21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
WELLNESS, OTELLERİ NASIL DEĞİŞTİRİYOR?....

 

Tatil ve seyahatte “deneyim yaşamayı” hedefleyen turistler, yeni turizm ürünlerinin şekillenmesini ve pazara sunulmasını tetiklemişlerdir. Bu hizmetleri sunmak için tur operatörleri yanında konaklama işletmeleri de harekete geçmiştir. 

İstatistikler, özellikle üst segmentteki (4 ve 5 yıldızlı) konaklama işletmelerini tercih eden turistlerin %80’inin otel tercihlerinde, SPA ve wellness bölümlerindeki ürün ve hizmetlerin etkili olduğunu göstermektedir.
 
Bu bağlamda, üst segmentteki konaklama işletmeleri dedeğişen müşteri talepleri karşısında kendi markalarını yaratma yoluna gitmeye başlamıştır.
 
Örneğin; The İstanbul Edition, “ESPA” gibi kendi markasını şekillendirmiş, Çırağan PalaceKempinski de hizmet satın alımı yaparak bağımsız bir SPA ve wellness markası olan TheSanitas’ı bünyesine katmıştır. Bu gelişmenin temelinde bir taraftan otellerin müşteri sadakatini arttırma çabaları,  diğer taraftan da başarılı işletilen SPA ve wellness bölümlerinden gelen ve toplamın %20’sini oluşturan gelirlerin yattığı söylenebilir. 
 
Yukarıda ifade edilen gelişmeler, konaklama işletmelerindeki ürün ve hizmetlerdeki dönüşümün henüz başlangıç aşaması olarak algılanmalıdır.
 
Çünkü değişen sağlık bilinci ve fitness anlayışı ile günümüzde küresel anlamda bir yaşam tarzı ortaya çıkmıştır ki bu da wellness yaşam tarzıdır. Kısaca “beden, ruh ve zihin sağlıklarını dengede tutarak yaşama” şeklinde özetlenen wellness yaşam tarzı, günümüzde yeni konaklama işletmesi markalarının şekillenmesini ve pazara sunulmasını sağlamıştır.
 
Örneğin İnterContinentalHotelsGroup’a ait olan ve 2014 yılında faaliyete geçen EvenHotels, “WhereWellness is BuiltIn” sloganı ile yola çıkmış ve özellikle iş dünyasında yoğun seyahat ve konaklama ihtiyacı olan müşterilerinin günlük yaşamdan alışık oldukları fitness/wellness alt yapısını, tesis içinde ve hatta odalarda sunmaya başlamıştır. 
 
Benzer bir stratejiyi Starwood Hotels & Resorts Worldwide’ınmarkalarındanolanWestinde izlemektedir ve “Opening A World of Well-Being” sloganını kullanmaktadır.
 
Çoğunlukla şehir merkezlerinde yer alan ve iş dünyasına hitap eden tesislere sahipolan Westin, “Dreamscape Marketing - Well-BeingMovement” gibi wellness ile ilintili öğeleri öne çıkarmaktadır.
 
Diğer bir örnek olan TrumpWellness at TrumpHotels: „Live Well“ konaklama sektöründe dewellness teması işlenerek benzer bir konsept benimsenmiştir. 
 
Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi, uluslararası konaklama işletmeleri zincirleri, ürün çeşitlendirmeyle başlattıkları wellness akımını, marka çeşitlendirme şeklinde devam ettirmektedirler.
 
Wellness ürün ve hizmetleri, konaklama işletmelerinin katma değerini arttırdığı gibi misafirlere defarklı deneyimler yaşatarak artı değer katmaktadır. Bu bağlamda geleceğin otel odalarının günümüzdeki örneklerinden çok farklı bir şekilde müzik, ışık, aroma terapisi ve banyolarla donatılacağı söylenebilir.

15-05-2015 12:00
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar