19.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
2 Yorum | Yorumlar
ALMAN MALI (MADE IN GERMANY)

 

Alman malı anlamına gelen „Made in Germany“ (Almanya’da üretildi) bir menşe işaretidir. Made in Germany’nin doğuş nedeni ise Büyük Britanya’nın 19. yüzyılda Almanya’dan gelen „ucuz“ ithal ürünlerin ayırt edilmesi için bu malların üzerinde üretim yerlerinin yani Almanya’nın yazılı olma zorunluluğunun getirilmesidir. Oysa bugün geldiğimiz noktada Made in Germany ibaresi birçok müşteri tarafından bir kalite sembolü olarak algılanmaktadır. 
 
“Peki, bu “Made in Germany”nin turizm ile ilgisi nedir?” şeklinde bir soru akla gelebilir. Almanya’da doktora yaptığım sırada, 2002 yılında Türkiye’de ilk kez bir kongreye katılmıştım. Bu kongrede bir akademisyen meslektaşımın “Coğrafyanın turizm ile ne alakası olabilir!” şeklinde bir sözünü duyduğumda oldukça şaşırmıştım. Bu söze karşı görüşünü belirten bir coğrafyacının Oturum Başkanı tarafından uyarı alması da beni şaşırtan diğer bir durum olmuştu. 2010’lara gelindiğinde “disiplinlerarası” turizm kongrelerinin yapılmaya başlanması ise beni rahatlatan bir gelişme olmuştur. 
 
Lisans ve yüksek lisansımı coğrafya kürsüsünde, doktoramı ise Felsefe Fakültesi’nde (Ph. D:  Doctor of Philosophy) yaparken oradaki hocalarımda ve meslektaşlarımda gördüğüm, onların hem Almanya içinde hem de Almanya dışında düzenli olarak belli başlı destinasyonları ziyaret etmeleri ve gelişmeleri yerinde görmeleri idi.
 
Örneğin Prof. Dr. Karl Vorlaufer, düzenli olarak Alpleri, Bali’yi ve Kenya’yı ya bireysel ya da öğrencileri ile ziyaret eder ve bu alanda yaptığı çalışmaları yayımlardı. Bu bağlamda hem yerel hem de küresel (küreyerel) bir birikime sahip olan akademisyenler gerektiğinde TUI ya da Thomas Cook gibi Avrupa’nın en büyüklerine danışmanlık yapacak yetkinliğe sahip olurken, kurdukları enstitülerin hazırladıkları raporlarla da ITB gibi platformlarda küresel turizm pazarına yön verebilmektedirler. 
 
Bu bağlamda Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi Kültür Coğrafyası ve Turizm Araştırmaları Bölümü öğretim elemanları olan Jürgen Schmude ve Philip Namberger’in 2010 yılında hazırlamış oldukları Turizm Coğrafyası kitabı, bana “Alman Malı” kavramını tekrar hatırlattı.
 
Bu kitabın içeriğine baktığımızda ana başlıklar şu şekilde sıralanmaktaydı:
1. Turizm: İlkeler ve veriler,
2. Turizmde Arz ve Talep,
3. Turizmin Etkileri,
4. Turizmin Geleceği.
Bu kitap ITB 2011 fuarında turizm alanından yazılmış en iyi akademik kitap olarak seçilmiş ve ödül almıştı. 
 
Ülkemizde ise durum biraz farklıdır. Turizm eğitimi veren kurumların öncelikle sektöre ara elaman ve yönetici yetiştirmek amacıyla kurulmuş olması ve Türk turizminin otel yani tesis odaklı olması, yapılan akademik çalışmaların çoğunluğunun da otelcilik ile ilgili çalışmalardan oluşmasını beraberinde getirmiştir. Buna Türk turizminin incoming şeklinde büyümesi de eklendiğinde bu durum akademik çalışmaları da yönlendirmiştir. 
 
Türk turizminin ve Türkiye’de yapılan akademik çalışmaların kısır döngü içerisinden çıkabilmesi için, artık otel dışında da bir turizm sektörü olduğu ve Türkiye dışında da birçok turizm destinasyonu olduğu noktasından hareket etmek gerektiği düşüncesindeyim.
 
Çünkü rakiplerimizin (deniz-kum-güneş turizminde) ister İspanya, ister Mısır, ister Yunanistan, ister Tunus vb. olsun gazete haberlerinden ve sektör dergilerinden takip edildiği kanısındayım. Gelişmesi için çaba gösterdiğimiz turistik ürünlerden olan sağlık turizmi gibi turizm çeşitlerini de rakiplerimizi yerinde görerek incelemek, somut veriler ışığında çıktılar elde ederek hem kamu hem de özel sektöre yön vermek ve yol göstermek gerekmektedir.
 
Önerim bazı akademisyenlerimizin bu ülkeleri yerinde görüp çalışmaları ve bunlarla ilgili incelemelerini Türk turizm kamuoyu ile paylaşmalarıdır.  
 
Kulağa hoş gelen bu düşünce ile Türk turizminin de “Made in Turkey” olmasının daha kolay olacağı kanaatindeyim. 
 
 

11-08-2015 11:40
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
01-11-2015 15:31
Küreyerel
Sayın Mehmet Han Hocam, yeni bir kavram sunuyor bizlere Küreyerel. Bu konuyla ilgili bilgilerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Teşekkürler Hocam
OsmanTakiş
12-08-2015 14:08
Made in Turkey at the tourism
Saygıdeğer Mehmet Han Ergüven, Akademik bir şahsiyet olarak turizmi, sadece sıradan iş branşı olarak görmemeniz son derece isabetlidir;turizmin ülkemizde Kültür Bakanlığı ile aynı bakanlıkta düşünülmesi bile ne kadar küçümsendiğinin bir ölçüsüdür.Halbuki bizler turizmin bacasız sanayii olduğunu bilerek yetiştirildik ama uygulamada sizin de belirttiğiniz gibi deniz-kum-güneş mantığından öteye gidememektedir. Örneğin, İngiltere sadece dil öğretiminden büyük bir gelir elde etmektedir, sadece Parisi ziyaret eden turist sayısı yanılmıyorsam 25 Milyon kişi /Yıl dır. Yüce Allahın bize sadece deniz-kum-güneş değil,6000 yıl öncesine giden tarih,bugüne kadar miras kalan kültür,her türlü gıdanın,hizmetin, misafirperverliğin varoluşu bize sonsuz nimet sunmaktadır. İnsanımızın, Made in Germany markasının oluşumunu bilmesi,anlaması bize de kendi Turizm markamızı oluşturacak bir kültür sistemini benimsemesi gerekmektedir; buda İlköğrenimdem itibaren verilecek Turizm Kültürü ile oluşur, sanırım. Saygılarımla
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar