23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
ONLINE ACENTELERİNE SATIŞ SONRASI HİZMETTE TEPKİLER VAR

 

2006 yıl başında Emitt fuarı sonrası yazdığım bir yazıda, sezonun kötü geldiğini ve fuarda çektiğimiz fotoğrafın online acentelerin yılı olduğu hatta bize müjdelediğini belirtmiştim. Ama zaman öyle bir hale geldi ki online acenteler Pazar şartlarını kötü etkilemeye başladı.

 

Yurtdışında ilk bu işi yapanlardan örneğin İngiltere MEDHOTELS 2003’de gözlemlediğimde öyle bir potansiyelle geliyordu ki otelimde düşük sezon Nisan ayını forecast boşluğumu Medhotels ile değerlendirdim diyebilirim. Ardından Hotelbeds acenteleri olan Nazar, Fristchoice yanı sıra online’da da çok iyi geldiler. Yine Avrupa ve Amerika’da online satış tüm dünyaya güzel yayılmaktadır. Diğer mass turizm yapan tur operatörleri de zamanla online satışa geçmekteydi. Türkiyemiz de bu işe güzel başladı demeye kalmadan Tatil.com, tatilseperi.com ve Gezisitesi.com gibi acentelerin hayal bile edemeyecekleri bir hale geldiler. Bu durum ilk başta hoşuma gitmişti ama zamanla yaşananları gördüm ki otellerde mevcut sıkıntılarda bu tarz acentelerden satın alıp gelen yolcuların hep herhangi bir sıkıntı anında muhatab bulamamalarıdır. Hele 2007 yılında tüm otellerin short yaşadığı bir dönemde kaydırmalar ve odanın bulunmaması hatta otel bile bulunmaması sonucunda gelen yolcuların ortada kalmasıdır.

 

Avrupa online acentlerinin böyle bir sıkıntısı olmamaktadır. Çünkü kendi ülkelerinin kanunlarına göre gerekli hizmeti vermektedirler. Yurtdışında o ülkeye ait bir acenteyle yer hizmetleri konusunda anlaşmaktadırlar. Örnek; Medhotels - Diana Travel, First Choice – Hotelbeds…

Medhotels’den gelen yolcular gayet rahatlıkla karşılarında sorumlu muhatab görebiliyorlar. Medhotels Türkiye’de yer hizmetlerini Diana Travel’ın yapmasıyla almış olduğu feedback’le şu an havaalanı apron raporlarına göre Türkiye’ye en çok İngiliz getiren acente durumundadır. Hatta Antalya’da en çok İngiliz getiren acente Medhotels’dir. Bunu ilk başta Diana Travel da beklemiyordu.

 

Dahası online acentelerin satış ağına baktığımızda ofislerinde Acentenin büyüklüğünü görememekteyiz. Yoğunluğundan, getirdiği yolcudan, ciro fazlalığından acente ofisine gittiğimizde büyük ve geniş bir kadro beklerken maalesef çok az bir çalışanın olması şaşırtıcı… Satış yaptıkları bölgelerde de ofis dahi koymuyorlar, bir görevli dahi tayin etmiyorlar. Bu da mevcut işsizlik sorununda personel istihdamında akla emek hırsızlığını getirmektedir. Gelen yolculara tur satmak da para kazandırmaktadır. Genelde rehberlere acenteler tur satın diye baskı yaparlar ama online satış yapan bu acentelerimizde yolcu kendisi tur alacak muhatab aramasına rağmen ortada kalmaktadır ya da başka bir sorun kaynağı olan sokak acentelerinin eline düşmektedir.

 

Gelinen bu noktada maalesef online satış yapan acenteleri destekleyemeyeceğim. Hatta otellere çağrı yapma niyetindeyim; herkes işini yapsın, otel otelciliğini, acente acenteciliğini, online satışçılar da muhatab bulup acentelerle anlaşsın demek daha doğru olur.

 

Yurtdışı tur operatörleri bu işe başladığında daha kontrollü ve tur operatörü mantığıyla hizmet garantisiyle sistemi başlattılar. Bir de şöyle bakalım; eğer bizde de iç pazarda büyüklerden ETS, Jolly Tour, Anıtur gibi acenteler de bu işe girseydi durum ne olurdu? Acaba web sayfası üzerinden online satış yapan bu firmalar büyür müydü? İlk başta Gezisitesi.com ve Tatil.com bu işe başladığında pek nasıl bir sonuç çıkacağını ki kendi yöneticileriyle konuştuğumda bilmiyorlardı. Bu sonucu kendileri de beklemiyordu ve acente tursab belgeleri dahi yoktu. Hepsini acente bazında sonradan potansiyel oluştuğunda resmileştirdiler.

Eğer bugünün içpazardaki büyükleri bu sisteme baştan girseydi tekelleşme olabilirdi ve iyi ki girmediler diye de düşünebiliriz. Ben bunu daha çok mesleki saygı, personel istihdam etme ve ciddiyet gibi değerlendirmekteyim. Online web acentelerine karşı da değilim, sadece personel istihdam edip, ofisler açıp yer hizmetlerini de versinler diyorum. Bu daha doğru olur diyorum. Bu aşamada kimin daha iyi hizmet verdiği rekabetiyle iç pazarımıza sahip çıkmış oluruz deriz ve yurtdışına kaptırmayıp kontrolümüzde olur. Hatta yurtdışı turları satışlarında dahi kontrol elimizde olur. Çünkü buradan bakıldığında son dönem gelişmelerle iç pazar biraz gayri ciddi bir görünüm sergilemeye başladığı ve SOS verdiği görülüyor.

 

Yani ısrarla üstünde durduğum konu iç pazarımızı basit görmeyelim. Her zaman bir sigorta görevini üstlenen kendi pazarımızın bize vereceği çok şey var. Ayrıca İspanya’yı turizmde çok ileride biliriz ama hiç etrafta tatil yapmaya gelen İspanyol turist göremyiz. Ço az bir kültür turlarında varlık gösterirler. Yani İspanya gibi Türkiye de tatil turizmi konusunda önce kendi pazarından yola çıkmalıdır ki dış pazarlar da  Türk tatil ve konaklama potansiyelini kaptırmaya çalışmamak için kendilerine otellerimizde yer açmaya çalışsınlar.


08-09-2007 12:04

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar