
 

28-08-2015 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ahmetbal
01-09-2015 12:42
Medya calisanlari kapasitesi
Herseyde kalite dustugu gibi Medyada elbette bu kultur derozyonundan payini aldigi için Turizme verdikleri zarari göremiyorlar. GS macinda taraftar kavgasini canli yayin yapan TV kanali kameramani 3000 $ almisti...Turist getrimek için milyar $ tanitim yapan ulkenin imaji bir anda 0 ancak kimseyi beğenmeyen cahil bir toplum ve onun medyasi. Yabanci kanallarda tribünde kavga olsa orayi göstermiyor..bizimkiler Adamlari binlerce kere gösterirler..Bu haberi tam sayfaya yakin ana sayfada yayımlamak bize Turist kaybından başka ne yasatti. O bakkal veya büfeci Konyaya gitsin ne isi var Aksaray gibi turistik bir yerde...
28-08-2015 18:16
barut fıçısı bir ülke olduk
Bu adamın başına gelen her an İstanbulda herkesin başına gelebilir. Adam alkol de istemiş olabilir. Alkollü içecek istemekle suç mu işlemiş oluyor? Esnaf da sanki her an saldırıya hazır gibi sopaları da hazır. Ne biçim bir ülke olduk? Her an patlamaya hazır bir barut fıçısı.. Her kim bu sonuca ulaşmak istedi, ulaşmış.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.