23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
MITT VE UITT SONRASI

2007’ye girerken son önemli iki fuarı tüm hassasiyetle beklemekteydik. Berlin’de artık görüşmelerde nokta konmuyor, hazırlanıyor. MITT bekleniyor. MITT gelince duruma bakılıyor ve Kiev UITT bekleniyor. Son noktalar da burada konuluyor. Kiev fuarı gelecekte MITT’e benzer büyüklükte olacak, bu bariz görünüyor. Ardından gelen Minsk, Ekaterinburg ve Astana ise sadece workshop seminer niteliğinde ama gittikçe büyümeye devam eden bir sektör halinde…

 

Moskova’da geçen yıl geçen görüşmeler bu defa yapılmadı. Tüm otelciler temkinli ve pek kontrat revize eder bir görünümde değildiler. 2006’da o kadar çok Comp odalar ve kontrat revizeleri döndü ki 2007’de iş sadece acenteleri kırmamak için aksiyon vermekten öte gitmedi. Ama otelcimizi tebrik ediyorum, akıllı durdular. Fakat 2007’de işin aslı reklama para harcayan kazanacak. Moskova’da ve Kiev’de görünen durum budur.

 

Her yıl Moskova MITT fuarında Coral’ın açık bir Billboard ağırlığı görünüyordu. Fakat bu yıl GTI bu üstünlüğü paylaşmış. Antalya ekibi güzel bir çalışma örneği göstermiş ve Moskova’da her şeye rağmen güzel bir tanıtım örneği sergilenmiş. Ardından TEZ, Coral ikilisinin hemen arasında GTI yine standına aldığı partner otelcilerle dikkat çekmiş.

 

Moskova ucuz fiyatların döndüğü bir Pazar konumuna geldi maalesef.. Otelcilerin peşinde olduğu Ukrayna görünüyor. Fakat tüm satışçılara önerim verim gelecek yerler bölgelerdir. Mutlaka tüm seminer ve roadshow’lara gidilmesi gerekir.

 

Reklama para harcayan oteller gittikçe fiyatlarının arttığını görür, ama harcamayan oteller ise fiyatlarının gittikçe eriyip gittiğini mutlaka hisseder. Türkiyemizde eskiden çok otel var diyorduk. Eskiden yılda 7 ya da 8 otel açılırdı ama şimdi 20 veya 30 otel açılmaktadır. Bunun yanında mısırı unutmayalım. Toplam 250 otellik bir parsel ve teşvik durumu sözkonusudur. Şimdiden kilit ülkeler olan tüm Rusya ve BDT ülkelerini iyi takip edip tüm reklam noktalarını yakalalamamız gerektiği inancındayım. Yoksa 2008 ve 2010’da da otelciler ve işsizlik için önemli girdaplar oluşabilir.


06-04-2007 06:14

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar