26.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Yazarlar - Aydın Özdemir
SAHTE İÇKİLER TALEP OLDUĞU İÇİN ÜRETİLİYOR

 

Aydın Özdemir

Böyle bir konuyu kaleme almak ızdırap veriyor.
Eminim siz okuyucularda hoşlanmayacaksınız.
Ancak gecen hafta Antalya genelinde basına yansımış 70.000 şişe sahte içki konusu beni mecbur bıraktı.

2003 yılında kurulmuş olan Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneğinin misyonunda işletmelerde güvenli ürünler kullanarak kaliteli  hizmet vermek  ibaresi vardır.
Alkolun bilinen en eski tarihinde antiseptik olarak insan sağlığı için imal edildiğinden bahsedilmektedir.

Günümüzde kimyada ve tıpta kullanılan alkol çeşitlerinin dışında insanların keyifli zaman geçirebilmeleri için etil alkol (C2H5OH) içeren ürünler kullanmaktadırlar. Alkollu ürünler insan hayatı için illaki içilmesi gereken her gün kullanılması gereken ürünler değildir. Ancak dünya medeniyetlerinin hepsinde tarih derinliklerinden itibaren alkol kullanımı olduğunu biliyoruz.Konunun kişisel bir konu olduğu içilip içilmemesi tamamen kişisel özgürlük kapsamında ele alınması gerekir.

Bizi doğrudan ilgilendiren konu arzu eden insanlarımıza doğru alkol sunulması ve tatil amacıyla ülkemizi tercih edenlerin tatillerinin zehir olmamasıdır.
Ne hikmettir ülkemizde bir konunun kamuoyunda infial yaratması için kendi insanımızın zarar görmesi yetmiyor. Umarım hiçbir zaman olmaz ama bir turist sahte içki ile hayatını kaybederse bakın o zaman ortalık nasıl toz duman oluyor.

Günün stresini, yorgunluğunu üstümüzden atmak için aldığımız bir kadeh içki kâbusumuz olabilir. Bu konuda aman efendim hükümet ÖTV ve KDV yi bu kadar yüksek tutmasın, sahteciliğe zemin oluşturmasın serzenişlerini de biliyoruz. Ancak böyle bir savunmayı aklı başında olan birinin yapabilmesi mümkün değildir. Vergiler meselesi tamamen ayrı bir konudur. Burada söz konusu olan dünyanın en kutsal varlığı insan sağlığıdır. Biz dernek yönetimi olarak çeşitli resmi toplantılarda bu konuyla ilgili görüşlerimizi ifade ediyoruz.
Ülkemizde özelleşme sürecinden en çok olumlu nasibini alan sektörlerden biri
alkol piyasasıdır. Bu sayede özellikle milli içkimiz rakıda çeşit sayısı 20 yi geçmiştir. İçkilerin kalitesinde, içimlerinde, yumuşaklık ve tercih edilirliklerinde olumlu gelişmeler vardır. Bu konuda maliyetinin üstüne fazla bir kar payı koymadan ürünleri piyasaya süren üretici firmalarımızı yürekten kutluyoruz.

Sahte içkilerde sorunun kaynakları:
-Yurt dışından getirilen kalitesiz sahte içkilerin kaçak yollarla piyasaya verilmesi.
-İthalat belgesi alan firmaların ürünleri ithal ediyormuş gibi ülkemizde imal etmeleri.
-Paragöz insanların doğrudan ülkemizde sahte,  kalitesiz içki üretmeleri.
-Bazı işletmelerde bar personelinin hobi olarak yaptıkları çalışmaları daha sonra  
  ticarileştirmeleri. Hatta bu durumu işverenin de teşvik etmesi.
-Barlarda kaliteli bir içki şişesinin içine kalitesiz içki konularak servis edilmesi.
-Kokteylerde çok ucuz müadil tehlike arz edebilecek ürünlerin kullanılması.
Bilinen tüm bu sorunların kaynağında bu ürünlerin ekonomik olmasından dolayı talep edilmesi yatmaktadır. Eğer satılma ihtimali olmaz ise hiç kimse bu iş ile uğraşmaz.
Bu ürünleri işletmemize alırken, doğrudan insan sağlığını hiçe sayıyor ve vergi vermeyerekten devleti hiçe sayıyoruz.

Sorunlar önlenebilir mi? Tabiî ki önlenebilir. Ancak bu kadar maddeci olmuş ve her gecen gün para için tüm değerleri yok sayan insanların içindeki kötü duyguları nasıl olumluya çevirebiliriz. Çünkü bu zihniyetteki kişiler her zaman kolay yoldan para kazanmak isteyeceklerdir.
Bir markete gittiğinizde etiket üstünde 25 lira yazan bir ürünü toplu alıyorsunuz diye 20 ye alabilir, iyi pazarlık yaptınız diye 18 e, peşin ödeyeceğim diye 15 liraya alabilirsiniz. Aynı ürünü size 7 liraya satmak isteyenler olabilecektir.Bugün için 70 cl bir rakının piyasaya çıkış maliyetinin vergiler dahil 12 liradan az olmadığı bir ortamda daha düşük fiata ürün alamazsınız.15 liraya aldığınız yasal ürünlerde %5-10 kar marjı var iken, diğer taraftan %400-500 karlar söz konusudur.
Bu tür ucuz ürünlerin kaliteli-güvenli olabilmesi mümkün değildir.
Lütfen insaf diyoruz. Önce insan sağlığı, daha sonra milli sorumluluklarımızı unutmayalım.
Değerli sektör yöneticileri aşağıdaki metinde özellikle işletmelerden kullanılmış şişelerle ilgili talebimiz var. Lütfen bu yazıyı sorumlulara iletiniz.

SAHTECİLİĞE KARŞI ŞİŞELERİ KIRALIM !!!!!

Sayın Genel Müdürler, Yiyecek İçecek Yöneticileri, Satın alma Müdürleri, depo sorumluları ve Steward personeli;
 Alkollü içecekler mutlu olduğumuzda mutluluğumuzu, mutsuz olduğumuzda üzüntülerimizi paylaştığımız masa arkadaşımız, sırdaşımız ve tesisimizde konaklayan misafirlerimizin severek sipariş verdikleri önemli bir üründür.
 Alkol, doğru kullanıldığında keyif verici bir içeceğe dönüştüğü gibi ehil olmayan ellerin satıcılığında da zehire dönüşmektedir.Bizler işletmelerimizde, misafirlerimize sunduğumuz alkollü içeceklerden sorumlu olan kişiler olarak bazı detayları değerlendirmeliyiz. Bunların başında tüketilmesi planlanan ürünleri o bölgede satan toptan satıcıyı(Yetkili bayii) belirlemek ve mümkün oldukça alım için o satıcıya müracaat etmektir. Anılan ürün ile ilgili olarak ,İthalatçı veya üretici firmanın o toptan satıcıya verdiği yetki belgesini istemek ve bunu üretici veya ithalatçı firmalar nezdinde sormak, yazılı belge aramak sizler ve misafirlerinizin sağlığı açısından menfaatimize olacağı gibi kanuni bir zorunluluktur da.
İkinci olarak en küçüğünden büyüğüne restaurant, bar, gece kulübü, otel motel pansiyon ve tatil köylerine kadar tüm işletmelerin tükettikleri alkollü içecek şişelerini kırarak imha etmesi ve geri dönüşümün sahte olmasına izin vermemesi gerekliliğidir.

Sahte içki üretiminde kullanılan şişelerin büyük çoğunluğu, işletmelerin sağlam olarak çöplere attıkları ya da sattıkları şişelerin kötü niyetli kişilerin eline geçerek yeniden dolumu sureti ile gerçekleşmektedir. Unutulmamalı ki, hiç bir kazanç insan sağlığından daha önemli olamaz.

Konumuz gerek insan sağlığı gerekse bacasız sanayi olarak adlandırdığımız turizmin olmazsa olmazı sayılan alkolün kötü insanlar tarafından yanlış şekilde üretilip piyasaya sahte içki sürülmesini engellemektir. Biz sektörün gelişimine katkı sağlamak isteyen bir sivil toplum kuruluşu olarak  ŞİŞELERİN KIRILMASINI rica ediyoruz. Ayrıca, kırılmış şişeleri ekonomiye geri kazandıran firmalara verilmesini de çok önemsiyoruz.


31-08-2008 18:03
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar