21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
DİjİTAL DETOKS OTELİ

 

Detoks ama Dijital Olsun. Hem de Oteli İçinde Olandan.
Bir otel düşünün, cep telefonlarının, tabletlerin ve internet bağlantılarının yasak olduğu… 
Günümüz modern konaklama işletmelerinde bunun mümkün olmadığını düşünebilirsiniz. Ama tatil dendiğinde tam olarak bunların akla gelmesi gerekmez mi?
Oysa günlük yaşamdaki alışkanlıklarımızı ve işlerimizi tatile de taşırsak bunun adı tatil olur mu? 
Tatil dediğimizde cep telefonunun kapatıldığı, diz üstü bilgisayarın kullanılmadığı, e-postaların, Facebook, WhatsApp ya da Twitter’dan uzak bir zaman dilimi akla gelmelidir. Fakat bunu başarabilen var mı?
Birçoğumuz bu konuda geç bile kalındığını düşünüyoruz aslında. Peki böyle bir altyapıyı ve hizmeti sunacak oteller var mıdır?
Elbette var... Bu alt yapıyı size sunan bir çok otel var. Bunlara kısaca “Dijital Detoks” otelleri deniliyor. Bu oteller nerede mi? Türkiye’de henüz rastlamadım. Varsa da haberim olmadığını burada itiraf edebilirim. 
 
Neden dijital detoks?
 
Çünkü sabah uyanır uyanmaz cep telefonu, tablet ya da dizüstü bilgisayara saldırıyoruz ve günlük ritüel başlıyor: Önce WhatsApp mesajlarına bakıyoruz. İşe giderken, yolda Facebook’a giriyoruz. Ofise geldiğimizde e-postalarımıza bakıyoruz. Instagram ve Twitter’ı de ihmal etmiyoruz. Tekrar tekrar sayısız defa bakıyoruz.
 
Her şeyden uzaklaşmak ve dinginleşme ihtiyacı insanlık tarihi kadar eskiye uzanmakta. Önceleri buna meditasyon deniliyordu. Bugün ise “dijital detoks” yani “dijital temizlenme” adı veriliyor. Türkiye’de detoks, daha çok sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak görülse de aslında sağlık için beden, ruh ve zihin üçlüsünün bir arada olduğu “bütüncül” bir detoksun dikkate alınması gerekir. Ülkemizde henüz bedensel detoks ile uğraşılırken, son yıllarda yurtdışında, özellikle Almanya ve Avusturya’da dijital detoks kamplarının sayıları gün geçtikçe artıyor. Cep telefonlarının girişte teslim edildiği seminerleri de unutmayalım.
 
Dijital detoksa biraz daha küresel baktığımızda, ilginçtir ama dijital detoks’un başladığı yerin aynı zamanda Facebook ve diğerlerinin ortaya çıktığı “Silikon Vadisi” olduğunu görüyoruz.
Kimler gidiyor bu dijital detoks kamplarına, seminerlerine ya da otellerine?
Çoğunlukla medya sektöründe çalışan ve 7/24 online olan kadınlar. Onlar da bazen gerçekten “offline” olma ihtiyacı hissediyorlar. 
 
Dijital detoks için örnek bir otel var mı?
 
Baden-Baden’daki beş yıldızlı Brennerss Park Hotel buna güzel bir örnek… Bu otelde özellikle dijitalden vazgeçme yöntemi uygulanıyor. Müşteriler tek bir tuşla tümden internet ağından çıkabildikleri gibi tüm elektrik hattını da kapatabiliyorlar. Brenners Park Hotel elektrik akımının doğuracağı zararlı dalgaları da en az indirmeye çalıştığından apartlardaki elektrik kablolarını birkaç kez kaplatma yoluna gidiyor. Otelde sadece gece değil, gündüz de internet bağlantısından vazgeçme eğilimi gittikçe artıyor.
 
Avusturya’daki oteller de bu eğilimden etkilenmiş ve toksin atma kürüne girmiş görünüyorlar. Örneğin Steiermark’ta 13 adet “Offline-İşletme” var. Eğer bir tesis bu unvanı almak istiyorsa Steier Turizm Ofisi’nin belirlediği aşağıdaki sekiz kriteri yerine getirmesi gerekiyor:
 
Tesisin tamamında kesinlikle cep telefonunun kullanılmadığı bölge olmalı,
Yeme içme alanlarında sadece klasik ve dinlendirici müzik olmalı, yüksek sesli radyo müziği kesinlikle olmamalı,
Herkese açık alanlarda ve odalarda kesinlikle internet bağlantısı olmamalı, 
Televizyon olmamalı,
Odalarda radyo olmamalı,
Odalarda çalar saat/alarm olmamalı,
Odalarda telefon olmamalı,
Misafirlerin kendilerine/içlerine dönmeleri için yoga, meditasyon, yürüyüş imkanları olmalıdır.
 
Ülkemizde belki de birçok kişi ilk dijital detoks otelini sabırsızlıkla ve online şekilde bekliyordur...
 

29-03-2015 12:00
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar