23.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
2 Yorum | Yorumlar
ALMANYA PAZARINDAKİ "İMAJ SORUNU" CİDDİ BOYUTLARDA
Bu öylesi değil! 
 
Bir süredir artık turizm sektörünün krizlerle baş edebilme yeteneğinin geliştiği ve turistlerin eskisi gibi bir bölgedeki en ufak bir olumsuz gelişmeden nem kaparak tatillerini iptal etmedikleri söyleniyor, yazılıp çiziliyor. 

Nitekim, son olarak Mısır örneğinde de görüldüğü gibi, Mısır’da yaşanan siyasal çalkantılar ve hatta turist otobüsüne bombalı saldırıya kadar varan gelişmeler karşısında tur operatörlerinin iptal ve erteleme girişimlerine karşın, Avrupalı ve daha çok da fiyat odaklı Rus turistin Mısır ilgisi devam ediyor. 

Yine en son taze örneklerden biri de Tayland. Tayland’da aylardır süren ve yer yer çatışmalara kadar varan siyasal gerginlik sonunda dün ordu sıkıyönetim ilan etti. Ama Avrupalı tur operatörlerinden bu popüler uzak destinasyona yönelik iptallerin olmaması dikkat çekti. 

Ancak yazının girişindeki cümleyi bir kez daha yineleyelim: Bu öylesi değil! 

‘Bu öylesi değil’ derken, Türkiye’deki son gelişmelerin turizme iyiden iyiye hissedilen olumsuz etkilerinden yola çıkıyoruz. 
Türkiye’nin iki büyük pazarı Almanya ve Rusya’da işlerin iyi gitmediğini ve gerilemelerin yaşandığını turizm sektör temsilcileri her fırsatta dile getiriyor. 

Bu pazarlardaki son durumda sektörel etkilerin yanında siyasal gelişmelerin etkisinin olmadığını söylemek herhalde en hafif deyimle “safdillik” olur.

Rusya pazarındaki durgunlukta önemli ölçüde fiyat indirimlerine giden Mısır’ın büyük payı olduğu söyleniyor. Ancak, Rusya’nın uzun vadede, vatandaşlarına Rusya ve çevresinde tatil yaptırma planları olduğu yetkili ağızların açıklamalarından anlaşılıyor. Rusya, özellikle kış olimpiyatları için büyük yatırım yaptığı Soçi ve şimdi de Ukrayna krizi sonrasında referandumla kendisine bağladığı Kırım gibi bölgeleri iç turizme açmak için önemli adımlar atıyor. 
 
Durgunluktan öte kan kaybı yaşanan ve yılbaşından bu yana eksilerde seyreden Türkiye’nin turizmdeki birinci pazarı Almanya’da ise durum giderek daha da ciddileşiyor. 

Almanya’da sektörel etkilerin dışında artık turizm sektörünün kucağına saatli bomba gibi oturtulmuş bir de “imaj sorunu”muz var.
Almanya’daki imaj sorunu; özellikle, Başbakan Erdoğan’ın, nisan ayı sonlarında Türkiye ziyareti sırasında ve sonrasında Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile girdiği polemikle başlayıp, Soma madenindeki facia sürecinde yaşananlara uzanıyor. 
AKP hükümetinin yurtiçinde kendi insanına karşı şiddet içeren tavrı ve politikası, artık Türkiye sınırları içinde ne kadar demokratik olup olmadığından çıkarak, ülke sınırlarını aşar bir hale gelmiş görünüyor. 
 
Öyle ki, gelinen noktada; Almanya’ya yapacağı gezi, Alman hükümetinin ve yerel yönetimlerinin gelmesini istemedikleri, sosyal medyada “istenmeyen kişi” kampanyalarının başlatıldığı, Alman medyasında ülkeye gelmemesi yönünde sürekli yazı ve haberlerin yayınladığı bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile karşı karşıyayız. 

Son Soma maden faciasında Erdoğan ve çevresindekilerin bir yas bölgesinde ortaya koydukları hal ve tavırlar, Almanya ve diğer ülkelerin medya organlarında da facianın kendisinin önüne geçecek biçimde konu oldu. Manşetlere çıktı. 
 
Bütün bu gelişmelerin üzerine bir de bu yazıyı hazırlarken gelen bir son dakika haberi tuz biber ekti. 

Almanya’nın saygın ve dünyaca ünlü haftalık haber dergisi Der Spiegel, Türkiye muhabirini geri çekti. Üstelik, Der Spiegel’in muhabiri Hasnain Kazim’i Hamburg’a geri çekmesinin nedeni olarak, Soma’daki maden faciası ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle muhabirin ölüm tehditleri alması gösterildi (Ayrıntılarını turizmgazetesi.com’un konu ile ilgili haberinde okuyabilirsiniz. Haberin linki: http://www.turizmgazetesi.com/news.aspx?id=73780)
 
Şimdi düşünün; bir ülkeye yapacağı gezi öncesinde orada “istenmeyen kişi” ilan edilmiş, öncesinde de o ülkenin cumhurbaşkanı ile polemiğe girmiş bir başbakanınız var. O ülkenin en önemli yayın organlarından birinin ülkenizdeki muhabiri de ölüm tehditleri aldığı için geri çekiliyor. Bu ülke sizin turizmde birinci pazarınız ve bu ülkeden gelen ziyaretçi sayısı ise sürekli azalıyor. 
 
Bütün bunların üzerine, bu önemli turist kaynağı ülkede “imaj sorunu” yaşamadığınızı söyleyebilir misiniz? 
 

21-05-2014 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Stresli
26-05-2014 09:10
Araplar gelsin yeter anlayışı...
Adamlar arap sempatizanı olduğundan araplar gelsin ülkeye yeter diye düşünüyorlar herhalde. Turizm ülkeler arası ilişkilerle yakından ilişkilidir. Böyle yıkıcı tutumlar sergilerse bir ülkenin başbakanı kimse o ülkeye gitmek istemez. Adamlar zaten korkuyorlar sürekli bir kaos ortamı var diye. Bide sen çık densiz densiz konuş. Ekmek üstü bal misali. Acilen sinirlerini kontrol altına alma adına bir uzmana danışmasının ülke menfaatleri açısından daha iyi olacağı kanaatindeyim.
kaanumut
24-05-2014 19:12
tayyip turizme zarar
valla bu iktidar,bu başbakan akla,ulkeye zarar.. turizm murizm ne umurlarında?
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.