19.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
1 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI

 

Yılın son günlerinde 12 Eylül üzerine bir kitap, bir sergi ve günümüzdeki izdüşümlerinden söz etmek istiyorum.

2012’nin son günlerine yaklaşırken Türkiye’nin yaklaşık son 35 yıllık tarihini yansıtan bir kitap ve bir sergi dikkatimi çekti...

Kitap, foto muhabirliğinin Türkiye’deki en önemli isimlerinden Kadir Can’ın “12 Eylül 1980 Akıl Tutulması” kitabı. “12 Eylül 1980’in hiç yayınlanmamış fotoğrafları” alt başlığı ile Boyut Yayınları’ndan 2. baskısı yapılan kitap, 12 Eylül faşist darbesine giden yolda taşların nasıl döşendiğini o dönemden fotoğraflar, notlar ve haberlerle gözler önüne seriyor.

1976’daki Profilo olaylarından 1 Mayıs 1977 katliamına, şehir hatları vapurunun öğrenciler tarafından kaçırılmasından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kurucu Genel Başkanı sendikacı Kemal Türkler’in öldürülmesine Türkiye’nin siyasal tarihinde bir dönemin simgeleşmiş pek çok olayı, olay yerindeki hareketli fotoğraflarla veriliyor Kadir Can’ın “12 Eylül 1980 Akıl Tutulması” kitabında.

Kitap, adını, Frankfurt Okulu filozoflarından Max Horkheimer’in “Akıl Tutulması” kitabından almış. 1940’larda Avrupa’daki faşizm yıllarını “akıl tutulması” olarak nitelendiren Horkheimer’e bir gönderme ile “12 Eylül 1980 Akıl Tutulması” adı ile yayımlanan kitapta, Türkiye’nin 12 Eylül 1980 faşist darbesine giden yolda hangi aşamalardan geçildiği, en güçlü anlatım araçlarından biri olan fotoğrafla verilmiş.

12 Eylül ile ilgili ziyaret etme fırsatı bulduğum sergi ise Ankara ve İzmir’in ardından Antalya’da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Devrimci 78’liler Federasyonu ve Eğitim-Sen Antalya Şubesi işbirliği hazırlanan 12 Eylül Utanç Müzesi sergisi oldu.

Müzede 1980 darbesiyle ilgili materyaller, 12 Eylül dönemlerine ait gazete sayfaları, sıkıyönetim arşivinden derlenmiş çok sayıda yazılı ve görsel malzeme yer alıyordu.
Utanç Müzesi’nde 12 Eylül dönemlerine ait gazete sayfaları, sıkıyönetim arşivinden derlenmiş çok sayıda yazılı ve görsel malzeme, Genelkurmay belgeleri, işkence aletleri, Erdal Eren’in özel eşyası, Deniz Gezmiş’in asıldığı dar ağacı da sergileniyordu. Bu ülkenin henüz akıl tutulmasına uğramamış insanları aileleri ve çocuklarıyla gelmiş sorgulayan gözlerle geziyorlardı sergiyi.

12 Eylül ile ilgili bu sergiyi ziyaret ettiğim ve Kadir Can’ın kitabını incelediğim bu günlerde Başbakan Erdoğan’ın Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde öğrenciler tarafından protesto edilmesinin ardından yaşanan olaylar ve tartışmalar gündeme oturdu.

Uzaya uydu gönderme gibi hayırlı bir iş için geldiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, ODTÜ’ye 3 bini aşkın polisle girmeyi tercih etti. Öğrencilerin başbakanı protesto gösterisi yine polisin şiddetle karşılık vermesi ile sonuçlandı. Ardından gözaltılar, başbakan ve ODTÜ yönetiminin medya üzerinden tartışması, kimi üniversite yönetiminin durumdan vazife çıkarıp başbakana destek açıklaması yapmaları geldi.

Kadir Can’ın fotoğrafları ve 12 Eylül Sergisi 12 Eylül faşist darbesine giden süreçteki akıl tutulmasının örneklerini göz önüne seriyor.

Ancak belirtmekte ve vurgulamakta yarar var; Asıl akıl tutulması 12 Eylül faşist darbesinin kendisidir. Ülkedeki aydınlanmanın ve düşünsel gelişmenin önüne set çeken darbe, bugünkü akıl tutulmalarına da zemin oluşturdu. Gelinen noktada doğrular eğri, eğriler de doğru olarak gösterilmeye çalışılıyor.

Bugün içinde bulunduğumuz durum tam da “akıl tutulması” ile açıklanacak bir durum. Öyle ya, hangi demokratik ülkede başbakan üniversiteye polis ordusu ile girer? Hangi demokratik ülkede öğrenci protestosu terör eylemi ile eş tutulur? İktidarlara eleştirel bakmayan üniversiteler hangi işlevi yerine getirebilir?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda “Barışı ancak turizm kurabilir” diyordu.

Barış, yalnızca ülkeler arasındaki barış değildir. Toplumsal barış da bir o kadar önemlidir. Kendi toplumu ile kavgalı yönetimlerin ülkelerinde hangi barıştan söz edilebilir?

Yeni bir yılı karşılarken akıl tutulmasının olmadığı barış dolu günler dileyerek noktalayalım yazıyı.


25-12-2012 10:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
aliacar
29-12-2012 18:44
Akıl tutulmasın artık
Artık akıl tutulmasın memlekette.. az acılar çekmedik
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.