23.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
Kendimizi Gizlemeyelim…

Öyle bir sezon yaşadık ki belki de sahil turizminin Türkiyemiz’de açıldığından beri hiç duymadığımız fiyatları gördük diyebilirim.

 

Bu fiyatları her ne kadar onaylamasak ya da işletmecilik formüllerinde mantığa aykırı gelse de türlü risklerin göze alındığını söyleyebilirim.

 

Bu durumda otelcimizi tebrik etmek istesem de diğer yandan hizmet kalitemizi daha hassas duruma getirdiğimiz için de üzülüyorum.

 

Olaya bir de pozitif bakarsak kanaatim, her şeye rağmen turizm dediğimiz bu dönemde belki de otelcisi ve acentacısı, kriz yönetimlerinde çok daha tecrübe kazandı. İnanılması güç rakamları her hesapladığımızda çıkan sonuca nasıl bir matematik ve mantık diyebiliriz bilemiyorum?

 

Yine de 2006’dan ders almamız gerektiği inancındayım. 2006’ya kadar genelde uygulanan pazarlama ve satış stratejilerinde dikkate almadığımız ve bize basit gelen hataları görmemizde umarım 2006 sezonu yardımcı olmuştur.

 

Daha önceki yazılarımda ülkeler arası politika ve ekonominin turizmde büyük önem taşıdığını belirtmiştim. Almanya satışlarının eksik kalacağını hoşuma gitmese de daha 2005’ten söylemiştim.

 

2006 İstanbul EMITT fuarındaki fotoğrafta Rusya-Ortadoğu- İç Pazar formülünden bahsetmiştim. Yine EMITT’in bize müjdelediği Internet acentaları ki daha keşfedilmeyen bu acentaların büyük rağbet gördüğünü acenta ve otelciler belirtmektedir.

 

Online acentaların satışlarda hız açısından ne derece önemli olduğunu 2006 sezonunda otellerdeki forecast boşluklarında bir cankurtaran gibi yaşanmasından anlamaktayız. Dolayısıyle fiyat dengelerinde çok da fazla iç pazarı bozmadan otelcilerin bu yolla ortalama fiyatlarını dengelediğini gördük.

 

2007’ye baktığımızda bu kış 2006 kışından çok daha zor geçmektedir. Neyse ki 2006 kışından  yaşanan tecrübelerle bir çok otel hiç riske etmeden önceden önlem alıp otellerini kapattı.

 

Ancak bu durumda yaptığı anlaşmasına güvenip de kataloğuna alarak product’ını tamamlayan acentacılar içinse bu durum hiç iyi olmadı. Çünkü en büyük risk uçak riskiydi. Her ne kadar uçakları iptal etmek gibi bir durum otelci düşünse de acentalar uçak anlaşmalarını da toplu halde yapıp belli bir slot uçuşu garantilemektedir. Bu gerçekleşmediğinde yine sorun büyük olmaktadır.

 

Yaz ve kış otellerden alınan fiyatları da aynen pazarlarda satışlara yansıttığımızda hatta kalkulasyonlarda yerine göre altına bile indiğinde işte o zaman acentacının göze almış olduğu riski bir düşünün.  Bu durumda tur operatörleri ile acentaların talep etmek zorunda kaldığı hizmet ve fiyat garantilerini otellerden istemesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Yani ortak hareket edip bu riskleri paylaşmak ülke turizmini ayakta tutmak demektir. Eğer az da olsa satışları iyi olup da nasıl olsa para kazanıyorum diyen oteller de varsa ülke turizmini yalnız bıraktığından dolayı, gelecekte pazarlarda inen fiyatlardan dolayı kendisinin yalnız kalabileceği de sürpriz olmamalı.

 

2007 Rus pazarının aynı olacağı kesin. Moskova ve Ukrayna zaten artık Türkiye’yi tanıyor. Verim gelecek olan yerler bölgelerdir. BDT ülkeleridir. Geçtiğimiz yıl Avrupa’dan ümidini kesen Türk, Mısırlı, Dubaili, Tunuslu otelciler; Moskova ile başladı, oradan Kiev, Minsk, Ekaterinburg, St. Petersburg ve Astana’ya kadar gitti. Rusya da bu duruma şaşırdı. Fakat bu yıl geçtiğimiz yıl verdiğimiz ilgiyi azaltırsak geri dönüşü riskli görünüyor.

 

Almanlar ise fiyata bakacak ve sadece Early Booking satışlarıyla gelecek. Almanlar o kadar iyi hesaplıyor ki Early Booking’te avantajını biliyor ve bu yüzden şu anda Early Booking satışlara yükleniyor. Early Booking iyi gibi gözükse de aslında 2007 için bu satışların hedeflendiğini hesapladığımızda hiç de iyi değil. Sezona girdiğimiz zaman da normal isimli satışlar 2006 gibi zayıf olacak. Sadece bu zamandan yapılan Early Booking yanımıza kar kalacak.

 

Dolayısıyle yapılacak hesaplarda yine hiçbir yeri kırmadan herkese oda ve fiyat ayırmaya çalışmak otel satışı için en doğrusu.

 

İsrail zayıf olacak. İran pazarında patlama olacak. Uçakları her ne kadar İsparta’ya inse de Antalya havalimanına iniş izni vermesi İran Başkanı için halkı yanına çekebilmek için yapabileceği bir cankurtaran adımıdır. Suriye hareketlenmeye başladı. Artış olacak.

 

Ancak bu yıl da yeni açılacak olan Kemer’de 6, Belek’te 10 adet, 5 yıldız tesisi de düşünürsek 2007 için 2006 tecrübelerimizi kullanalım derim. Bu kadar otelin açılması her ne kadar Turizm’e destek gibi görünse de İnşaat sektörüne destek olmadan öte gitmiyor.

 

Öte yandan Mısır’da inşaat halinde olan 150 tesisi de hesaba kattığımızda bugün kendi elimizle Mısır’a destek vermiş gibi olduk. Gelişmekte olan Mısır’da da elbette birileri pay sahibi olacak ve bu niye biz olmayalım. Mısır kendini geliştiriyor, vizyon yeniliyor, hedef büyütüyor.

 

Yurtdışı tanıtımları öyle bir hedefledi ki tüm fuarlarda baş köşede, EMITT’te bile ciddi girmekteler. DUBAİ’nin de atakta olduğunu artık bilmemek elde değil ki güçlü tanıtım yapıyorlar. Ama hissettirmeden gelenler de Umman, Cezayir, Yemen, Kuveyt ve Ürdün de var.

 

Kış aylarına bakarak 2007’ye girişi yorumladığımızda kazanacak olan otellerin acentaları iyi anlayan ve risklerini kendi riskleri gibi gören işletmeler olduğunu bence kabullenmeliyiz. Bu yüzden fuar dönemlerinin başlayacağı şu sıralar Hollanda ve Köln fuarına bakıp söyleyebilirim ki hafiften pozitif yönde artış var gibi görünen satışları, fuar, workshop, internet, medya gibi pazarlama faaliyetlerine gereken önemi göstererek 2007’yi iyi takviye edebiliriz.

 

Türkiye turizmi çaktırmadan büyüyor demek istiyorum ama çakmamak elde değil. Öyle bir büyüyor ki farkına varalım ve bu büyümeye olduğumuz yerde saymadan ayak uydurmamız lazım. Bu büyümeye pazarlama anlamında yetişemiyoruz. Kanaatim kendimizi gizlemeden vizyonumuzu da büyütmemiz gerekir.

 

Saygılarımla


02-02-2007 09:55

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.