19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
9 Yorum | Yorumlar
ELEMAN SORUNU NEREYE KADAR GÖZARDI EDİLECEK?
Turizm sektörünün gündeminde son zamanlarda en önemli konuların başında en büyük iki pazar Avrupa ve Rusya’daki durum geliyor. 
 
Pazarlardaki durumlar ve konjonktürel gelişmelerin yansımaları önemli, ancak bunlar dönemsel sorunlardır.
 
Sektörün bir de yapısal sorunları var ki, aslında uzun vadede sektörün geleceğini ilgilendiren ve etkileyen sorunlar da bu tür sorunlardır.
 
Bunların en önemlilerinden biri de turizm sektörünün yetişmiş eleman sorunu olsa gerek. 
 
Turizmdeki eleman sorunu, farklı boyutları ile zaman zaman gündeme geliyor. 
 
Özellikle de Türkiye’nin kendisine öteden beri çok güvendiği “misafirperverlik” konusunda, son zamanlarda bu avantajını yitirebileceği yönünde sinyaller de yok değil, ki bu da büyük ölçüde eleman sorunu ile bağlantılı bir sorun olarak göze çarpıyor. 
 
Hele ki, sezon yaklaşırken personel sirkülasyonu ve arayışının yoğunlaştığı bugünlerde eleman sorunu daha da önem kazanmış durumda. 
 
Geçtiğimiz günlerde turizmgazetesi.com’da yayınlanan iki haber bu açıdan önemli noktalara dikkat çekiyordu. 
 
Bunlardan biri, 11 Mart 2015 tarihinde yayına giren “TÜRKİYE ‘OTEL PERSONEL KALİTESİ’ LİSTESİNİN EN SONUNDA YER ALIYOR” başlıklı haber, diğeri de 26 Mart 2015 tarihinde yayınlanan “EN AZ SENDİKALI İŞÇİ TURİZMDE” başlıklı haberdi. 
 
Meraklısı aşağıdaki linklerden bu haberlere ulaşabilir:  
http://www.turizmgazetesi.com/news.aspx?Id=76392
http://www.turizmgazetesi.com/news.aspx?Id=76535
 
Birinci habere göre, Almanya merkezli online otel satış sitesi Hotel.de, toplam 6 milyon müşterisinin değerlendirmeleri sonucunda Avrupa genelinde Avrupa’daki ülkelerde otel personelinin müşteriye yaklaşımını mercek altına aldı. Türkiye, Avrupa genelinde “otel personel kalitesi” listesi belirleyen Hotel.de’nin ilk 20 listesine ancak 20. sıradan girebildi. Listede ilgi çeken ayrıntı, Finlandiya gibi genel klişeye göre insan yapısı “soğuk” bir İskandinav ilkesinin birinci sırada yer almasıydı. Finlandiya’yı ise Almanya ve Avusturya izliyordu. 
 
İkinci haberde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, başını otellerin çektiği turizm sektöründe toplam 740 bin işçiden yalnız yüzde 3.99'unun sendikalı olduğu ve sendikalaşmanın en az olduğu sektörlerden birinin turizm olduğu bilgisi yer alıyordu. 
 
Bir konuda en sağlıklı değerlendirme, verilere dayanan değerlendirmedir. 

Bu iki haberimizdeki verilerde de görüldüğü üzere, turizm sektöründeki eleman sorunu rakamlara da yansımış durumda. 

Hotel.de’nin otel personel kalitesi listesinde Türkiye’nin son sırada yer alması; bugüne dek o öve öve bitiremediğimiz “misafirperverliğimiz” ve konuk ağırlamadaki üstünlüğümüzün de profesyonelliğin her geçen gün daha da arttığı turizm sektöründe artık elimizi güçlendiren bir avantaj olmaktan çıkmaya başladığının göstergesidir. 
 
Bu tablo diğer yandan da, misafirperverlik ve benzeri toplumsal özelliklerin ancak bir sektörün emekleme döneminde avantaj olarak işe yarayacağını, profesyonelleşme ile birlikte artık başka denge ve unsurların devreye girmesi gerektiğinin de bir ifadesi olsa gerek. 

İkinci haberdeki sendikalaşma boyutu ise aslında birinci haberi tamamlayan bir konudur. 
Turistik tesislerin yaklaşık yüzde 80’inin 6 ay açık kaldığı Türkiye’de personel açısından bakıldığında aşılamayan bir mevsimsellik sorunu var.
 
Mevsimlik işçi gibi çalışan turizm personelinin bir kısmı, 6 aylık sürede lojmanlarda yaşıyor. Lojmanların çoğunda ise tek odada çok sayıda personelin kalmasından hijyen sorununa dek pek çok sorun bugüne dek yazılıp çiziliyor, dile getiriliyor. 
 
Büyük bir kesimin asgari ücret ya da çok düşük maaş aldığı turizmde, bütün bunların üzerine bir de “sendikalaşamama” sorunu eklenirse tablo tamamlanmış oluyor. 
 
Sendikalaşma, tabii ki işverenin çalışana bahşedeceği bir “lütuf” değildir. Çalışanların kendi haklarını korumada bilinçli oluşturdukları örgütlülüklerdir. Bu da tek başına turizm sektörünün değil ülkenin genel bir sorunudur. Bir ülkenin ileri gitmişliğinin göstergelerinden biridir aynı zamanda sendikalaşma oranı. 
 
Turizm açısından baktığımızda, hem misafir memnuniyeti hem de patron memnuniyeti için en başta personel memnuniyetinin sağlanması gerektiği, artık genel kabul gören bir gerçek. 
 
Turizmin patronları varsın şimdilerde pazar ve fiyat hesapları yapsınlar… İnsan unsurunun başka hiçbir sektörde olmadığı kadar önemli olduğu turizm sektöründe en az personel maliyeti ile en yüksek kârı elde etmek gibi “demode” bir anlayışta ısrar etmek havanda su dövmekten ibarettir! 
 

02-04-2015 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
16-06-2016 15:44
HANGİ EĞİTİM ?
ben 41 yaşında bir çevre mühendisiyim,eşim rus ve ikimizde turizmde çalışıyoruz.2004 yılında turizm otelcilik önbüro işkur meslek kursuyla sektörde çalışmaya başladım.ingilizce ve biraz rusça biliyorum.Bizde turizmde çalışan genel özellikleri;20-25 yaş grubunda genelde doğudan gelen çat,pat birkaç kelime ingilizce bilen,kötü,rutubetli lojmanda kalabilen,günde 12-15 saat düşük maaşla ve bahşişle çalışmaya razı,boş zamanında gece discoların önünde bekleyip sarhoş bayan turist düşürmeye çalışan ve kalan zamannında fırsat bulabilirse uyuyup,dinlenen turizmciler. patronlarda bu elemanlardan memnun çünkü düşük maaşla,en kötü koşullarda,lojmanda çalıştırabiliyor.Oysa iyi eğitim almış,evli,2-3 dil bilen personel.lojman sıkıntısı,sahil kesiminde kiraların yüksek olması,düşük maaş ve kötü çalışma koşulları nedeniyle sektörden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca her yerde olduğu gibi bu sektördede adam kayırma,torpil dönüyor.Örneğin ben mühendis ve 2 tane dil konuşabiliyorken resesiyonda içecek su bulamazken.paztronun bilmem neyi diye ilkokul mezunu ingilizce 2 kelime konuşamayan otel personeli restaranttan ne isterse yiyordu.ayrıca patronun arkadaşı olduğu için bir gram ingilizce bilmeyen adamın gece müdürü olduğu otelde ben resepsiyon çalıştım. Bütün bunlar insanın zoruna gidiyor,meslekten soğutuyor.patronların birazda hatayı kendilerinde araması lazım,eğitimli personele değer veriyor musunuz ki?bulasınız ?
Zati
16-06-2016 14:09
Turkiyede Turizm sektorunde ingilizce bilen yok
Marmaris de yasiyorum.9 yildir burada cok Iyi ingilizce bilen eleman araniyor ilanlarina basvuruyorum.Kurumsal olan da Kurumsal olmayan da dönmuyor.20 yil turizm sektorundeyim.Ingiltere de Hilton otellerinde restorant servis sefligi yaptim.Ingiltereden bir cok egitim belgem var.Bilgisayar ve ingilizce,Gold service,Food and Hygiene vs .Turkiyeme faydali olayim en azindan ornek olayim gerekirse egitebilirim diyorum.Su ana kadar belki 50 basvuru yaptim Inanin bir kisi donmedi.Herkes Genc guzel kiz ariyor.Yes desin yeter.Bu nu er GEC anladim.
Isci
09-04-2015 23:43
Vah Vah
Vah vah günah çıkartılmış. Bu yazdıklarınız iş işten geçince mi tereyağ eriyince grup oteller bilmem kaçıncı otelini hangi bedava kredi ile hangi sizin üstüne yaptığında yazmak aklınıza geldi. Yüksekokul turizm on büro çıkışlıyim hazırlık okuyup dil öğrenip dil öğrendikten sonra sirketin 3 numarasından torpille ancak bellboy olarak askeri ucrette işe 10 sene önce başladım. Okulunu da okudum alayli da oldum. DUmur oldum ben mayisa kadar bekletildigim de diğerleri dağdan inmiş kalifiyelerdi ! Kurdun tilki nin çakal in içinde Alanya Kargıcak tan alara çağına kadar karış karış bilirbilirim.Sektorde eğitim li isen zencilerin arasın da beyaz gibisinden. Alara çayını geçtin mi ben diyim Texas siz diyin Los Angeles gethosundasin basının çaresine bakicaksin Can güvenliğin yok eksik elemanları çalışılır haftanın 2 günü 12 saat calisiyosan öp başına koy sabaha kadar patron başı beklersin sabaha kadar rus enkazı kaldirirsin. Diplomasını alıp idealleri gelenler arkaya bakmadan kaçar. Hospitality mi? Gladyatör olacaksın Gladyatör ! Kendimi 2010 da sideye zor attım. Çok şükür 5 senedir 8 saat çalışıyoruz burda da personel birbiriyle üç kuruşluk kariyer yalakalik için birbirini yer aldıkları üç kuruşa bakıp turist kalitesiz der kendi kalitesine bakmaz. Bana 10 senedir kimse diploma .Elin azerisi almanyadan paketleneni bizim aldığımız paraya gülüyor. Bu sezon berbat birisi çıkıp yapmayacak galiba havan da su dovmeyin Rafet abi gibi çatır çatır yazın !
UMUTSUZ
09-04-2015 02:34
Turizmde eleman sorunu diye birşey yoktur
Turizmde eleman sorunu diye birşey yoktur.Bunu bizzat turizmgazetesi.com içindeki iş ilanı sayfalarına dayanarak söylüyorum.İş arayanlar bölümünde benden başka en az şu kadar maaş isterim ve en fazla şu kadar saat çalışırım diye ilan veren bir tek kişi bile yok.Adam 3 dil biliyor 6 yıllık tecrübesi var,verdiği ilanda bi yalvarmadığı kalmış işverene!üniversite mezunu 35 yaşına gelmiş ama hala ne iş olsa yaparım abi havasında.Siz bu korkaklıkla ve en kötü koşullara bile dünden razı olmaya devam ettikçe işveren neden daha güzel koşullar sunsun ki?? ben sadece 8 saatten fazla çalışamam dediğim için 2 aydır bir tek otel veya işyeri bile ilanıma dönüş yapmadı.İşveren ilanlarına bakıyorum onlar da kesinlikle davetkar ilanlar değil,biz şu kadar maaş veriyoruz veya çalışma saatimiz,yan haklarımız şu diyen tek ilan bile yok! şimdi girin kontrol edin hodri meydan! CV göndermek için e-mail adresi vermeye bile gerek duymamışlar,ilgilenenler şu numaradan arasın deyip kestirip atmış çoğu.demekki istedikleri zaman istedikleri elemanı bulabiliyorlar.hal böyleyken neden ikide bir eleman sorunu başlığıyla köşe yazısı yayınlıyorsunuz hiç anlamıyorum.Kaldı ki otelde çalıştığım yıllarda da eleman sorunu diye birşey hiç görmedim,en kötü koşullar için bile 200 tane CV gelir,başvuru telefonları susmazdı.Ayrıca kalifiye eleman ihtiyacı diye birşey de yoktur.Kalifiye olmayan elemanlar gerekirse asgari ücrete 12-15 saat seve seve çalışarak o açığı fazlasıyla kapatıyorlar merak etmeyin.
07-04-2015 12:43
Teknik
Yıllardır Elektrik olarak kendi mesleğimi yapıyorum bu turizimde çoğu yükü teknik olarak taşırsın verilen paralar çok komik sanki vasıfsız eleman arıyorlar..
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.