26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Yazarlar - Aydın Özdemir
SERVİS SANATI ALTIN TİRBUŞON YARIŞMASI


Aydın Özdemir 


Kesinlikle dünyada kitle turizmi yapan tüm ülkelerin garson-barmen sorunu var. Maalesef bizim ülkemizde de. Daha geçen hafta beş yıldızlı bir oteldeki düğün banketinde garsonun birayı arkadaşımın kafasından aşağıya döktüğüne, yandaki masada da bahşiş vermeyen misafire nasıl hakaret ettiğine şahit oldum. Tabiî ki konu garson hizmetleri asla dar kapsamlı değildir. Bu ve benzeri örnekler sıkça yaşanmaktadır.Bunların bir kısmı kaçınılmaz iş kazalardır.Ancak temel sorun garsonların işlerini nasıl algıladıkları meselesidir.

Ülkemiz, rakip ülkelere nazaran doğa, iklim, tarih, fiat, potansiyel pazarlara yakınlık gibi bir çok avantaja sahiptir.Ülkemizdeki tesislerin yeni, modern ve denize yakınlıkları da ayrıca büyük bir avantaj. Bu sezon, bu avantajları hizmet kaliteleri ile bütünleştiren tesislerin dünya genelinde aldıkları birincilikler, ödüller ve belgeler hepimizi çok mutlu etti. Başarılı tesislerin hepsinde çok iyi bir yiyecek-içecek yönetimi ve operasyonu olduğunu ısrarla vurgulamak isterim. Lafın kısacası mutfağın iyimi, servisin iyimi birde ikisi beraber iyimi? İkisi beraber iyi diyebilen üst yöneticilerin gelecek yılda aynı tesiste devam etme şansları oldukça yüksektir.

Mükemmel bir genel müdür, kendini daima aşan proaktif bir satış pazarlama müdürünüz var. Diğer departman yöneticilerinin de işlerinde çok iyi olması yetmez.
Aşçınız mükemmel, garsonunuz harika ise rahat edebilirsiniz.

Her otelde haftada en az bir kez yapılan bazı tesislerde birkaç kez yapılan toplantılarda departman yöneticilerinin ağızlarının iyi laf etmesi nafiledir. Genelde toplantılar sonrası tüm gün toplantıda kim kime ne dedi, niye öyle dedi, amacı neydi vs bir sürü dedikodu ile tüm gün geçer gider. Haftalık toplantıların bazen saatler süren görüşmelerin işletmelerin verimliliğine ne kattığını çok merak ederim. Ben şahsen sektörde işvereninde ara ara katıldığı altı-yedi saatlik toplantıların yapıldığı vede ayda sadece yarım saat  genel toplantıların yapıldığı işletmelerde çalıştım. Verimlilik anlamında daha fazla toplantı daha büyük başarı anlamına geliyor diyemem…

Yine de tüm yöneticilerin kendi anlayışlarına ve metodlarına saygı duyuyorum. Biliyorum ki sektör mensupları gerçekten çok farklı sorunları yaşıyorlar. Örneğin bugünlerde kış kadrosu kabusu tek başına yeter.

Başkanlığını yaptığım Gastronomi Platformu(yiyder) olarak sektörün önemli sorunu olan servis departmanındaki garsonlara yönelik önemli bir yarışma organize etmiş bulunmaktayız. Yönetim kurulumuz titiz bir çalışma ile sektörde çalışan servis personeli için mesleki  bir yarışma düzenledi. Bu yarışma Antalya da bir ilk. Genel formatına bakıldığında da ülke genelinde bir ilk. Gecen ay bu sayfadan siz değerli okurlar ile paylaştığım Euro Skills Mesleki Beceriler Olimpiyatının şimdiden World Skills çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. World Skills,2009 eylül ayında Kanada’da yapılacaktır.

Gastronomi Platformu olarak Hollanda Rotterdam’da edindiğimiz deneyimlerle World Skills yarışmalarına çok daha iyi hazırlanacağız. Kanada’ya ülkemizi temsil için gidecek aşçı ve garsonda oluşan takımı belirlemek için yoğun bir gayret içindeyiz.

Uzun zamandır yapmayı arzu ettiğimiz bölgesel yarışmayı Kasım ayında Antalya’da yapacağız.Bu yarışmanın teknik detaylarını, yarışma akış şeklini, hakem listesini ve puanlama kriterlerine derneğimizin www.tgyd.org sayfasından ulaşılabilir.

Buradan sektörün işveren, genel müdür ve yiyecek içecek müdürlerine bir çağrıda bulunuyorum. Lütfen bu yarışmaya tesisinizi temsilen en az bir kişiyi bu yarışmaya gönderiniz. Tabiî ki bu yarışmaya gelen herkesin mesleki bilgisi ve uygulama kapasitesi anında artarak size büyük bir fayda olarak geri dönmeyecektir.

Şunu kabul edelim ki garsonluk ülkemizde hala toplum genelinde kabul edilmiş bir meslek değildir. Biz bu yanlışı kırmak istiyoruz. Tesislerinize milyon dolarlar yatırıyorsunuz ondan sonrada toplantılarınızda en çok konuşulan gündem; şu garson şöyle yapmış,yok müşteriye kötü davranmış, aman şu rezalet olmuş. Daha kötüsü tam acentayla pazarlığa-anlaşmaya oturduğunuz anda misafir memnuniyeti hakkında yapılan anketlerin kötü sonuçlar önünüze konuyor.
Kendim uzun yıllar servis departmanında çalıştığım için mutfak ve servisin birlikte başarıya nasıl etki edeceğine çok inanmış birisiyim.

Gecen hafta doğrudan görüştüğüm üst düzey yöneticiler “Bizde yarışmaya katılacak garson ne gezer” gibi son derece üzücü cevaplar vermiştir. Nasıl olabilir beş yıldızlı bir tesiste bir tane işini bilen garson olamaz.

Değerli yöneticiler gelin bu sorunun çözümüne bir nebzede olsa birlikte destek verelim. Tesisimizden mutlaka bir garsonun  bu yarışmaya katılmasını sağlayalım. Biz bu yarışmanın adına Servis Sanatı Altın Tirbuşan Yarışması dedik.Serviste çalışabilmek uzaktan algılandığı gibi kolay değildir.Onlar daima sahnede olan sanatçılar gibidir.Tüm hareketleri devamlı gözetim altındadırlar. Ayrıca gerçektende yarışmada dereceye girenlere ana sponsorumuz Yazgan  Şarapcılık altın tirbişon verecektir. Ayrıca diğer sponsorlardan da sürpriz hediyeler verilecektir.

Önemli olan madalya ve hediyeler değildir. Yarışmacıların karşılarına çıkan konuları ve deneyimlerini daha sonra işletmedeki diğer arkadaşlarıyla paylaşarak yaratacakları sinerjidir.

Ülkemizdeki tesislerin daha fazla dereceye girebilmelerinin yolu yiyecek-içecek hizmetlerinden geçmektedir savımızı yeniliyorum. Doğrulama anlamında başarılı tesislere çekinmeden gidip sormanızı hatta birkaç gün oralarda konaklamanızı öneriyorum.
Sevdiğim bir söz: “Biz Türklerin aklı gözümüzde.” Farkı görünce ikna olacağız…


19-10-2008 21:30
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar