21.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
ZEDELENEN TÜRKİYE İMAJI

Hükümetin Taksim Gezi Parkı’na AVM ve kışla yapma inadı ile başlayan ve ülke genelinde hükümet karşıtı protestolara dönüşen olayların sonucunda Türkiye, hareketli ve sıcak bir haziran geçirdi.

Bütün dünyanın barışçıl gösteriler olarak anlayıp olumlu bir yaklaşımla değerlendirdiği Gezi protestoları, sadece AKP hükümetinin gözünde “çapulcu” eylemi oldu. Ancak, “Çapulculuk” hükümet ve başbakanın bu süreçte her el attıkları konu gibi ellerinde patladı ve artık toplumda neredeyse bir “saygınlık” ifadesi haline geldi.

Hükümetin barışçıl gösterilere orantısız polis gücü ile yanıt vermede ısrar etmesi, tüm dünya kamuoyunda “ileri demokrasi”nin nasıl bir yutturmaca olduğunu da gözler önüne serdi. 

Bu süreçte, Türkiye’nin bu olaylardan nasıl etkilendiği, başta ekonomik yanı olmak üzere pek çok açıdan ele alınıp değerlendirildi. Tabii ekonomik etki denilince en önemli göstergelerden biri olarak da turizm sektörünün kayıpları akla geliyor.

Yaşananların turizmdeki yansımaları noktasında ise başta akla gelen doğal olarak “imaj” konusu oluyor. Turizmde en önemli ve adeta sihirli kavramlardan olan “imaj” kavramı ,bu süreçte de yeniden gündeme oturdu.

Gezi sürecinin ekonomiye ve turizm endüstrisine rakamsal etkilerinin ötesinde Türkiye’nin imajına etkileri bu noktada daha çok önem kazanmış görünüyor.

Gelişmelerin turist sayısında ve gelirindeki düşüşle karşılığını bulacak rakamsal etkileri muhakkak olacaktır. Rakamsal kayıpların telafisi mümkün olabilir, ama imaj kaybı, telafisi daha uzun süreçler gerektiren kayıplardandır.

Bu süreçte Türkiye’de turizm sektörü ilk başlarda sessiz ve çekingen tutumunu ilerleyen günlerde kısmen de olsa değiştirdi. Özellikle polisin biber gazlı saldırılarından korunmak için otellere sığınmaları sırasında otellerin insani bir yaklaşımla kapılarını açmaları ve sonrasında sektörden hükümete yönelik eleştirel uyarılar, bir anlamda sektörün demokratik düzlemde rüştünü ispatlama çabaları olarak değerlendirilebilir.

Gelinen noktada Türkiye’nin bu gelişmeler sonucunda imaj yitirip yitirmediği tartışmaları sürerken, Alman turizm patronları arasında yapılan bir anket çalışması, Türkiye imajının yara aldığını ayan beyan ortaya koydu.

Almanya’da üst düzey turizm sektör yöneticilerinin kulübü Travel Industry Club, Türkiye’nin Gezi protestoları ile başlayan süreçte yaşanan gelişmeler sonrasındaki imajı ile ilgili bir anket çalışması yaptı.

Alman turizm sektörünün 179 üst düzey yöneticisi arasında yapılan bu ankette ortaya çıkan en çarpıcı sonuç ise Alman turizm patronlarının yüzde 86 gibi çok büyük bir çoğunluğunun Türkiye’nin imaj kaybına uğradığını söylemesi ve bunu da Türk hükümetinin bu süreçte izlediği yanlış politikaya bağlamasıdır.

Alman turizm patronlarının yaklaşımı, Türkiye’nin imajının önemli bir yara aldığını gösteren önemli bir örnektir. Bu örneklerin önümüzdeki günlerde daha da çoğalmaması ve Türkiye imajının aldığı yaranın derinleşmemesi ise hükümetin bundan sonra ne kadar aklı selim davranacağı ile doğrudan ilintilidir.


09-07-2013 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar