25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
1 Yorum | Yorumlar
TUI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM

 

Kısaca; günümüzdeki kaynakları tüketmeden ve kirletmeden koruyarak kullanıp gelecek nesillere bırakmak anlamına gelen sürdürülebilirlik, özellikle kaynağı doğa olan turizm gibi bir hizmet sektörü için olmazsa olmaz bir öneme sahiptir.
 
Burada turizmin hangi çeşidi sürdürülebilirdir ya da sürdürülebilir turizm kaç turist sayısına kadar yapılabilir vb. tartışmalara girmeyi düşünmüyorum.
 
Fakat sürdürülebilir turizm anlayışının sadece turizm çeşidi ya da işletme büyüklüğü ile alakalı olmadığını, işletmenin anlayışı ve faaliyetleri ile yakından ilgili olduğunu göstermek için TUI Almanya (TUI A) örneğini kısaca burada sunmaya çalışacağım. Bunun için de TUI A’nın hazırlamış olduğu bir belgeyi aşağıda paylaşmak istedim. 
 
 “TUI Almanya Sürdürülebilir Kalkınma İşletme Politikası
 
Çevrenin korunması için çalışıyoruz ve sosyal sorumluluk üstleniyoruz.
 
Ürünlerimizin çevresel ve sosyal açıdan uygun olmaları, kalite standartlarımızın önemli bir parçasıdır. Toplumsal katkılarımızla, kanunların öngördüğünden daha fazla, doğa ve insan için sürekli iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Böylece doğal kaynakları ve şirketimizin de geleceğini koruyoruz.
 
Ürün zincirimiz boyunca misafir ülkelerle sürekli bir iletişim halindeyiz ve stabil sosyal, ekolojik ve ekonomik ilişkileri destekliyoruz. İnsan haklarının korunması ve özellikle çocukların hakları burada önemli bir rol oynamaktadır.
 
Tatil seyahatleri iklimi de etkilemektedir. Bundan dolayı iklimin korunması, çalışmalarımızın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Müşterilerimiz, paydaşlarımız ve çalışanlarımızla birlikte, çevresel etkileri azaltmak için çalışıyoruz. 
 
İşletmenin bütün bölümleri çevresel ve sosyal sorumluluk taşıyor. Her bir çalışanın kendi katkısını sunması gerekmektedir, çünkü her parça bizim insana ve doğaya karşı olan bütüncül sorumluluğumuza katkıda bulunmaktadır.
 
Ekolojiye ve çevreye katkımızdan dolayı yurt içinde ve yurt dışında iyi bir adımız var. Söylemlerimizin inandırıcılığını faaliyetlerimizle kanıtlamak, bizim sürekli bir görevimizdir.”
 
Christian Clemens Prof. Dr. Harald Zess 
TUI A Yönetim Kurulu Başkanı TUI A Sürdürülebilirlik Yönetimi Yürütücüsü
 
Yukarıdaki belge sürdürülebilirlik bağlamında ele alınacak olunursa, TUI A kendisini hem müşterilerine hem paydaşlarına hem de misafir ülkelere karşı sorumlu hissetmektedir. Şirketin kendi içerisinde ve sunduğu ürünlerin kalitesi bağlamında bunlara dikkat ettiği görülmektedir.
 
Belgede belirtildiği üzere TUI A amaçlarını yüksek tutmakta ve kanunların belirlediği kriterlerin üzerinde sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak istemektedir.
 
Aynı zamanda TUI A’nın verilen sözlerin yerine getirilmesini kendisine bir görev olarak görmesi de TUI A’nın, Avrupa’nın en büyük tur operatörü olmasının arkasında yatan nedenlerden biridir, şeklinde düşündürüyor insanı. 
 

15-07-2015 11:17
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
budanays
22-07-2015 23:59
agaç kesilerek otel yapilması
Ne yazıkki dunyanin her yerinde dogal hayatin korunması icin her sektor uzerine duseni yaparken, ulkemizde otel yapmak için doğa katlediliyor. Bence bu sekilde yapilan otellere ruhsat verilmemeli daha tek ağaç kesilmeden engellenmesi gerekir.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar