22.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
ROMANYA PAZARINA DİKKAT

 

Romanya’da Avrupa birliğine girdiğinden beri bir hareketlenme var. Zenginleşmeye başladı. Avro bolluğu dikkat çekiyor. Bir anda Polonya, Macaristan, Danimarka ve Norveç’i geçti. Şu an Ukrayna, Belçika ve Hollanda ile yarışır hale geldi. Shop mağazalarının “bizi Romanya kurtarıyor” dediği bir satış hacmi var. Peki bu yeni pazarı nasıl koruyacağız?

 

Şu ana kadar en çok Romeni Eurostar, Fibula, Peninsula ve Tez Tour getirmektedir. Romanya’dan charter yapan daha fazla acenteler de var ama yüksek volumele adı geçenler bunlar. Sadece Romanya’ya çalışan acenteleri her zaman destekliyorum ama bu yıl Türkiye’ye Rus getiren acentalarden en büyükleri girdi ve gelecek yıl için endişe ediyorum.

 

Bu acenteleri Rus marketinde her zaman desteklerim ama Romanya gibi turizmcilere kazandıran ve verimli yeni bir pazarı, Rus USD fiyatlarıyla ve aldıkları comp odalarla verimsiz hale getirebilirler diye endişe ediyorum.

 

Şu anda parası olan Romen zaten Ibıza, Kanarya ve Karaibler gibi bölgelere gitmeye başladı. Türkiye’ye gelen Romen de Kundu bölgesinde yüksek fiyatlarla kalıyor. Pazarın kalitesini düşünebiliyor musunuz?

 

Şimdi bu kalitedeki turisti de Alman ve Rus turisti de alıştırdığımız gibi ucuzlukçu bir satışa mı alıştırmalıyız yoksa getireceği verimi kullanmalıyı mıyız?

 

Almanlar alışverişte ve tatil yapmada çok tecrübeli hale geldi. Eskiden rehber ve tezgahtarlar müşteri verimliliğini anında analiz ederken şimdi müşteri, rehber ve tezgahtar eğitiyor. İlk zamanlar her tarafa usd saçan Rusları da kısa sürede pazarlık yapar hale getirdik. Hollandalı, İngiliz, İskandinav, Fransız ve İtalyan gibi daha diğer turistlerin döviz verimliliğinin yanı sıra Ortadoğu da Türkiyedeki pazarlıkçı turizmimize alıştı.

İşte bu noktada Polonya, Romanya ve Slovakya gibi yeni pazarlara ihtiyacımız olduğunu önemle belirtirim.  Çünkü diğer pazarların gelir açığını bu pazarlarla giderme şansımız olmaktadır. Otellerin fiyat dengesini korumada, average rate ortalamasını arttırmada, tur satışlarını verimlileştirmede, shop satışlarındaki ortalama ve verimlilik gibi plansız ve dengesiz uçak ve garantilere girip sonra da karşılığını doldurabilmek için otellerin de vermediği fiyatları paketlerde düşürerek turizm adına yaşayabileceğimiz güzelliklerimizi hızlı bir şekilde yok etmek sizce yanlış olmaz mı?

 

Bence hem acente hem de otel yönünden satış; fiyat düşürmek değildir. Yeni pazarlar arayıp  bulmaktır, average ortalamasını arttırmaktır. Sürekliliği sağlayabilmek ve repeat guest yüzdesini arttırmaktır. Polonya, Romanya gibi daha Estonya, Litvanya, Letonya, Belarus gibi Avrupa’ya yakın ve ekonomisi turizme yeterli olabilecek ülkeleri reklamla geliştirmek daha doğrusu olur diye düşünüyorum. Skype’de tanıştığım bir Letonyalı ailenin Türkiye’yi merak ederken bir anda reklam ve çekiciliği var diye İspanya’yı seçtiğinde üzüldüm.  İspanya, Majorca, Malta, İtalya gibi rakip ülkelerimize kaymakta olan bu yeni pazarları reklam ve tanıtım eksikliğinde kaybetmek doğrusu amatörlük olur.

 

Romanya, yeni pazar olabilecek diğer ülkeler arasında nüfus yoğunluğu en bol olan ülkedir. Hızla gelişmektedir. Alışverişi seven, pazarlık henüz etmeyen ve bol euro kullanan, iyi otelleri tercih eden bir kitle var. Ekonomik yönden biraz daha alt bir kitleyi de bir çok 5 yıldızlı otelimiz rahatlıkla konaklatabilir. Mısır da bu ülkenin gündemine sık gelmeye başladı.  Şu sıralar en çok İspanya, İtalya ve Mısır gündemlerinde konuşuluyor. Daha henüz Türkiye’ye tam turizm kitlesini çekebilmiş değiliz. Halbuki acente giderleri ve müşteri giderleri yönünden Türkiye en yakın ülke konumundadır.  Romanya’nın gündemine Türkiye’yi sık getirebilmek için bu tür argumanları kullanarak iyi bir reklam kampanyasına girmek bence faydalı olacaktır.

 

Özellikle bu ülkenin politik geleceği açısından herhangi bir sorunun görünmediği, gayet güzel bir gelişimin olduğu ve Avrupa birliği ile ilişkisine de bakarak politik gelecekleri ekonomiyi de olumlu etkilemektedir. Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinin de finans açısından şu anda bu ülkenin üzerinde yüklü anlaşmaların yapıldığı şirketlerin sık yatırımlar yaptığı bol finansın döndüğü ve harcama yapılabilecek, yatırım yapılabilecek bir şekil göstermektedir. Hatırlarsanız bu durum bir dönem Ukrayna ve Rusya için de geçerliydi. Nasıl bu ülkelerde ekonomik dengeler kurulmuş ve yerleşimler sağlanmışsa Romanya, Bulgaristan, Polonya gibi ülkeler de yurtdışı ekonomik kimliklerini arar konumdadır. Bulgaristan dedim, çünkü bu ülke de Avrupa Birliği'ne yeni girdi, elbette bazı pazarlama girişimleri  olacak.

 

Yeni pazarlar arayışında biraz daha detaya inerek önem arzeden ülkelere değinmeye çalıştım. Ülkemizde özellikle son iki yıldır çok güçlü turizm yatırımları oldu. Bu yatırımları beslemek lazım. Yarın kriz yaşandığında yine sorumlu aramaktansa mevcut tecrübemizi geleceği görerek kullanmak şu anda belki de fark etmeden atlayabileceğimiz detaylardır. Bu detayları atlamak yarını tehlikeye sokabilir.

29-11-2007 09:19

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar