21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
3 Yorum | Yorumlar
"VİZE MUAFİYETİ"NDEN TURİZMCİLERE EKMEK ÇIKMAZ

 

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Vize Serbestisi Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması 16 Aralık 2013’te imzalandı. Anlaşmaya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström imza attı. 
 
Anlaşma hükümet çevrelerinin allayıp pullaması ile yandaş ve penguen medyada “turizm sektörü için büyük fırsat”, “vize muafiyeti ile yurtdışı turları patlayacak” benzeri ifadelerle süslenip verildi. 
 
En son söylenmesi gerekeni en baştan söyleyerek başlayalım: Vize muafiyeti fasaryasından turizme ve turizmcilere ekmek çıkmaz!
Çünkü, “vize muafiyeti” olarak lanse edilen aslında sadece “geri kabul anlaşması”, bu bir! Neyin geri kabulü? Türkiye üzerinden yüzlercesi, binlercesi Avrupa sınırlarına dayanan açlıktan, yoksulluktan, baskılardan kaçmış insanların “Avrupa Kalesi” önlerinden geri püskürtülüp Türkiye “ön karakolu”nda kamplara alınmasını içeren bir geri kabul. Türkiye üzerinden AB topraklarına geçen “düzensiz göçmenler”in, Türkiye'ye iadesini öngörüyor.
 
Üstelik “geri kabul” konusu yeni bir konu değil. Geri Kabul Anlaşması Türkiye'ye 2003'ten bu yana dayatılıyor. Türkiye uzun bir süredir üçüncü ülkelerle imzalanan bu anlaşmayı imzalamayı reddediyordu. Zira AB'yle üyelik müzakereleri yürüten Türkiye, “üçüncü ülke” muamelesini kabul etmek istemiyordu. Ancak bu tavır ilk olarak 2009'da değiştirildi ve AKP, vize serbestisi karşılığında Geri Kabul Anlaşması'nı imzalamayı müzakere etmeye başladı.
 
AB açısından geri kabul anlaşmasının büyük önem taşıdığı belli. Zira Türkiye, AB'ye kaçak yollardan giriş yapanların en fazla geçiş yaptığı ülke. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) raporuna göre 2010'da Yunanistan'da yakalanan 132 binden fazla üçüncü ülke vatandaşının 53 binden fazlası Türkiye üzerinden geldi. 2012'nin ilk 9 ayında bu sayı 70 binin üzerindeydi. AB'nin dış sınırlarını denetleyen Frontex'e göre 2012'de AB'ye yasadışı yollardan girenlerin yüzde 56'sı Türkiye-Yunanistan sınırından geçti. 2012'nin ikinci yarısında Türkiye üzerinden kaçak yollarla Yunan adalarına geçenlerin yüzde 32'si Suriye vatandaşlarıydı.
 
Sözün özü; AB, uzun süredir bastırdığı geri kabul anlaşmasını sonunda AKP’ye imzalatmayı başarmıştır. 
 
Gelelim konunun bizi ilgilendiren tarafına...
 
Geri kabul anlaşması sonrasında geleceği belirtilen vize muafiyeti ile turizm sektörünün kazanacağı savı da doğru değildir. 
Doğru değildir, çünkü, 3-3,5 yıl arasında değişecek bir süreçte vize muafiyeti konusu masada olacak ve AB açısından bitmiş bir sözde pazarlığın malzemesi olarak daha önceki bir çok örnekte olduğu gibi sündürüldükçe sündürülecek, uzatıldıkça uzatılacaktır. Zaten anlaşma metninde önce sanatçı, işadamı, sporcu gibi belirli meslek erbabına Schengen vizesinde kolaylık getirileceği belirtilerek asıl muafiyet konusunun ise ucu açık bırakılmıştır.
 
Söylenildiği gibi bir vize muafiyeti uygulanmaya başlasa bile turizm açısından bunun öyle yansıtıldığı gibi turizme büyük bir açılım getirmeyeceğinin bir diğer göstergesi de sektörün kendi gerçekleri ve eldeki verilerdir.
 
TUİK rakamlarına göre Türkiye’de ikamet edip diğer ülkeleri ziyaret edenlerin sayısı 2012 yılında 5 milyon 802 bindir. Bu rakamın içinde akraba ziyaretlerinden tutun, iş, görev gereği seyahat edenlere kadar her tür çıkış yer almaktadır.  
Sektörün içinden elde edilen sağlıklı veriler olmamakla birlikte bu rakamın ancak yarısına denk gelecek sayıda, yani 2-2,5 milyon civarında kişinin turistik amaçlı olarak yurtdışına çıktığı sektör çevrelerince de genel kabul gören bir gerçektir. Asıl turizm faaliyeti kapsamında değerlendirilmesi gereken paket turlarla (ki yapılan propagandalarda yurtdışı turlarına olumlu etkisi de sıkça dile getiriliyor) yurtdışına gidişlerin oluşturduğu pastanın ise en iyimser tahminle 200-300 bin civarında olduğu biliniyor. 
Gelişmiş ülkelerde yüzde 30’larda olan yurtdışına çıkma oranının yüzde 2-3 seviyelerinde olduğu bir Türkiye gerçeğinden hareketle bakıldığında sorunun vizeli ya da vizesiz seyahatten çok öte bir sorun olduğu ortadadır. 
 
Kırk takla da atsanız, kredi kartlarına 50 takside de bölseniz, sonuçta Türk tatilci/tüketicisinin reel satınalma gücü ile bağıntılı bir durumla karşı karşıya olduğunuz gerçeğinin üzerini örtmek mümkün değildir. 
 
Gerisi laf-ı güzaf, olsa olsa ucuz propaganda malzemesinden öte bir şey değil!

20-12-2013 11:13
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ahmetbal
02-01-2014 15:16
Vize kalkmasi Acente Aleyhinedir
Vize kalkmis olan ulkelere yonelik sonuclara bakmak bunun otomatik cevabidir.Outgoing turizmi yaptigimiz,yani turkleri yurt disina gonderdigimiz ulkelerden; 1- Ukrayna; en cok is yaptigimiz bu ulke ile Vize kalktigi gun isimiz 0'a inmistir 2- Rusya ; Ayni sekilde vizenin kalktigi gun satislar 0 olmustur onumuzde bu aci ornekler varken...sengen vize kalkinca islerin acilacagini dusunen varsa ona bir kere daha akillica dusunsun derim. Cunki bize basvuran kisiler in birinci tercih sebebi VIZE ile ugrasmamak..bunu acentenin takip etmesidir. Vize olmayan ulkelere elini kolunu sallayarak gidiyor adam zaten. THY soze mil veriyo ucak bedava..booking veya benzeri sitelerdende rezervasyon yapiyor ... neden bize ihtiyaci olsunki... vize kalkmis ulkelere 300 - 500 kisi gonderen kendini is yapmis saniyorsa o baska onunla yetinmek durumunda (simdilik)
birgezgin
02-01-2014 09:32
vize muafiyetine evet - geri kabula hayır
Siz yurtdışı acente sahibi misiniz? acenta sahibi değilseniz, yurtdışı satmıyorsanız boşuna konuşmayın. vize muafiyeti olduğunda yurtdışı turlar patlama yapacaktır. bu arada geri kabul anlaşmasına da karşıyım. bu kabul edilmeden vize muafiyeti olması başarı olur. mülteci çöplüğü olmayı kabul etmek başarı değildir.
24-12-2013 15:50
ayni hikaye
Gumruk birliginde de ayni tongaya basildi. AB hep ayni numarayi yapiyor. bizimkiler bizi ve kendilerini her seferinde kandirmaya devam edyor
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar