22.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
RAMAZAN AYI PERİYODLARI

 

 

Doğrusu her yıl Ramazan ayı 10 gün önden gelirken Turizmde Ramazan ayını hep merak etmiştim. Geçtiğimiz yıl sezonun erken bitmesine etkenlerden biriydi diyebiliriz. Ama bu yıl Ramazan ayının sezonu pek etkilemediğini görüyoruz. Oteller halen dolu ve iç pazar geçen yılların % 70’lik düşüşün tersine % 35’lik bir düşüşle operasyona devam etmektedir. Peki gelecek yıllarda Ramazan ayı Ağustos ve Temmuz aylarına geldikçe turizme etkisi ne olabilir?  Bir satışçı olarak benim tezlerim biraz daha detaylıdır;

 

Hem iş hacminde verimlilik hem de satışlarda iç Pazar yoğunlaşmasında Ramazan ayını şimdiden çok daha iyi hesaplamalıyız kanaatindeyim. Ramazan ayını turistlere negatif göstermemeliyiz.

 

Mısırda ramazan ayına Alman ve Ruslar alışmışlar. Gündüzleri Araplar siesta saatlerini uzatmaktalar. Alışveriş dükkanları kapanmakta, hepsinden önemlisi operasyonda çalışan şoför ve rehber gibi mısırlılar anında turistleri bırakıp “orucuz ve Ramazan” diye ya siestalarına çekiliyor ya da iftarlarına gidiyor. Şimdi dinimiz açısından bunları ayarlamada dikkatli olmak elbet gerekir ama operasyonumuzu organize ederken saygı şeklinde uydurmaya çalışmak belki de en doğrusu. Çünkü Avrupalılar Ramazan ayımıza saygı gösterirler. Mısırda bu şekilde bir tepkiyi mısıra giden turistlerden görmekteyiz.

 

Ama asıl üstünde durmamız gereken konu; Ramazan ayı kış aylarında mısırlıların yüksek sezonundayken yaşanmaktaydı. Şimdi bizim yüksek sezonumuza doğru gelmektedir. Eğer dikkatli olmaz isek bu turizmi nasıl etki eder;

 

  1. Kış turizmimizde mısır bizden turist çekecektir ve verim düşecektir. Ekimde verim düşmesine sebep özellikle Ramazanın bizim sezonumuza geçmeye başlamasıdır. 2005’te kasım ayının verimli geçmesinde biraz da bunun etkisi olmaktadır.
  2. Yaz aylarımızda hem eğlence hem de çalışanlarımız açısından hem de Türkiyenin hangi intiba ile ortaya çıkacağı da merak konusudur. Avrupalı ve Rus mısırı biliyor. Hatta mısırdaki otellerin hizmet eksikliğini dahi kabullenmişken Türkiyemizde hiçbir hizmet eksikliğini kabullenmemelerinin yanında ramazan ayı politika olarak onların da ilgisini çekmektedir. Bu politika bir anda tüm avrupada ya da dünyada dinlerarası hassaslığı açısından da önemlidir.
  3. Ramazan aylarındaki geleneksel eğlencelerimize eğer turistlerin de katılımını sağlamaz isek mısırla aramızdaki rekabet periyodu uzayabilir. Mısırın yanında Yünanistan ve İtalya da periyodlarımızda bizleri ciddi etkileyebilir.
  4. Sadece Mısırda ve Tunus’ta siesta yok, Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa ve Portekiz ülkelerinde de resmi olarak siesta saatleri uygulanmaktadır. Bu uygulamanın dinle bir ilgisi yok, iklimle ilgisi olmaktadır. Kanaatim aynı iklimi paylaşan Türkiye’de de bu uygulamanın olmasıdır. Hiç değilse Ramazan ayında olması daha saygın olur. Bu da çalışan personel ve vatandaşların genel verimini arttırır.
  5. Oruç tutmaya çalışan personelin hizmet verimliliğini daha besler hale getirmeliyiz. Ramazan ayında genelde örneğin mesai saatleri daha erken bitirilmektedir. Sıcaklar başladıkça verim düşecektir.

Ramazan ayı giderek sezon satış periyodlarımıza yaklaştığında konunun basit olmadığı hissedilecektir. Şimdiye kadar turizmimizde hiç yaz aylarında ramazan ayı yaşamadık. Gelecek bize ne getirecek?

 

Bu soruyu şimdiden sormamızda fayda var. Ramazan ayının yanında bir de Bayramlar; Turizmimizi kış aylarında biraz olsun kurtaran Ramazan ve Kurban bayramlarının da yüksek sezona gelecek olması, KIŞ Turizmimizi oldukça etkileyecektir. Eğer yukarıdaki şekilde çözümler üretmeye çalışıp önlem almaz isek şimdiye kadar hazırlıksız yakalandığımız strateji eksikliklerinde olduğu gibi çözülebilir gereksiz krizler yaşayabiliriz.

 

Her zaman Türkiyenin de Mısır, Malezya ve Tunus gibi Müslüman turizm ülkeleri arasında olduğunu hesaba katmalıyız. Unutmayalım ki Geleneklerimizle iç içe olmamız da bizi turistik yapan etkenlerden biridir.


25-09-2007 08:51

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar