19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
YEŞİL SPA DÜSTURU
Yeşil SPA düsturu, SPA ve Wellness hizmetleri sunan işletmelere sağlık, ekoloji, sosyal ve ekonomik açılardan sürdürülebilirlik için bir davranış modeli sunuyor.
 
Alman Wellness Birliği (AWB - Deutscher Wellnessverband), bu bağlamda “Yeşil SPA - Green SPA” alanında uzmanlaşmak için bir sertifika geliştirmiş. AWB, bireylerin kendilerini sağlık bakımından iyi hissetmelerini sağlamayı ve yaşam kalitelerini arttırmaya yardımcı olmayı görev edinmiş bir birliktir.
 
Ancak bu görevi yerine getirirken de bunun ekonomik, sosyal ve ekolojik faktörlerden bağımsız olmadığının altını çiziyor. Bireylerin sağlığı ve yaşam kalitesi pek çok etkene bağlıdır, ancak sağlıklı ve kaliteli yaşam sunulurken diğer insanlar da olumsuz etkilenmemelidir.
 
Bu bağlamda bireylerin refahı, ekolojik ve sosyal çevre içinde düşünülmelidir.
 
SPA/Wellness işletmecileri ve çalışanları bu unsurların bilincinde olmalı ve günlük yaşamlarında bile bunlara dikkat etmelidirler. Ürün ve hizmet üreticileri de Yeşil SPA’ları destekleyebilir. AWB bu bağlamda geliştirdiği “Yeşil SPA Sertifikası”nı almak isteyenler için kriterler belirleyerek bunları on maddede toplamıştır. 
 
Bir Yeşil SPA:
1. Bireylerin sağlıklarına odaklanmıştır. Sunulan ürün ve hizmetler misafirlerin ve tüm katılımcıların sağlıklı olmalarını destekler.
2. Tüm üretim, satış ve hizmet sürecinde yenilikçi malzeme, ürün, yöntem ve teknolojiler yardımıyla kaynakların tasarruflu kullanımı ile gerçekleşir. 
3. Bozulmamış doğa ve biyolojik çeşitliliğe dikkat eder. 
4. Temiz bir çevreye katkıda bulunmanın yanında, hava, su ve toprak kirliliğini önleyerek atıkların geri dönüşümünü azaltır.
5. Yerel ekonomiye katkıda bulunur ve bununla da özgün kültür ve geleneklerin korunmasına yardımcı olur.
6. Faaliyetlerinde yerel ve küresel sorumluluk alır ve insan haklarına, farklı kültürlere, tarihi geçmişlere tolerans gösterir, sosyal ve ekolojik projelere katılır. 
7. Uzun vadeli başarıya odaklanır. Sürdürülebilir katma değer ancak ekolojik ve toplumsal uyum içerisinde gerçekleşebilir. 
8. Sağlıklı çalışanlar – sağlıklı işletme prensibinden hareket eder. Güvenlik, adalet, şeffaflık ve işi başarma önem verdiği unsurlardır.
9. Sağlık, ekolojik, sosyal ve ekonomik açılardan sürdürülebilirlik için müşterilerin de bilinçlenmesini ve aktif olmalarını destekler. 
10. Tüm paydaşların güvenini kazanmak ve şeffaflığı sağlamak için bağımsız denetlemeyi önemli bir araç olarak görür. 
 
Prof. Dr. Karl Vorlaufer’in „Turizm çalışanları, turistler ve yerli halk arasında bir aracı görevi görmektedir“ tezinden yola çıkıldığında, SPA ve Wellness çalışanları da „misafirler ve yerli halk” arasında bir aracı görevi görebilirler.
 
Yani Yeşil SPA’lar bulundukları coğrafyada hem yerel halkın bilinçlenmesine hem de yerel kaynakların, kültür ve geleneklerin korunarak değerlendirilmesine aracı olabilir. 

08-06-2015 12:12
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.