19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE HİZMET, KALİTE VE ÇALIŞANLAR

Alman birinci devlet radyo televizyon kanalı ARD, Almanya’da neredeyse fenomen haline gelmiş Avrupa’nın en büyük turizm şirketler topluluğu TUI’yi teste tabi tuttu.

ARD, Almanya’da ses getiren TUI testi için İspanya’nın Kanarya Adaları’ndaki TUI bünyesinde yer alan RIU Oteli ve Antalya’da yine bir diğer TUI oteli Club Magic Life Waterworld’ü seçti.

ARD’nin seçtiği Alman tatilci aile, denetleme kuruluşu TÜV’ün tatilci kılığındaki yetkilisi ve ARD muhabirleri Antalya ve Kanarya adalarında TUI’yi test ettiler.

Sonuç, TUI yönetimini kızdıracak cinsten oldu. Zira, TUI, Antalya’da insan kaynaklarından, İspanya’da ise hizmet ve temizlikten sınıfı geçemedi. Üstelik de fiyatlarının çok pahalı olduğu vurgulandı.

Burada ARD’nin TUI testinin bizi ilgilendiren yönü, daha çok Türkiye’de turizm çalışanlarının durumuna dikkat çekiyor olması.

İlgi çeken nokta ise ARD’nin İspanya’da kaliteye yönelik bir inceleme yaparken, fiyat/hizmet kalite dengesinde dünyada parmakla gösterilen Türkiye’de bu noktayı incelemeye gerek duymaması.

Ancak ARD, Türkiye’deki kaliteli hizmetin asıl aktörleri olan turizm emekçilerinin durumunu TUI özelinde ele almayı yeğlemiş.

Öyle ya, kaliteli otellerde kaliteli hizmeti her şey dahil alıyorum ama, bu hizmetleri veren insanların hal-i pür melali ne durumdadır diye merak etmiş elin oğlu. Bunu sadece insancıl bir duyarlılıkla yapmasalar da bu konuda en azından bizden fazla duyarlı oldukları aşikâr.

ARD’nin TUI testinde ortaya konulan tablo ise Türkiye’de herkesin bildiği, ancak üzerinde pek konuşulmayan can alıcı bir tablo.

ARD’nin konuyla ilgili haberinde, Türkiye’de transfer hizmeti veren araçların sürücülerinin az uyuyarak çok çalıştıklarından, otel personelinin olumsuz çalışma koşullarına önemli noktalara yer verilmiş. 

Haberde ayrıca, otel çalışanlarının pek çoğunun da 740 lira asgari ücrete ve haftada 60 saate varan sürelerde çalıştığı gündeme taşınırken, ARD ayrıca, otel çalışanlarının büyük bölümünün mevsimsellik nedeniyle yılın belli aylarında işten çıkarıldığına ve sezon açıldığında yeniden istihdam edildiğine parmak basıyor.

En başta Avrupalı turist olmak üzere, dünyada turistlerin ve kamuoyunun duyarlı oldukları bir diğer konu ise çevre konusu.

Bizde son zamanlarda birden bire bir "çevre duyarlılığı", daha çok da "yahu artık yabancı turist buna önem veriyor" anlayışıyla turizmde de yer etmeye başladı. Her otel adının başına "yeşil", "beyaz" gibi sıfatları almak için yarışır oldu.

Oysa, bu duyarlılığın onda birinin bile çalışanların koşulları konusunda gösterildiğini söylemek mümkün değil.

Ancak şunun altını çizmek gerekir ki; bu sorun ne sadece TUI, ne de tek başına turizm sektörünün sorunudur. Türkiye’de emeğin ucuzluğu sorunu aslında bütün tatavaların ve oluşturulan suni sorunların ötesinde en temel sorundur.

Siz istediğiniz kadar pembe tablolar çizin, başarı öyküleri anlatın, elin oğlu salak değil! Aldığı hizmetin hangi koşullarda sunulduğunu da merak eder.

Sonuçta çalışanlarının mutlu olmadığı bir ülke iseniz, istediğiniz kadar takla atın, beşinci dünya ülkesi imajından kurtulamazsınız.


22-01-2013 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
HakanSoğucak
18-02-2013 03:09
Ucuz Etin Yahnisi
5 yıldızlı tesislerin, yıldızsız hizmet verdiği bir turizm sektörüne doğru hızla ilerliyoruz. Cost mu daha önemli kalitemi? sorusunun cevabı tüm bunların cevabıdır... Sadece işi bilen profesyonel personel alımı değil, özellikle event ve animasyon sektöründe ucuz hizmet veren amatör ve yetersiz firmalarında dışarıdan verdiği hizmetlerde ne yazık ki Antalya turizmini baltalıyor. Kaliteli yönetici, kaliteli personel ve kaliteli hizmet talebi hem otellerin hemde otellere hizmet veren profesyonel firmaların önünü açacaktır. Ne yazık ki sektöre COSTtular :)
24-01-2013 13:46
maalesaf bunlar gerçek
valla sadece bu program değil alman kanallarında bir sürü bu şekilde program yayınlanıyor ve en şahsen bazen utanarak izliyorum,toplam kalite bilmem ne diyorlar hepsi boş ben 17 yıldır bu işin içerisindeyim artık tiksiniyorum zaten de yapmıyorum ve bu iş düzelmez her parası olan otel açarsa ve daha acı gerçek eskiden alt kadrolarda vasıfsız eleman vardı vasıflı sayısı çok olduğu için arada idare edilip yetiştirilebilirdu fakat şu an yönetici kadrolarının çoğu vasıfsız hatta işletme müdürleri genel müdürler bir sürü abuk sabuk adam dolu piyasa dolayısıylada iyi adam piyasada olsa bile iyileri almıyorlar altlarına,tabiki kaliteli yöneticilerimizde var ama kalite tespit araştırması olmayacağı için biz daha çok televizyona çıkarız.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.