25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
1 Yorum | Yorumlar
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü, bu yıl yine AKP hükümetinin gerginlik politikasının gölgesinde kutlanıyor.
 
Türkiye’de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanan 1 Mayıs, 12 Eylül 1980’de askeri darbe sonrasında “bahar bayramı” gibi komik bir adla “tatil” olmaya devam etmişti. 

2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edildi. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil oldu. 
 
1 Mayıs nasıl doğdu? 

Sekiz saatlik iş gününü elde etme aracı olarak bir günün bayram olarak kullanma düşüncesi ilk kez Avustralya'da doğdu. 
Avustralyalı işçiler, 1856'da, sekiz saatlik işgünü lehinde gösteriler yaparak, toplantılar ve eğlenceler düzenleyerek, hep birlikte bir günlük iş bırakmaya karar verdiler. Bu kutlamanın yapılacağı gün olarak da 21 Nisan tarihi saptandı. Avustralyalı işçiler bu kararı, yalnızca 1856'da uygulamaya niyetlenmişlerdi. Ama bu ilk kutlamanın etkisi büyük olunca kutlamanın her yıl tekrarlanmasına karar verildi.
 
Avustralyalı işçilerin örneğini ilk izleyen Amerikalılar oldu. 1886'da l Mayıs'ın evrensel bir iş bırakma günü olmasına karar verdiler, l Mayıs'ta 200 bin Amerikalı işçi iş bıraktı ve 8 saatlik işgünü talebinde bulundu. Daha sonra uygulanan polisiye ve yasal baskılarla, işçilerin bu ölçekte bir gösteriyi tekrarlaması birkaç yıl engellendi. Yine de 1888'de bu yolda yeniden karar aldılar ve gelecek gösterinin l Mayıs 1890'da olmasını kararlaştırdılar.
 
Bu sırada Avrupa'daki işçi hareketi de güçlendi ve canlandı. Bu hareketin en güçlü ifadesi, 1889'da toplanan Uluslararası İşçiler Kongresi oldu. 400 delegenin katıldığı bu Kongrede, sekiz saatlik işgünü talebinin en başta yer alması gerektiği yolunda karar alındı. Bunun üzerine Fransız sendikalarının temsilcisi, Bordeaux'lu işçi Lavigne, bu talebin tüm ülkelerde evrensel bir iş bırakma ile dile getirilmesini teklif etti. Amerikan işçilerinin temsilcisi, yoldaşlarının 1 Mayıs 1890'da grev yapılması yönünde aldığı karara dikkat çekti ve Kongre bu tarihte uluslararası bir proletarya gününün kutlanmasına karar verdi.
 
O günlerden bu günlere 1 Mayıs, Emeğin Bayramı olarak dünya genelinde kutlanıyor. 
 
Türkiye’de ise geçmişteki kanlı provokasyonlar bir yana, son yıllarda AKP hükümetinin Taksim Meydanı korkusu ile özellikle İstanbul’da tam bir kabusa dönüştürülmek isteniyor. 
 
Bir yıl Taksim Meydanı’nı 1 Mayıs mitinglerine açan hükümet, diğer yıl kapattığını söyleyebiliyor. 
 
Üstelik Taksim’in 1 Mayıs’ta açık olduğu yıllarda hiçbir olayın olmadığı gerçeği de gün gibi ortada dururken… 
 
1 Mayıs’a hükümetin bu korku dolu yaklaşımından dolayı ortaya çıkan gerginlik, ister istemez turizm sektöründe de kaygılara yol açıyor. 
 
Dünyanın birçok ülkesinde barış içinde şenlikli kutlamalar yapılırken, 21. yüzyılda Türkiye’de hâlâ 1 Mayıs’ın gerginlik politikasına malzeme olarak kullanılması, aklı başında hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir durumdur.
 
Hele ki Türkiye’nin imaj kaybından en çok ve en doğrudan zarara uğrayan turizm sektörü, hükümetin bu inadından en çok kaygı duyan kesimlerin başında geliyor. 
 
1 Mayıs günü İstanbul’da ulaşımın neredeyse durma noktasına gelecek biçimde engellenmesi ise turizmde de iddialı olan bu dünya kentine gölge düşürüyor. 
 
İnsanlığın en önemli değerlerinden “emek”, “kuranın ve kurtaranın” insan beyni ve zihni olduğunu anlatan önemli bir kavramdır. 
Emeği ile yaşayan insanın gönlü ferah, ufku geniş olur. Emek dışı yollardan yaşamaya çalışanlar ise  (bunlara “asalak”, “parazit” gibi benzetmeler de yakıştırılır) korkak ve saldırgandır genelde! 
 
Böylesi yüce bir değerden korkmak, bir anlamda insandan korkmaktır! İnsandan korkanın da, tarihsel örneklerinden de bolca görüldüğü gibi, ömrü uzun olmaz!  
 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun! 
 

30-04-2014 12:00
Önceki Yazıları
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
canaslan
01-05-2014 15:55
defolun gidin
bu akp artık bu ülkeye yakısmıyor. ne turizm ne baska şey, hiçbirsey bunlarla bir yere varmaz
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar