25.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İSMAİL TOKSOY
2 Yorum | Yorumlar
AFYON, TERMAL TURİZMİ VE DESTİNASYON YÖNETİMİ

Son yıllarda Türkiye’nin termal başkenti olma iddiasıyla yola çıkan Afyonkarahisar, yeni otel yatırımları ile de dikkat çekiyor.

Türkiye’nin deniz-kum-güneş turizmine alternatif olarak en çok öne çıkarılan ürünlerin başında gelen termal turizm, bölgenin buna elverişli doğal kaynakları ile Afyon’un turizmdeki yol haritasının da kendiliğinden belirlenmesini beraberinde getirmiş durumda.

Önümüzdeki yıl hizmete açılması beklenen Zafer Havalimanı ve yine hızlı trenin önümüzdeki yıllarda devreye girmesiyle Afyonkarahisar’ın turizmin olmazsa olmazı ulaşım bacağında çok önemli bir avantaj sağlayacağı ve hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlara açılmasının daha da kolaylaşacağı belirtiliyor.

Afyonkarahisar da tüm bu gelişmeler sonrasında Türkiye’de pek çok turizm bölge ya da kentinin karşılaştığı sorunla karşı karşıya: Destinasyon yönetimi!

Ülkemizde genelde “kervan yolda düzelir” mantığı ile hareket edildiği için, çoğunlukla ekonomik gelişmeler, gelişmiş ülkelerin tersine, ülkenin zengin kaynaklarının da yardımıyla plan ve program olmaksızın ortaya çıkar.

Haftasonu Afyonkarahisar Gelişim Platformu’nun “Turizm Tanıtım Marka” başlığı ile düzenlediği Afyonkarahisar Buluşması’na davetliydik. İyi niyet ve Afyon için yol haritası çizme gereksinimi ile düzenlenen bu etkinlik de, bir kez daha ekonomik gelişmelerin ülkemizde plan ve programın önünde koştuğunu göstermesi açısından önemliydi.

Termal otel yatırımlarının hızla arttığı kentin geçtiğimiz haftalarda hizmete açılan en yeni yatırımı NG Güral Afyon Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte, Afyon’un “marka” olabilmesi için neler yapılması gerektiği masaya yatırıldı.

Turizmde belli bir yol kat etmiş ve “marka” olabilmeyi başarmış il ve ilçelerden Gaziantep’in Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp ve Safranbolu Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Zülfiye Eraslan Özcan, marka kent olma yolunda hangi deneyimleri yaşadıklarını Afyonlulara aktardılar.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in de özellikle vurguladığı gibi, Afyon’un elindeki malzemeyi nasıl yoğurup biçim vermesi yönünde karar vermesi gerektiği Afyonkarahisar Buluşması’nda öne çıkan sonuçlardan biri oldu.

Afyon Buluşması’ndan anladığımız o ki, termal turizmi kentin ekonomisinde başat rol oynamaya başlamış ve aslında markalaşmada çoktan belirleyiciliğini dayatır duruma gelmiş. Bu gelişme belirli bir plana dayanmadığı ve bölgenin koşulları sonucu olduğu için de ortaya destinasyon yönetimi sorunu çıkıyor.

Afyon’daki panelde de altını çizdiğim üzere; “Marka olmak” gibi moda kavramların etrafında dolanmaktansa, bölgedeki bütün paydaşların ortaklaşa hareket ettiği bir yapı oluşturup, termali de üst başlık yaparak, altına kaymağı, Frig Vadisi, kalesi, mermeri ile Afyon’un zengin ürün yelpazesini serpiştirip bir turizm konsepti yaratmak en doğrusu gibi görünüyor. 

“Turizm Tanıtım Marka” sloganlı Afyonkarahisar Buluşmaları’ndan üç gün sonra 6-9 Haziran tarihlerinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde “Uluslararası Katılımlı Termal Sağlık Turizmi Kongresi”nin yapılıyor olması ildeki koordinasyonsuzluğu ortaya koyuyor.

Zaten destinasyon yönetimi de bir turizm destinasyonunun bütün paydaşlarının ortak hareket edebildiği bir yapıyı gerektirir her şeyden önce...

Bunu Afyonlu dostlarımıza da dostça bir eleştiri olarak anlattık.

Turizmde yol haritasını çizmek için ilk adımlarını atan Afyon’un yolu açık olsun!

 


05-06-2012 03:04
Önceki Yazıları
1 MAYIS EMEĞİN BAYRAMI
01-05-2014 13:12 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZM MEDYASI KADAR OLAMADILAR
12-06-2013 09:44 | 2 Yorum | Yorumlar
OLASI THY GREVİ VE YANSIMALARI
01-05-2013 12:45 | 3 Yorum | Yorumlar
AKIL TUTULMASI
07-01-2013 08:27 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
moongose
09-11-2012 22:23
sağlık ve şifa
değerli dostlar doğru bilinen yanlışlar afyonda tek şifalı su içmece suyu gazlıgöl havzasındadır diğer bölgelerın bu şekılde lanse edilmesi son derece çirkşin bir durumdur lütfen sağlık ve şifa arayan insanları doğru ve dusrust bilinçlendırelım ben buradan yurt ıcı ve yurt dısı şifa arayan herkesi gazlıgöl havzasına beklıyorum sevgiler ve saygılar....
07-06-2012 11:35
termal şehir afyon
termal turizim için mükemmel bir bölge fakat geçen 15 tatil dolayısıyla tatilimizi geçirmeye gittigimiz ikbal termal ve beş yıldızlı bir otelde bir pansiyon kalitesini bulamadık daha çok çalışmaları lazım diye düşünüyorum 4 gün kaldığımız otelde havuzların soğuk olması ve havuzlara girememiz sebeblerden sadece bir tanesi
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar