21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
HERKES İÇİN HAVANIN ADI: ATMOSFAİR

 

Almancası “die Atmosphäre” olan atmosfer, Yunanca ?τμ?ς-atmós (buhar, gaz) ve σφα?ρα-sfaira (küre) sözcüklerinin birleşiminden oluşan, büyük gök cisimlerinin etrafındaki gaz tabakasına verilen isimdir. Bir kelime oyunu şeklinde oluşturulan ve telaffuzu benzer olan “Atmosfair” ise aslında kelimesi kelimesine „adil hava“ şeklinde Türkçeye çevrilebilir ve “herkes için hava” şeklinde anlaşılabilir.
 
Fakat nedir bu „Atmosfair“? 
 
Atmosfair, merkezi Almanya’nın Bonn şehrinde olan ve 2005 yılında kurulan kâr amacı güden bir işletmedir. Atmosfair, ağırlığı ya da önceliği seyahat olan bir iklim koruma organizasyonudur. Atmosfair, yenilenebilir enerji yardımıyla sera gazını dengelemek için aktif iklim koruma çalışmaları yapıyor. Dengelemek deyimi ile çıkan gazın yapılacak çalışmalar ile denkleştirilmesi kastediliyor. Atmosfair, kısaca iklime duyarlı havayolu ulaşımı ile ilgili bir kavram. 
 
Atmosfair ne yapıyor?
 
Küreselleşen toplum hem özel hem de iş yaşamında giderek havayolunu daha fazla kullanıyor. Bütün bunlardan doğal olarak iklim de etkileniyor. Atmosferin 2100 yılına kadar belli bir oranda CO2 kaldırabileceği tahmin ediliyor. Birçok ulaşım aracının fosil yakıtlarla çalıştığı düşünüldüğünde, artış olması durumunda iklimin taşıma kapasitesinin zorlanacağı kesindir. Şimdiden görülen o ki, değişim süreci çok yavaş ilerliyor ve atmosfer dünyadaki birçok insanı olumsuz etkileyecek şekilde zarar görüyor. Amaç bir taraftan yenilenebilir enerji kullanımında teknolojik yenilikleri kullanmak, diğer taraftan ise doğal kaynakların bilinçli kullanılmasına da özen göstermektir. 
 
Atmosfair, bu dönüşüm sürecinde şöyle bir görev üstleniyor: Havayolu ile ulaşım için sorunsuz biyoyakıt ya da sıfır emisyon uçakları gibi bir teknik çözüm henüz yok. Bu bağlamda çözüm bulununcaya ve istenilen güzergahlarda iklime duyarlı alternatifler oluşuncaya kadar, havayolunu kullananlar Atmosfair ile yolculuklarından açığa çıkan CO2’yi dengeleyebilirler. 
 
Havayolu yolcuları, yeteri kadar yenilenebilir enerjinin henüz kullanılmadığı, gelişmekte olan ülkelerde projeleri gerçekleştirmesi için Atmosfair’e, emisyonlardan bağımsız, gönüllü olarak iklim koruma katkısı ödeyebilir. Atmosfair, bu ülkelerde fosil yakıtlardan elde edilecek enerjilerle çıkması muhtemel olan CO2’yi azaltmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda bu ülkelerdeki insanlar çoğunlukla ilk defa temiz ve sürekli enerji kullanma şansına da sahip olacaklar. Bu, eğitim ve şans eşitliği de demektir. 
 
Sera gazı ile ilgili yapılan çalışmalar üç aşamalı düşünülebilir: Engelleme, azaltma, dengeleme. 
 
Sera gazlarının şu aşamada engellenmesi, kullanılan fosil yakıtların oranından dolayı mümkün görünmüyor.
 
Fakat yenilenebilir enerji kaynaklarının ve havayolu ulaşım araçlarında daha tasarruflu ve çevreye duyarlı teknolojilerin kullanımı ile azaltılması söz konusu olabilir. “Dengeleme” çalışmaları ise CO2 kaynaklarında henüz değişiklik yapmak mümkün olmadığından iklim sorunlarını çözmekte yetersiz olacaktır.
 
Fakat bu çözüm yolu, en iyisine ulaşılana kadar alternatif olarak kalacaktır. Bu bağlamda havayolu ulaşımını kullanan herkesin bir adım atması gerekmektedir. Video konferans ile toplantı yapmak mümkünse, bu yolla çevre bilinci oluşturmak gerekecektir.
 
Diğer taraftan yolcular, hangi havayolu şirketinin Atmosfair yardımı ile iklime duyarlı uçtuğunu öğrenebilir ya da Atmosfair’in gerçekleştirdiği projelere katkıda bulunabilir.

31-07-2015 12:00
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar