25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
2 Yorum | Yorumlar
KENT TURİZMİ NEDİR, NE YER NE İÇER?

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’nün Kent Turizmi Zirvesi İstanbul’da gerçekleşti. Uzun aradan sonra bir UNWTO toplantısının İstanbul’da gerçekleşmesinden gururlandık.

Ne öne çıktı UNWTO’nun kent turizmi ile ilgili toplantısında?

Bir kere bu iş “HALK OLMAZSA KENT TURİZMİ OLMAZ!” cümlesi ile özetlendi.

Ne denildi zirvede?

Kent turizmi mi yapacaksınız? Kamu-özel sektör işbirliği içinde hareket etmeli.
Yerel halkı da bu sürece dahil etmezseniz bu iş zinhar olmaz!
Kentteki düzenlemeler turizmi daha da kolaylaştırmak üzere yapılmalı... Halkla, sektörle birlikte hareket edilmeli! Kongre merkezleri, 5 yıldızlı oteller yapsanız da, havaalanlarına havaalanı, köprülere köprü ekleseniz de olmaz!..

Gururlanmıştık gururlanmasına da, daha üç beş gün önceki Taksim meydanı düzenlemesi çalışmaları geldi aklımıza, zirvede kent turizminin olmazsa olmazları sıralanırken...
Bir İstanbullu olarak ezilip büzüldük ister istemez, gururdan mururdan eser kalmadı!

Öyle ya, Taksim’deki düzenlemelerden bir Tanzanyalı ne kadar haberdar ise bir İstanbullu olarak biz de o kadar haberdardık! İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve ilgili makamlar biz halkı ve bölgedeki çoğu da oteller olan iş yerlerini çok güzel dahil etmişlerdi sürece!

Ancak meğer iş öyle değilmiş! İlk gün tahta perdelerle çevrilen kazı alanında unutulan vatandaşlar engel atlama, engelli koşu gibi alanlarda epeyce bir gelişme kat ettiler ya, eh demek ki böyüklerimiz bizden iyi biliyorlardı bazı şeyleri!
Meğer İstanbul’u 2020 Olimpiyatları’na aday yapmada halkın sporla ne kadar iç içe olduğunu ve kentin spor olanaklarını gavurlara gösterip avantaj sağlayacaklarmış! Nereden bilirdik cahil halimizle!

“Kent alanları doğru düzenlenmeli. Ulaşım ve yeşil alanlar doğru tasarlanmalı” diye bir kriter de toplantıda dile getirilenler arasındaydı.

Yine tam, UNWTO toplantısının İstanbul’da yapılmasının haklı gururunu idrak edelim derken, bu kez de aklımıza metrobüs gelmez mi? Lastik teker üzerinde 50-60 km’den fazla uzunlukta bir hatta toplu taşıma yapılır mı? Balık istifi gidilen metrobüsün ne kadar doğru bir ulaşım tasarımı olduğu düşmez mi aklımıza!

Ama muhterem böyüklerimizin bir bildiği varmış! Ulaşım tasarımı harikası metrobüs ile kentteki yerli halkı ve turisti daha çok kaynaştırıp yerli halkla yakın temaslarına olanak sağlamak istemişler meğer!

UNWTO toplantısında gündeme getirilen bir diğer konu da son yıllarda dünyada yayılan “akıllı kentler” trendiydi.

Ulaşımından sanatsal ve kültürel etkinliklerine, sportif olanaklarına varıncaya bir kenti “kent” yapan unsurlara erişimi kolaylaştırıp birbiri ile uyumlu kılmak, bunun için gerekli teknolojik yenilikleri etkili biçimde kullanmak biçiminde özetlenebilecek olan “akıllı kent” yaklaşımı, bir kentin turizm kenti olması için de çağımızda önemli bir araç olarak kabul ediliyor.
Konu ile ilgili konuşmaları dinlerken İstanbul ne kadar “akıllı” acaba diye düşünmeden edemedik yine! Ama yanıt bulamadık!

Öyle ya, insanları çileden çıkmış, delirme noktasına gelmiş bir kent ne kadar akıllı olabilirdi!?

Buna da böyüklerimizin elbet vardır bir cevabı!

Sahi bu kent turizmi nedir? Ne yer, ne içer allasen?! 


 


16-11-2012 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ZafCen
24-11-2012 15:56
TURİZMDE TUTARSIZLIK ve DAĞINIKLIK SÜRÜYOR
Turizmin yakın tarihinden bir senaryo: UNWTO Kent Turizmi İstanbul ilk toplantısı bundan 7 yıl önce 2005te yapılmış ve AYNI mesajlar verilmişti... 2007de meşhur Türkiye turizm stratejimizdeki TURİZM KONSEYLERİ KURULACAK kararına uyarak, 5 yıldır aktif görev yapacak bir İstanbul Turizm Konseyi tüm kentin gelişiminde geniş bir koordinasyon için ne gibi YARARLAR sağlayabilirdi...? 2010 Kültür Başkenti etkinliğinde fiyasko yerine BAŞARI sergileyerek, bugün de dağınıklık sergileyen kentsel kararların turizm bölümlerinde geniş KATKILAR ve her yönden TUTARLI gelişim çizgisi getirmez miydi...! Bu senaryoyu NEDEN ve NASIL uygulayamadık ve yerine NELER sergiliyoruz; Bir durup bin düşünmekte ve TEDBİRDE büyük yarar var...!!!
SABRİ ÇAĞLAYAN
17-11-2012 10:23
GÜZEL.....
İsmail Bey, Fikirlerinize,düşüncelerinize ve de ellerine sağlık.Ne degüzel yazmışsınız...Sizin görüp de kaleme aldıklarınızı,eleştirilerinizi,sizin deyiminizle,bir de büyüklerimiz görebilse,çok daha iyi olacak ama nerdeee...Emeğinize tşk.ederiz. İyilik ve Dostluk ile.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar