26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Yazarlar - Aydın Özdemir
ESNAFLARIN TURİZME BAKIŞINI DEĞİŞTİREBİLİR MİYİZ?

 
Aydın Özdemir


Ne zaman medyada turistik kentlerdeki esnafımızla ilgili bir haber geçse aynı vurgularla karşılaşırız:
Turist alışveriş yapmıyor,
İşlerimiz kesat,
Perişanız,
Acentalar turisti bırakmıyor,
Rehberlerden şikayetimiz var.
Her şey dahil sistem esnafa büyük darbe indirdi vs.

Kanaatimce bizim turizm sektöründe temel sorunlarımızdan birisidir; Esnafımız bu sektörü ne kadar doğru algılıyor esnaflığı ne ölçüde doğru yapıyoruz?
Bu yazıyı kaleme almamda, geçen hafta yazdığım İspanya izlenimlerim ve acente müdürü bir dostumla yaptığım sohbet etkili olmuştur.

Turistik eşya satan bir dükkan sahibinin yatırım maliyetleri ve riskleri asla bir otel sahibi ve acente ile mukayese edilemez.
Bir tarafta milyon dolar yatırımlar ve önemli riskler alınarak yapılan bir çalışma diğer tarafta ne marka ürün sattığı belli olmayan bir mekânlar! Sadece marka mı sorun olan? Fiyatlar değişken, devlete yasal yükümlülüklerimiz yerine gelmez, müşteriye bakış açısı hiç de hoş değil.

Tabii ki tüm esnafımız böyle değil.

İspanya’da Barselona,Valancia,Madrid ve Salamanca’ da en populer turistik mekanları dolaştık. Bazen rehberle bazen de rehber olmadan grup halinde dolaştık. Özellikle turistik eşya satılan mekanları dolaşırken bizi hiçbir esnafın içeriye çağırmadığını, kimsenin bağırmadığını ve zorla bizi içeriye davet etmediklerini bizim esnafımızın da görmesini çok isterdim. Beş günlük bir gezi program sonucunda grup üyelerinin ortalama 350 avro alışveriş yapmış olmaları kanaatimce fena bir para değil.

En çok eleştiri aldığımız konuların başında geliyor esnaflar konusu:
Ürünlerin kalitesi,
Üstlerinde fiat yazmaması,
Aynı ürüne farklı fiat uygulanması,
Müşteriyi içeri çekmek için çeşitli hayvanları kapı önünde beslemek,
Çevre temizliğine önem vermemek,
İçeri giren müşteriye illaki bir şey satma cabası,
Başka dükkanlardan alınan ürünlerin kötülenmesi.
Yalnız bayanlara hoş olmayan yaklaşımlar.

Özümüze ve misafire verdiğimiz öneme baktığımızda bu davranışlar asla bizimle bağdaşmıyor. Ancak ne hikmettir iğneyi hiç kendimize batırmayız daima başkalarını suçlarız.

İdda ediyorum bu davranışlardan kaçınılsa,  bu işler için prim usulu adam çalıştırmazsa dahası turistlere huzurlu sakin bir alışveriş ortamı yaratılsa kesinlikle daha çok satıp daha iyi kazanmak mümkün olacaktır. Alanya belediyesinin bu sorunları çözmek için tespit amaçlı çekmiş olduğu video kayıtları her şeyi çok yalın bir şekilde gösteriyor.
Toplum olarak gördüğümüze ikna olan bir karakterimiz var.

Turistik kentlerdeki esnaf odaları bir karar alıp, esnaflardan temsilciler seçerek Avrupa’da ki rakip ülkelerimizde neler oluyor bir inceleme gezisine gitseler çok eğitici olur.

Bir acentenin turisti ülkeye getirene kadar yüklendiği riskler oldukça fazladır. Bu risklere rağmen para kazanabilmesi global kriz dönemlerinde mucizelere kalmıştır. Dolayısıyla turistin tüm programını kendi anlaştığı işletmeleri kapsayacak şekilde olması da çok normal karşılanması gerekir. Bu işin ekonomi boyutu olduğu kadar alınan ürünlerle ilgili bir sorun olduğu zaman acente ilgilileri sorunu çözmek için elinden geleni yapar. Ancak çarşıdan alınmış bir kuyum veya halı için bir şey yapamayabilir çünkü o işletmeyle bir ilişkisi yoktur.

Bizim tam anlamadığımız bir durum var. Bizim ülkemize İstanbul dışında doğrudan kent ziyareti için gelen turist sayısı çok azdır. Burada temel sorun kentlerimizin her açıdan yetersiz olmasıdır. Şehirlerin mimarisi, ulaşım, temalı parklar, müzeler, tarihsel mekanlar, dini mekanlar, teknoloji harikası eserler konusunda maalesef özellikle Viyana, Berlin, Paris, Londra, Roma, Barselona gibi kentlerimiz yok. Bu şehirlere gelenlerin şehrin büyülü atmosferinden etkilenmesinden dolayı eşine dostuna bir hediye alma duyguları kabarıyor.
Bizde ise derme çatma bir çarşı, sıkışık düzen alışveriş yerleri, gürültü, kirlilik tam bir keşmekeş durumdan dolayı turist zaten bir an önce kaçmak istiyor.

Bu anlamda esnaf birliklerinin çarşıların modernizasyonu, temalı, rahat atmosfer sunan mekanlar olması içinde özel çaba sarf etmeleri doğru olacaktır.

Günü kurtaran olmayalım yarınlara odaklanalım…


08-02-2009 16:39
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar