24.03.2017
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber AraYazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Biletbayisi.com Türkiye'de ucuz uçak biletinin adresi.

Yazarlar - Erdal ÇELİK
MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİN GÜCÜ


Erdal Çelik


Türkiye turizminin en etkili pazarlama gücü olan her şey dahil sistemi içerisinde,birbirinin benzeri “coppy – paste” yöntemleri ile geliştirilip,bölgesel avantajlarının yanı sıra kaliteli hizmetleri ile,rakiplerine oranla avantajlı olan  all-ınc. otellerde “müşteri ilişkilerinin önemi” ve gücü “toplam kalite içinde” önem arz eden sıralamadaki yeri değişmektedir.


Artık modern çağın iş dünyasında da “müşteri ilişkileri” ve “insan ilişkileri” nin konumu,ürünün kalitesinin önüne geçecek kadar olmasa bile,etkili bir faktör olduğu bilinmektedir..
 

Düne kadar,kapıda hoş geldiniz deyip,gelen gideni karşılamak,otel lobysinde yada uygun bir yerde misafirlere birer Türk kahvesi ikram edip uğurlamak için görevlendirilen Müşteri İlişkileri çalışmalarının görev ve sorumlulukları,sahil otelleri de başta olmak üzere,gelişip çoğalarak “işletmenin atar damarlarından biri” haline gelmiştir.

Çağdaş işletme ve kuruluşların yönetiminde sermayeden çok,insan öğesi ve dolayısı ile “müşteri ilişkileri” daha çok öne geçmiştir.

Hizmet sektöründe,hele insan gücü ile yürütülen bir hizmette: hedeflere insan öğesinin yardımları olmadan ulaşmak mümkün değildir. Hiçbir işletme,çalıştırdığı insanların yetenek ve arzularının ötesinde bir başarıyı sağlayamaz. Bu nedenle,bir işletmede insanların motive edilmesi,davranışların işletmelerin yararına göre değiştirilip geliştirilmesi,faaliyetlerin işin amacına uygun olarak yürütülmesi,bunun için çalışanların ortak hedefe inandırılması,bazıların da ödüllendirilmesi gerektiğine inanan birisi olarak,uluslar arası zincir otellerden birisinde,uzun zamandır Loby de otantik kıyafetleri ile ayakkabı boyacılığı yapan bir insanının Müşteri ilişkileri departmanına kadrolu personel olarak alınması durumuna “müşteri ilişkilerinde gelinen son nokta” mı desek ? Anlamlı sahil otellerindeki uygulamalardan farklı da olsa,ayakkabı boyacısının, ayakkabısının boyaya ihtiyacı olduğunu fark edip,boyacının tezgahına(dükkan – işletme) gelen misafirin,ceketinin koltuk altındaki yırtığı görüp, “ceketinizin koltuk altıda yırtık var,müsaade ederseniz 3 dk.da onu tamir ettirebilirim” diye ceketi alıp götürmesinin ardından,söz verdiği gibi, “3 dk.sonra tamir ettirdiği ceketi lobyde bekleyen müşterisine veren aşk” müşteri ilişkilerinde ulaşılabilecek en son noktadır.

Boyacının Kişisel sorumluluk alarak,takıma ve camiasına kazandırdığı puanlar satın alınamayacak değerdedir.

Hiçbir işte sevmeden ve yapılırken zevk duyulmadan yapılan işlerde başarı elde etmek mümkün değildir.  Bu ayakkabı boyacısını tebrik ederiz. Sıradan bir ayakkabı boyacısı değil. Otelin hafızada kalmasında katkı sağlayan hareketleri ile,moraline moral katıp,iş yerindeki  “başarı ve mutluluk yolculuğu” na devam etmesinde etken olan o oteldeki yönetimi de tebrik ederiz.

Bazı otellerimizde,sahil otelleri de dahil olmak üzere,otelin büyüklüğüne göre,kimi on bir,kimi dört,kiminde müşterilerin sorunlarını dinlesin diye bir kişi den oluşan Misafir İlişkileri temsilcilerinin etkin rolleri “otellerin gelecek planları” ve “toplam kalite” ye yön vermektedir.

Şikayet takip sistemleri,

Müşterilerle temas noktalarının yönetimi,

Müşteri bağlılık programı,


Hizmet anı denetimler
, vb. uygulamalar ile “kimlik oluşumu” na katma değer sunan Müşteri İlişkileri departmanın çalışmalarına değer veren işletmeler her zaman olumlu sonuçlar almaktadırlar.


20-05-2010 09:05

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar


15-01-2017 12:00
Yorumlar