21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
EKMEĞİMİZLE KİM OYNUYOR?
Başta Suriyeliler olmak üzere Türkiye vatandaşı olmayanların kaçak yollardan istihdamı giderek büyüyen bir sorun haline geliyor.
 
Turizmde de düşük fiyatlara çalıştırılan kaçak “yabancı” personel sorunu öteden beri vardı da, şimdi son dönemlerde bölgedeki savaş ve terörün de etkisi ile daha gözle görülür bir hal almaya başladı. 

Nitekim, Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev-Turizm-İş) da son olarak bu konuya dikkat çekti ve turizmde “kaçak yabancı” istihdamına karşı tavrını ortaya koydu. 

Avrupa’da yaşayan Türkiye’den göç etmiş insanlarımızın son 50 yıllık dilimde acısını yaşadığı “yabancı işçi” ve “yabancı işçi”ye bakış açısı sorunu şimdi Türkiye’de de yaşanılır olmaya başladı. 

Türkiye’de “yabancı” “göçmen”, “misafir işçi”, “sığınmacı” gibi kavramlar, Türkiye toplumunun Cumhuriyet döneminde bu tür toplumsal olaylarla karşılaşmamış olması nedeniyle ağırlığı ve önemi yeterince anlaşılmayan kavramlardır. 

Oysa, başta 50’lerden itibaren yurt dışından işgücü transfer eden ve daha sonrasında 80’lerden itibaren siyasal sığınmacıların akın ettiği Almanya olmak üzere Avrupa’da bunlar, son 40-50 yılda sıklıkla tartışılan kavramlar olmuşlardır. 

Bir dönem, özellikle İkinci Dünya Savaşı ertesinde işgücüne gereksinim duyulduğu için çağrılan ve bando mızıka ile karşılanan “yabancı işçi”lerin 70 ve 80’li yıllarda Alman işçilerine “işini elinden alan yabancılar” olarak kabul ettirildiği Almanya’da, 90’lardaki sığınmacı dalgası sonrasında yerli ve “yerleşik yabancı” işçilere bu kez sığınmacılar “ekmeğini çalan” olarak pompalandı. 

Üstelik, siyasal sığınmacıların Avrupa’ya göçünün yine Avrupa ülkeleri ve ABD gibi emperyalist devletlerin uluslararası politikalarının bir sonucu olduğu bir yana, sığınmacılara Birleşmiş Milletler’de ayrılmış özel bir fon olduğu ve sığınmacı kabul eden her ülkenin de bundan yararlandığı gerçeği saklanarak, bu yara halkların birbirine düşman edilmesi üzerinden kaşındıkça kaşındı.
 
Şimdi Türkiye’de turizm özelinde ve ülke genelinde yaygınlaşan bu sorun, “tehklikeli yorumlar” ve bunlardan doğan “tehlikeli söylemler”e de zemin hazırlıyor. 

Bu tehlikeli söylemler son noktada gelip “ekmeğimizle oynayan yabancı” türünden bir soyutlamaya dek varıyor. 
 
Üstelik “ekmekle oynamak” ve “yabancı” gibi iki kavram yan yana gelince tehlike daha da artmış oluyor. 

Öyle ki, bu söylemler, beslendiği asıl ideolojik zemini de aşıp, çok farklı kesim ve kişilerce de dillendirilebiliyor. 

Örneğin, turizmde kaçak işçi sorununa parmak basmak gibi çok doğru bir iş yapan Dev-Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu bile "Suriyeliler turizm emekçisinin ekmeğiyle oynuyor, kaçak çalışan bu kişilere devlet de göz yumuyor" diyebiliyor. 

Bu noktada, insan sormadan edemiyor: Ekmeğimizle oynayan kim?

En başta, Türkiye’yi izlediği yanlış politikaları ve kısır politik ihtirasları ile bu batağın içine sürüklemiş olan AKP hükümeti mi? 

Kapitalizmin kurallarının geçerli olduğu her ülkede olduğu gibi bu gibi durumlardan kendisine “ucuz işgücü” devşiren sermayedarlar mı? 

Yoksa, kan gölüne dönüştürülmüş ülkesinden kaçmak zorunda kalan Suriyeli, ülkesinde geçim ve yaşam şansı bulamamış Bangladeşli, Taylandlı ya da dünya vatandaşı herhangi bir insanoğlu mu?

Sahi kim oynuyor ekmeğimizle!?
 

17-10-2014 05:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar