27.05.2017
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'ndan... Seçme Karikatürler
Trayko Popov/ BulgariaYazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Biletbayisi.com Türkiye'de ucuz uçak biletinin adresi.Otel bulmanın en kolay yolu

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
1 Yorum | Yorumlar
TURİZM-BİLİM İLİŞKİSİ 2 – DİJİTAL TOPLUMDA TURİZMİN GELECEĞİ

 

Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu TUI, turizmin geleceği üzerine bilim insanları ve sektör temsilcilerini buluşturup beyin fırtınası yaptırmayı sürdürüyor.

TUI Almanya ile Tourismuszukunft – Akademie für eTourismus (Turizmin Geleceği – E-Turizm Akademisi) 26-29 Haziran tarihleri arasında İspanya’da bir araya gelerek bir çalıştay yaptılar ve bu çalıştay sonucunda “Dijital Bir Toplumda Turizmin Geleceği Üzerine 25 Tez” adlı bir rapor yayınladılar.

TUI çalıştayında günümüzde giderek yaşamımızın her alanına giren yeni dijital teknolojilerin turizm dünyasına olası yansımaları masaya yatırılmış ve bununla ilgili çeşitli öngörülerde bulunulmuş.

Bilgisayar, internet ve cep telefonlarının dünyasında her iş kolundan belki çok daha fazla insan unsuruna dayalı olan turizmi neler bekliyor? Ürün geliştirmeden satış ve pazarlamaya turizm dünyası nasıl bir değişim ve dönüşümün eşiğinde? Bu ve benzeri sorular söz konusu 25 tez çerçevesinde ele alınıp irdelenmiş.

En ilginç ve önemli saptamalardan biri “Tatil ve işin mobil iş ortamında eritilmesi ve anlık tatil” başlıklı 2 numaralı tezde yer alıyor.

Teknoloji dünyasındaki hızlı gelişmelerin artık giderek çalışma ve boş zamanların tatil sırasında bir arada yaşanabilmesi için teknolojik bir zemin oluşturduğuna dikkat çekilerek mobil gereçler sayesinde tatil ve çalışma yaşamının içiçe geçme noktasına geldiğine işaret ediliyor. Bunun da tatil sürelerinin giderek kısalmasını ve anlık tatilleri gündeme getireceğine parmak basılıyor. Bu durum artık gerçekten de pek çok insanının birebir yaşadığı bir durumdur. Tatile dizüstü bilgisayarlarla gitme ya da artık bu işlevi gören mobil telefon ve benzeri araçlarla tatilde de iş yaşamından bir türlü kopamama günümüzde yaygınlık kazanmaya başlayan bir eğilim.

Bu saptamadan yola çıkılarak, şu nokta irdeleniyor: “Ancak yanıt aranması gereken soru ise tatilin aynı yoğunlukta nasıl kısaltılabileceği; kısa, hafif ve esnek tatilin çalışma yaşamına nasıl entegre edileceğidir. Zira tatilciler, tatil deneyimlerine çalışma ortamlarında da hızlı bir şekilde yeniden ulaşıp, bunları bir kez daha tüketmek isteyeceklerdir.”

Bu gelişmelerin paralelinde tatilci/tüketici yorumlarının giderek daha da önem kazanacağı ve hatta otelcilerin baş belası değerlendirme sitelerinin de tekelinden çıkabileceği öngörüsünde de bulunuluyor.

Toplumun dijitalleşmesinin turizm sektörünü de ürün geliştirme ve sunumunda radikal değişimlere uğratacağına vurgu yapılan “Dijital Bir Toplumda Turizmin Geleceği Üzerine 25 Tez” başlıklı raporda, bilimin ve turizm-bilim ilişkisinin de bu yönde yeniden biçimleneceğine dikkat çekiliyor. Ayrıca turizm eğitiminin de bu doğrultuda yeniden gözden geçirilip düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğuna da parmak basılıyor.

Turizm-Bilim ilişkisini irdelediğimiz 23 Ocak 2012 tarihli ilk yazımızda da belirttiğimiz gibi Türkiye’de el yordamı başlatılan turizm üçüncü atılım döneminde el yordamı ile ilerleyemeyecektir. Sektörün ve akademik dünyanın bir an önce işbirliğine gidip hızlı bir dönüşümden geçilen günümüzde turizmin geleceği üzerine kafa yormaları gerekmektedir.

Ancak sektör ve meslek kuruluşları modası geçmiş ilişkiler ağı ve ayak oyunları ile yönetilen yapılardan kurtulup bu konulara kafa yorabilecek durumda mıdırlar? 


05-09-2012 12:00
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ZafCen
06-09-2012 22:19
ETKİ-TEPKİ SÜRECİ FELAKET
Çağımızda değişimin önemi malum. Değişen koşullara UYUM sağlanması için oluşan etkilere TEPKİ ile uyum sağlanması hayati konumda. Gelişen turizmde 2000lerde oluşan sorunları gidermek üzere 2005-2006 yıllarında ilk kez yapılan ciddi çalışma: 2023 Turizm Stratejisini ortaya koydu. YANİ: Turizmde YOLYORDAMYÖNTEM kılavuzu niteliğindeki prensipler 2007 başında RESMEN devreye girdi. Bu yıl itibariyle 6.yaşını dolduran stratejimizin %20si bile çalışılmamış ve elindeki yatak kapasitesini bilemeyen bir ArGe zihniyetine sahip turizm endüstrisi HASBEL KADER yaşam sürdürmektedir. Büyük çapta randıman ve gelir kaybına alışık olan turizmcilerimizin böylesi yeni ve İNCE İŞLER ile ilgilenecek yapıda olmadığı katmerli olarak defalarca ispatlanmıştır. Yerinde TESPİT ve UYARIDA yarar vardır ama TEŞHİS ve TEDAVİ süreci için umutlu olmak gereksizdir...!
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar