21.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Otel bulmanın en kolay yolu
Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
2008'E DOĞRU

 

 

En zor dediğimiz 2006’dan sonra en iyi diyebileceğimiz 2007’yi yaşarken bu kadar reklam harcamalarımıza rağmen geleceği kendi elimizle zora soktuğumuzu da hesaba katmalıyız. Gerçi böyle bir sezon beklemiyorduk, nedeni de 2006’dan sonra gelecek elbette bizleri ürküttü.

 

Fakat bu kadar yeni otelin de açılmasına rağmen sezonun dolu dolu geçmesi, turizmde altın yılı yaşamamız iyi ancak o kadar çok misafir kaydırmaları ve short durumları yaşandı ki 2008’de bunlar tarafımıza negatif olarak dönecektir. Hatta bu yıl haziran sonuna kadar 4 ve 3 yıldızlarda hala doluluk yoktu. Sadece 5 yıldızlara yüklenildi. Fiyatların yanında turistin daha çok 5 yıldızlara güvendiğini gördük. Çünkü geçmiş yıllarda 3 ve 4 yıldızların biraz daha hizmette güven verememesi böyle bir sezona bu şekilde yansıdı. Peki bu yıl öyle short durumları yaşandı ki plajlarda yatan misafirler dahi oldu. 5 yıldız müşterileri 3 yıldızlara kaydırıldı. Batan bir firmanın otellerinde yemek çıkarılamaması, otellerin anında boşaltılması, acentelere ve esnafa da negatif olarak yansıması da ayrı bir unsur oldu.

 

Mutlaka ister istemez fazla rezervasyon durumları yaşanır elbette ancak bu yıl elimize geçen böyle bir fırsatı kanaatimce en iyi şekilde kullanmalıydık. 2006’da daha etkili ve düzgün servis verdiğimiz hatta dikkatli davrandığımız gerçeği yurtdışında konuşulmaktadır. Gelen rus ve alman misafirlerde hep defalarca gelenleri görmekteydik ancak ilk defa bu yıl Türkiye’ye bu kadar çok ilk defa gelen Rus ve Alman turistler olduğunu gördük.

 

Peki bu yıl neden bu rakam arttı. İtalya ve Yunanistan’da her şey dahil sistemi iptal oldu. Almanlarda % 30’luk artış, Hollandalılarda % 35’lik artış bundan. Yeni pazarlar da türkiyeyi ister istemez seçti ve Avrupalı İspanya ile Türkiye arasında tercih yapmak zorunda kaldı. Rusya’da krediler düşürüldü, pasaport alımları kolaylaştırıldı. Dolayısıyle en çok artış da Ruslarda oldu. % 50’lik bir artışla Rusyayı Türkiyeye çektik. Hızla gelmekte olan Mısırı da iyi dikkate alıp tanıtımımıza artık özel semboller koyar isek bunu da aşarız kanaatindeyim. BBC World televizyonuna bakın. Sürekli devam eden muhteşem bir Mısır reklamı var. Yetmiyor Mısır belgeseli haftada iki kez veriliyor. Mısırın sembol bulması için uğraşmasına gerek yok ama Türkiye tanıtımı için aklınıza gelen ilk sembol nedir? Turizm Bakanlığında muhakkak dikkate alınan değerler vardır ama tanıtım eksikliğimiz yılardır konuşulmaktadır.

 

Bu yıl eylülde ramazandan dolayı Türkiye daha ağırlıklı olacaktır çünkü Mısır ramazan ayında daha tutucu politika uygular, bunu turist de bilir ve saygı duyar. Bizim otellerimiz daha kaliteli, servisimiz daha kaliteli ve buraya gelen turist bunu bildiği için Mısır’dan daha çok bizde sorun istemez. Mısırı o şekilde kabullenmişlerdir. Ekim ayı da havalar iyi giderse ciddi geliyor. Bu sezon bitişi yaşanan olumsuzluklara rağmen iyi olursa yine son iki yıldır yaptığımız gibi tüm otellerin çok iyi tanıtımlarla ve fiyatlarımızı yükseltmeden aynı şekilde devam etmesi gerekir. Nasıl olsa turizm düzeldi diyemeyiz. Genelde Türkiyede tek rakamlı yıllar iyi geçer, çift rakamlı yıllar kötü geçer. Nedeni bir yıl iyi olduğunda ertesi yıla daha katı fiyat ve tanıtım politikalarıyla hazırlanmamızdır. Yakaladığımız bu gelişmeyi eksilerimizi de görerek istikrarı korumak için tüm fiyat ve reklam politikalarımızı en az üç yıl daha devam ettirmemiz gerektiği kanaatindeyim.

 

Bu yıl yaşadığımız doluluk suni değil doğal etkenlerdir ya da % 30’u suni ise % 70’i doğal etkenlerdir diyelim. Baskı yapacağımız asıl yurtdışı ve turistler değil aslında biraz da hepimizin yazı yazarak fikir ve önerilerimizi sunacağımız Başbakanlıktır.


15-08-2007 07:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.